Tempo, goller ve nefes kesen maç

Sportif güzellik bozulmamalı. Çünkü böylesi keyifli ve güzel maçları her zaman izleyemiyoruz.

23 Kasım 2019 - 12:00

Böylesi maçları ne zamandır izlemeyi arzu ediyorduk. Kazanan veya kaybedenden çok, iki takımın da verdiği mücadeleyi kutlarım. Ancak rakibinin zaaflarını iyi değerlendiren ve beklediğimiz gibi atak ve tempolu bir oyun oynayan ve en önemlisi rakibine savunmasından kolay çıkma şansı vermemeye çalışan Mağusa Türk Gücü, zor da olsa galibiyeti ve liderliği almayı başardı. Aslında maça iyi başlayan, silahlarını tam ve etkili kullanma anlayışıyla rakibine çok fazla sahaya hakim olma şansı vermemeye çalışan MTG, bunu kısmen başardı. İlk devrede kalesinde çok fazla pozisyon vermezken, rakip kalede çok gol pozisyonu üretti. Kaleci Ercan’ın hatasıyla oluşan pozisyonda Ünal önüne düşen topu kaleye gönderip takımını öne geçirmesine karşın , oyunun genelinde çok etkili olamadı. Arif’in sağ kanadı etkili kullanmasının yanısıra Dino Peter yine çok iyiydi. Savunmayı çok zorladı. Peter Ebi’nin rakip savunmayı sürekli meşgul ederek, adam eksilterek ve hatta net pozisyon da bularak dengesini bozmasını, geriden gelen oyuncular da pozitif değerlendirmeye çalıştılar. Ancak son vuruş yeterli olmadı. Zokou ve Yasin Kurt’la kaçan pozisyonlara Arif’in serbest atış sonrası Junior’un çizgi üstünden çıkardığı top da eklendi. Ancak Yenicami gibi tecrübeli bir takım karşısında tek gollü üstünlük yeterli olmaz. MTG savunması kalesinde gördüğü her iki golde de adam paylaşımında hatalar yaptı. Nitekim ikinci devrede, son on dakikalık bölüme kadar  çok daha iyi bir Yenicami izledik. Savunmadan çabuk çıkan, hücumda daha hızlı ve duran topları pozitif kullanan bir Yenicami, oyunda üstünlük yanında skorda da üstünlük yakaladı. Fırat’ın öne alınması, maç boyunca beklenen etkinlikten uzak kalan Abaka ve Junior’u da az da olsa hareketlendirdi. Tabii burada bir parantez açmak şart. Sezon başındaki ideal ve iyi performans gösteren kadrosuna sahip olmayışı, taktiksel olarak takımın elini de zayıflatmış görünüyor. Tansel, Hasan Evren ve savunma açısından baktığımızda Mahmut İneci çok önemli eksikler. Bunlara Hascan gibi top saklayan ve pozitif oyun anlayışına sahip bir oyuncu da eklenince iş zora girdi. Maçın ilk devresinde özellikle Farouk ve Fırat’ın nükseden sakatlıkları, 2-1’lik skor sonrasında negatif olarak yansıdı. Bu noktada savunmaya yardımcı olacak bir oyuncu değişimi, takımın gücünü biraz olsun tazelerdi. Ancak bu yapılmadı. Zaten güçlü bir hücum hattına sahip MTG, 78’de beraberliği yakaladı. 81’de Yusuf Beyazi’nin sakatlanmak pahasına Mehmet Altın’a gol şansı vermeyişi, dönüm anı oldu diyebiliriz. Orta alanda zaman zaman yalnız kalan Mehmet Gürlü de sahanın başarılı isimlerindendi. Oyuna sonradan giren Uğur ve Justice’in katkısı üst seviyede oldu. Nitekim Justice kaydettiği güzel golle, bir anlamda, takımına galibiyeti getirdi.

1500 futbolseverin maçı izlemeye gelmesi, Ultra Crows’un gösterisi, Başbakan Ersin Tatar’ın ve çok sayıda basın mensubunun maça ilgi göstermesi ve tabii ki keyifli oyun, maçın güzel yanlarıydı. Ancak bu güzel yanları bozmamaya da gayret etmeliyiz. İki oyuncunun saha içerisindeki anlık didişmesini bahane ederek pet şişe ve maytap veya meşale fırlatma veya sözlü sataşmaya girişme hoş değildi. Maç sonunda stad dışındaki tartışmaların kulüp yöneticileri ve polis ekipleriyle önlenmesi de hoş davranışlar değildi. Sportif güzellik bozulmamalı. Çünkü böylesi keyifli ve güzel maçları her zaman izleyemiyoruz.

Kerem Eran penaltı beklentisi olan üç pozisyonda da doğrusunu yaparak oyunu devam ettirdi. Ancak Mehmet Gürlü’nün Hüseyin Sadıklar’a yaptığı faul ki avantaja bıraktı, sonrasında ikinci sarı kartla birlikte kırmızı göstermesi gerekirdi. Junior’un çizgiden çıkardığı topun tamamının çizgiyi geçmediği kanısındayım. Yardımcı hakemlerin de kritik pozisyonlarda doğru bayrak kaldırmanın yanında bazı pozisyonlarda hakemi doğru yönde uyarıları vardı.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı