TL’nin değer kaybı Rumlara yaradı

Kıbrıslı Rumlar 2019 yılında, Kuzey Kıbrıs’a 2 milyon 223 bin defa geçiş yaparken, geçtiğimiz yıl Kıbrıslı Rumlar tarafından Kuzey Kıbrıs’ta sadece kredi kartıyla yapılan harcamalar 21 milyon 129 Euro’ya ulaştı.

Ahmet Vamık-

Euro, 2018 yılında Türk Lirası karşısında tarihi rekor kırdı. Euro, 1 yılda TL karşısında yüzde 33.1 oranında değer kazandı. 2018’in ocak ve şubat aylarını sakin geçirmesinin ardından martta yükselişe geçen döviz kurları, ağustosta tüm zamanların en yüksek seviyesini görmesinin ardından özellikle yılın son çeyreğinde bir miktar geri çekildi. 2018’de en düşük 4.47 TL ve tarihi zirvesi olan 8.22 TL’yi görmesinin ardından yılı yüzde 33.1 artışla 6.05 TL’den tamamladı.

TL’nin Euro karşısındaki ciddi değer kaybı Kıbrıslı Rumlara yaradı. Euro’nun Türk Lirası karşısındaki değer artışıyla doğru orantılı olarak Kıbrıslı Rumların Kuzey Kıbrıs’a geçişlerinde ciddi artış yaşandı. 2017 yılında Kıbrıslı Rumlar tarafından, Kuzey Kıbrıs’a 1 milyon 98 bin defa geçiş yapılırken, bu rakam 2018 yılında 1 milyon 667 bine, 2019 yılındaysa 2 milyon 223 bine ulaştı. 2017 yılından 2019 yılına kadar Kıbrıslı Rumların Kuzey Kıbrıs’a geçişlerinde yüzde yüz oranında bir artış yaşandı.
Güney Kıbrıs’tan Kuzey’e geçişlerde yaşanan artış Kıbrıslı Rumların Kuzey Kıbrıs’taki harcamalarına da olumlu şekilde yansıdı. Güney Kıbrıs’ta verilen kredi kartlarının Kuzey Kıbrıs’ta kullanımının son 2 yılda yüzde 122 oranında arttığı açıklandı. Kuzey Kıbrıs’ta, Güney Kıbrıs’taki bankalara ait kredi kartlarıyla, 2017’de 9 milyon 491 Euro, 2018 yılında 15 milyon 37 Euro, 2019 yılında ise 21 milyon 129 Euro harcama yapıldı.

KTTO: MEMNUNİYET VERİCİ GELİŞMELER

Kıbrıslı Rumların büyük bir çoğunluğu, akaryakıt, gıda, market alışverişi, ilaç gibi temel ihtiyaçlarını Kuzey Kıbrıs’tan karşılıyor. Kıbrıslı Rumların Kuzey Kıbrıs’ta yaptıkları harcamalarla ilgili olarak Kıbrıs Türk Ticaret Odası tarafından HABERCİ’ye yapılan değerlendirmede, Kıbrıslı Rumların Kıbrıs’ın kuzeyinde yaptıkları harcamalardaki artışın memnuniyet verici olduğuna vurgu yapıldı.
KTTO adına açıklama yapan Kıbrıs Türk Ticaret Odası Genel Sekreteri Aysun Önet İleri, özellikle 2018 yılı yaz aylarıyla birlikte Kıbrıslı Rumların Kuzey Kıbrıs’ta yaptıkları harcamaların ciddi şekilde arttığını ve bu artışın 2019 yılında da devam etmesinin memnuniyet verici olduğunu ifade etti. Kıbrıslı Rumların Kuzey Kıbrıs’a geçişlerinin ve Kuzey Kıbrıs’ta harcama yapmalarının ekonomimize çok önemli bir katkı olduğuna değinen Aysun Önet İleri, Türk Lirası’nın Euro karşısındaki değer kaybının da etkisiyle Güney Kıbrıs’tan Kuzey’e geçiş yapan ziyaretçi sayısında ve Kuzey Kıbrıs’ta yapılan harcama rakamlarında önemli oranda artış yaşandığına değindi.

ARAÇLI GEÇİŞLER İÇİN YENİ KAPI ÖNERİSİ

“Burada önemli olan bu olumlu ivmeyi nasıl daha ileriye taşıyabileceğimizdir” diyen Aysun Önet İleri, “Geçiş sürelerinin kısalması ve sınır kapılarındaki bekleme sürelerinin azalması gerekiyor. Mevcut sınır kapılarındaki geçiş sürelerinin hızlanmasına yönelik atılan olumlu adımlar memnuniyet vericidir” diyerek, Kıbrıs Türk Ticaret Odası olarak, Ledra Palace Sınır Kapısı’nın araçlı geçişlere ya da sadece T izinli araçlar için karşılıklı geçişlere açılması ve Lefkoşa’da araçlı geçişler için alternatif bir sınır kapısının daha açılmasına yönelik girişimlerin başlatılmasını önerdiklerini dile getirdi.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı