Tenis ve spor aşığı bir isim: Hasan Gazioğlu

Tenis Federasyonu Başkanı Hasan Gazioğlu: “Dünyada tenis sporu CEO’ların en çok tercih ettiği spor dalı. Doğru karar verme mekanizmasını geliştirdiği için çok tercih ediliyor.”

6 Aralık 2019 - 09:55

Bahar Sancar-

YILIN 12 AYI AKTİF BİR FEDERASYON

6 yaşından beri tenis oynadığını söyleyerek sözlerine başlayan Hasan Gazioğlu, tenis sporunun her alanında bulunmuş. Oyuncu, takım antrenörü, kulüp yöneticisi, federasyon yöneticisi görevlerini başarı ile üstlenen Hasan Gazioğlu, yaklaşık bir yıldır Kuzey Kıbrıs Tenis federasyonu Başkanı olarak görev yapıyor. Kuzey Kıbrıs Tenis Federasyonu’nun çalışmaları hakkında da bilgiler veren Hasan Gazioğlu, yılın on iki ayı faaliyet gösteren bir federasyon olduklarını belirttikten sonra federasyonun çalışmaları hakkında şu bilgileri aktardı: “Her yıl içerisinde toplamda 5 ulusal turnuvamız bulunuyor. Geçen Türkiye Tenis Federasyonu’nun düzenlediği 14 adet turnuvaya ev sahipliği yaptık. Tenis ligimiz ve yaz aylarında plaj tenisi sezonumuz var. Antrenörlük ve hakemlik kursları ile de sürekli faaliyet içerisinde olan bir federasyona sahibiz.”

GENÇLERİMİZ DÜNYAYA AÇILABİLECEK

Kendisi Tenis Federasyonu Başkanı olarak göreve başladıktan sonra çeşitli değişiklikler de olduğunu söyleyen Hasan Gazioğlu “Ülkemizdeki en büyük sıkıntı milli takım olmamasıydı. Bizim kendi çocuklarımız milli takım imkânı bulamıyor. Bunun için Türkiye Tenis Federasyonu ile yaklaşık 10 gün önce bir protokol imzaladık. Önümüzdeki yıllarda her yaş kategorisindeki 2 çocuğumuz Türkiye Milli Takım seçmelerine doğrudan katılabilecek. Bu da şuan için camiamızın en büyük heyecanı, bizim için çok büyük bir adım.” Diyerek artık Kuzey Kıbrıs gençlerinin teniste dünyaya açılabileceğinin müjdesini verdi.

“TENİS 7’DEN 77’YE HERKESİN OYNAYABİLECEĞİ BİR SPOR DALIDIR”

Kuzey Kıbrıs’ta tenis sporuna bakışın nasıl olduğuna dair sorumuz üzerine Hasan Gazioğlu tenis sporu için küçük yaşlarda başlandığı takdirde kolay kolay bırakılmayan bir spor olduğunu söyleyerek ardından tenis sporunun önemini şu cümleler ile aktardı: “Tenis insanın fiziki ve zihinsel gelişiminde çok etkili bir spor. Özellikle karar verme mekanizmasının gelişmesinde önemli bir rol oynuyor. Bu yüzden kulüplerde antrenörler tarafından aileyi doğru bilinçlendirdiğiniz zaman çocuklar için çok iyi bir spordur. Tenis 7’den 77’ye herkesin oynayabildiği, çocuklarda hobi olarak bile devam ettirse ömür boyu yapabilecekleri bir spor dalıdır.”

11 TENİS KULÜBÜ, 1500’E YAKIN ÖĞRENCİ…

Ardından ülkemizde tenis sporu alt yapısında ciddi oyuncu sayısına sahip olduğumuzu söyleyen hasan Gazioğlu: “11 tenis kulübümüz ve kulüplerimizde de aşağı yukarı 1500 öğrencimiz var. 350-400 kişi aralığında aktif turnuva oynayan lisanlı altyapı sporcumuz bulunuyor. Veteran kategorisinde 35 yaş üzerinde ciddi bir potansiyelimiz bulunmakta. Türkiye’den Veteran turnuvaları alıyoruz ve Türkiye’den ülkemize oyuncular geliyor. Tenis dışarıdan pahalı spor gibi görünüyor fakat ülkemizde tenis pahalı bir spor değil.” Bilgilerini aktardı.

TENİSE YETERLİ DESTEK YOK

Ülkemizde tenis sporuna ve sporcusuna devlet tarafından ne yazık ki çok fazla desteğin verilmediğini de üzülerek söyleyen Hasan Gazioğlu; “Tenis dünyanın üçüncü popüler sporu. Kuzey Kıbrıs’ta tenis sporuna 2019 yılında devletin bütçeden mali desteği 100 bin TL idi. Çocukların yurt dışındaki turnuvalara katılması için 40 bin TL’de ek katkı vardı. Fakat bu yeterli mi? Tabi ki değil.” dedi.

