Tesis kurmak mümkün değil

Hurdacı Kayhan Tunalı, geri dönüşümün çevreye ve ekonomiye olan öneminden söz ederek, ülkede tesisin olmadığına dikkat çekti, ancak bunun pek de mümkün olmadığını ekledi.

Lefkoşa Sanayi Bölgesi’nde 11 yıldan beridir hurdacılık yapan Kayhan Tunalı, geri dönüşümün çevreye ve ekonomiye olan önemini Haberci’ye anlattı.

Tunalı, aldığı hurdaları Türkiye ve Güney Kıbrıs’a ihraç ettiğini söyledi. Tunalı, ülkede geri dönüşüm tesisi bulunmadığını ifade ederek, bunun potansiyel ve maliyet açısından pek de mümkün görünmediğini dile getirdi. Tunalı, hurdayı toplayıp ihraç etmenin külfet olduğunu ve bunu geri dönüşüm tesisinin olmamasının getirdiği dezavantaj olarak gördüğünü söyledi.

“İHRAÇ TÜRKİYE VE GÜNEY KIBRIS’A”

Tunalı kendisine gelen malzemelerin, metal nitelikli atıklar, ömrünü tamamlamış ve sökülen tesislerden çıkma metal atıklar, sanayi tesislerinin imalat döküntüleri, inşaat atıkları, piyasaya sürülmemiş imalat atıkları, hatalı ürünler ve ömrünü tamamlamış metal malzemeler olduğunu söyledi. Tunalı, hurdaları daha önce Güney’e ihraç ettiğini belirterek, 1 yıldan beridir hurdaları hem Türkiye’ye hem de Güney Kıbrıs’a gönderdiğini ifade etti.

“AYDA 200 TON HURDA”

Tunalı, konuşmasına şöyle devam etti:

“Ben toplayıcılardan hurdayı toptan alıyorum. Bana ayda yaklaşık 200 ton civarında hurda geliyor. Gelenlerin arasında daha çok demir var. Demirin yanı sıra da bakır, alüminyum, bronz, krom, yanık su ve buzdolabı motorları ve aküler de var. Türkiye hurdaları tamamen geri dönüştürüyor. Rum kesimi ise direk ihracat yapabildiği için hurdaları, diğer yabancı ülkelere gönderiyor.”

“DOĞAL KAYNAKLARI KORUR”

Hurdaların geri dönüşümünün çevreye de katkısı olduğundan söz eden Tunalı, bu olayın doğal kaynakları koruduğunu ifade etti.

Tunalı, “Geri dönüştürülen metaller, çevre için birçok avantaja sahiptir. Geri dönüşüm, daha az karbondioksit ve zararlı gaz üretir. Geri dönüşüm sayesinde doğaya bırakılan atık madde miktarı büyük oranda azalır. Ayrıca kullanılmayan atık maddeler, yeni bir ürün olarak tüketicilerin hizmetine sunulur. Böylece hava ve çevre kirliliğin de önüne geçilmiş olur” ifadelerini kullandı.

“ÜLKEDE MÜMKÜN GÖRÜNMÜYOR”

Tunalı, demirlerin toplanıp, haddehanede yüksek ısıda eritilip, tekrar şekillendiğini söyledi. Tunalı, “Demir, önce kütük demir haline getirilir. Daha sonraki işlemde bu kütük demir, gerekli ısıya ulaşarak demir, profil boru veya sac şeklinde yeniden düzenlenir. Bizim ülkemizde de geri dönüşüm tesisi olsaydı, inşaat demiri, kutu profil demir ve sac üretimi maliyeti daha düşük olabilirdi. Lakin çıkan hurdanın kalitesi, potansiyeli ve üretim maliyeti düşünüldüğünde pek de mümkün görünmüyor” şeklinde konuştu.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı