“TMK için ekstra bir vergi konmadı”

Deyim yerinde ise “Maliye’nin tozunu yutmuştur”, maliye ile ilgili olarak, en aşağıdan başladı, en yukarıya kadar tırmandı.

Bu ülkenin en önemli sorunlarından biri, yapılacak iş her ne olursa olsun, o işin içinden gelen insanlara verilmemesidir.

Bu düşüncem, Olgun Amcaoğlu için geçerli değil.

Olgun Amcaoğlu, KKTC Maliye Bakanıdır.

Deyim yerinde ise “Maliye’nin tozunu yutmuştur”, maliye ile ilgili olarak, en aşağıdan başladı, en yukarıya kadar tırmandı.

Yıllarca içinde yoğrulduğu konularda, bugün karar verici merci konumunda.

Geçtiğimiz günlerde, Haberci gazetesi olarak, Maliye Bakanı Olgun Amcaoğlu’nu ziyaret ettik.

Bakan Amcaoğlu, yanında bürokratları, iyi hazırlanmış sunumu ile her konuda kendinden emin konuştu.

Taşınmaz Mal Komisyonuna, emlak vergisi üzerinden yaratılacak kaynak konusu, en çok konuşulan konu oldu.

Burada bir hatırlatma yapmak istiyorum;

“Tasarıya göre, Belediye Meclislerinin kararıyla belirlenecek oranlarda toplanacak taşınmaz mal vergilerinin, yüzde 15’i ilk ve orta dereceli okulların altyapısına, yüzde 15’i de Taşınmaz Malların Tazmini, Takas ve İadesi Yasası kapsamında komisyon kararıyla ödenecek tazminatlara ve diğer giderlere ayrılacak.

Tasarıya göre, Belediye Meclislerinin kararıyla belirlenecek oranlarda toplanacak taşınmaz mal vergilerinin yüzde 15’i Taşınmaz Malların Tazmini, Takas ve İadesi Yasası kapsamında komisyon kararıyla ödenecek.

Böylece Kıbrıslı Rumlara ait mülklerin tazmini için tüm emlak vergilerinden pay alınacak.”

Bu alıntı, geçen hafta konuyla ilgili yazdığım ve başlığında, “TMK’daki yükümlülüğümüz nedir?” sorusunu sorduğum yazımdan.

Aynı soruyu Maliye Bakanı Amcaoğlu’na da sordum, işte verdiği cevaplar;

“Biz Taşınmaz Mal Komisyonunun ihtiyaçlarına bakarak bir fon oluşturduk ve ekstra bir ücret ödenmesine gerek kalmadan ödenen emlak vergileri üzerinden komisyonun devamlılığını sağlayacağız.

Kendi ayakları üzerinde duran bir kurum yaratarak kendi ayaklarımızın üzerinde duracağız.  Türkiye’den bize para aktarılsın da biz ödemeleri yapalım, komisyon hayatına devam etsin diye bekleyemeyiz. Doğru olan kendi kaynağımızı kendimizin yaratmasıdır. Vatandaştan yeni bir ücret talep etmiyoruz.

Bu konu basında çarpıtılarak başka türlü lanse edilmiştir. Birileri Rum malına oturacak ve onun parasını biz ödeyeceğiz. Böyle bir şey yok. Herkes normal emlak vergisini ödeyecek. Bu devletin kendi tasarrufudur. Bunun içinde eğitim, ulaştırma ve sağlık da vardır. Bu konu tartışılırken bu bağlamda tartışılması gerekmektedir.

Bu devletin yükümlülüğüdür. 2005 yılından bu yana sonuçlanmış fakat ödeme yapılmamış dosyalar var. AİHM öyle bir noktaya geldi ki “bu kurum çalışmıyor ve yetkilerini iptal edeceğiz” diyor.

Bu komisyonun ihtiyaçları vardır ve gerçekliğini yitirmemesi için vatandaşlarımıza vergi külfeti yüklemeden, bunları karşılamak için yasalarımızın emrettiği şekilde gerekli tasarrufları gerçekleştireceğiz. Komisyonun devamlılığı için alınması gerekli tedbirleri alarak alternatif bir çözüm üreterek devletin yükümlülüklerini yerine getireceğiz.

Geçmişte, iskân konularında hatalar yapılmıştır. Ama bunlar var diye, çözüm üretmeyeceğiz anlamı çıkarılamaz. Doğru adımları atmaya devam edeceğiz. Seçim var diye adım atmayı ertelemeyeceğiz. Bu ülkede seçim bitmez.

Bu konu bir öngörüdür, komite geçer ve genel kurul onaylarsa hayat bulacak. Kabul edilmezse nasıl bir alternatif bulunacak, Taşınmaz Mal Komisyonunun ihtiyaçları nasıl karşılanacak, bunları da düşünmek gerek.”

TMK konusu elbette önemli.

Siyasilerin, iskân ve mal, mülk konularında, yıllardır yapmış olduğu hataları, günahları, bir çizgi çekip temizlemek mümkün mü?

Günün sonunda toplum olarak bununla yüzleşeceğiz.

Diğer Haberler

Başa dön tuşu