ÇOCUKLARIMIZIN BAŞARILARI ARTIK ULUSLARARASI PLATFORMA TAŞINABİLECEK

Çocuklarımızın Türkiye Tenis Federasyonu Milli Takım seçmelerine katılacak olmasının Kuzey Kıbrıs için bir dönüm noktası olduğunun tekrar altını çize Hasan Gazioğlu: “Türkiye’de Milli Olimpiyat Komitesi çok ciddi çalışan bir komitedir ve bu çocuklarımız eğer bir şekilde Türkiye Milli Takımı’na girerse, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi’nin çok ciddi maddi desteğini alacaklar.  Turnuvaları gezip, o turnuvalarda elde edebilecekleri başarılar sayesinde dünya sıralamasında yukarıya çıkmaları bizim önümüzde şuan çok büyük bir şans olarak duruyor. İnanıyoruz ki önümüzdeki 10-15 yıl içerisinde dünyada 1 tane Kıbrıslı Türk adını bu sporda duyurabilir. Bugün baktığınızda Türkiye bizim bugün yaptığımız değişimi yaptı ve Çağla Büyükakçay teniste dünya sıralamasında 80 numaraya kadar yükseldi. Adım adım her geçen gün Türkiye teniste ileriye gidiyor. Bizde inşallah Türkiye’nin bulunduğu sistem içerisinde yerimizi alarak onlarla birlikte çocuklarımızı yetiştirebileceğiz ve uluslararası alanda başarıya taşıyabileceğiz.” Dedi.

CEO’LARIN SPORU: TENİS

Çocukların sağlıklı gelişimi ve eğitim hayatındaki başarıları içinde açıklamalarda bulunan Hasan Gazioğlu “3 yıldır aktif tenis federasyonunun da görev alıyorum ve benimde bir çocuğum var. Kendi çocuğumun da geleceğini düşünerek çocukları daha fazla inceleyebiliyorum. Gördüğüm şu ki kesinlikle çocuklar sporun içerisinde olduğu zaman eğitim hayatında da daha başarılı oluyor. Hiçbir çocuğun akademik kariyerine spor engel değil. Bugün baktığımızda dünyada tenis sporu CEO’ların en çok tercih ettiği spor dalı. Doğru karar verme mekanizmasını geliştirdiği için çok tercih ediliyor. Herkese tavsiye ederim.” Sözlerini aktardı.

ÇOCUKLAR SPOR İLE KÖTÜ ALIŞKANLIKLARDAN UZAK TUTULABİLİR

Çocukların madde kullanımı ve kötü alışkanlıklardan da uzak tutulmasında sporun önemine vurgu yapan Tenis Federasyonu Başkanı Hasan Gazioğlu kendi çocukluğunun tenis kortlarında geçtiğini ve sürekli sporla iç içe olduğunu belirterek kendi ailesinin onu hiç sorgulamadığını ve ailelerin de çocuklarını kötü alışkanlıklardan korumak adına çocukların spordan uzaklaştırılmaması gerektiğini belirtti.

MADDİ DESTEK VE ALTYAPI YETERLİ DEĞİL

“Ülkemizdeki tenis altyapısı yeterli mi?” sorumuza ise Hasan Gazioğlu şöyle yanıt verdi: “Yeterli değil. En güçlü alt yapıya sahip kulüplerimizden birisi Mağusa Tenis kulübü ve 2 tane kortu var. Lefkoşa Şehir Kulübü ise şanslı kulüplerimizden birisi 7 tane kortu var fakat yeterli değil. 2017 yılında Türkiye’yle yaptığımız anlaşmadan dolayı biz Türkiye’nin ulusal turnuvalarını burada yapabiliyoruz. Ciddi bir spor turizmi potansiyelimiz olabilir ancak bizim tek yerde 10 kortluk bir tesissimiz yok. Tesis anlamında gerekli yatırımların yapılması gerekiyor. 2012 yılı Kasım ayında bir fırtınadan sonra federasyon tesislerindeki bütün teller yıkıldı. Yaklaşık 7 yıldır o telleri ayağa kaldıramadık. Spor Dairesi Yönetimi ve hükümet destek verdi şuan yeniliyoruz. Ancak yeterli değil. Yeni kort yapamıyoruz ve sponsorluk anlamında da çok rahat değiliz.”

“SPOR YASASI YENİDEN ELDEN GEÇİRİLMELİ”

Spor Yasası’ndaki eksikliklere de değinen Hasan Gazioğlu; “Şuan herhangi bir işletme sponsorluk yaptığı zaman yaptığı sponsorluğu gider olarak gösterebiliyor. Fakat yaptığı sponsorluğun %20’sini kendi yılsonu gelir vergisinden düşebiliyor. Bu rakamın mutlaka yukarıya çıkması lazım. Çünkü spora, sporcuya ve sanatçıya yapılan yatırım bu ülkenin geleceğidir. Kıbrıslı bir Türk çocuk ile sporda alacağımız uluslararası başarılar ülke tanıtımı için Birleşmiş Milletler masasında alacağınız başarıdan çok daha yukarıdadır. Biz o yüzden spora ve sporcunun desteklenmesine çok önem veriyoruz.

OKULLARA ÖZEL PROJE YOLDA

Okullarda da tenis sporunun yaygınlaştırılmasına yönelik çalışmalarının olduğunu aktaran Hasan Gazioğlu “Geçen yıl bir pilot proje hazırladık. 9 tane okulda denedik ve başarılı da oldu. Bu yıl bizim yönetimimizde yeni bir turnuva sistemi oluşturduk tenisin okullarda yerleşik spor olması için. Bildiğiniz gibi Kıbrıs’taki okullarda basketbol, voleybol ve atletizm yerleşik spordur. Yani her çocuk mutlaka bunlardan bir tanesini yapmıştır ülkemizde. Biz tenisi de bunlardan bir tanesi yapmak istiyoruz. O yüzden ilkokullara mini tenis kurulması için özel bir proje hazırladık. Tenisin çocuğun okula girişiyle birlikte kabullendiği, rakete ve sahaya adapte olduğu bir ortamı yaratmak için çalışmalarımız devam ediyor. Şuan okullar ile görüşüyoruz. Yakın zamanda hayata geçirmeyi hedefliyoruz.” Dedi.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı