Taze Bakla Gibisi Yok

Siz tesadüflere inanır mısınız, bilemem ama ben inanıyorum

27 Mart 2020 - 08:10

Son günlerde sosyal medya aracılığı ile Covid-19 illetinden korunmak için pancar ve limonun inanılmaz faydaları olduğu konusunda paylaşımlar gerçekleştirildiğini görmekteyiz.

Bu paylaşımlardan, bir de mevsimden olsa gerek aklıma benim de yaşadığım bir olayı sizlerle paylaşmak istedim. Siz tesadüflere inanır mısınız, bilemem ama ben inanıyorum. İnsanoğlu dua ederken “Allah’ım çaresi olan hastalık ver” der hatta bazı hastalıkların ne kadar da çaresi olsa çekilmezler, insanı adeta yaşamdan bezdirirler.

İşte alerjik hastalıklar da bunlardan biridir. Çeşitli şekilde ve belirli zamanlarda insanı bezdiren bu rahatsızlık özellikle Akdeniz bölgesinde yaşayan insanların büyük bir çoğunluğunu etkilemektedir. Belirli hava koşullarında, özellikle ilk baharda toz toprak, alkol ve tütün kokusu, Kıbrıs genelinde çok bulunan okaliptüs, narenciye ve zeytin ağaçlarının çiçekleri, polenleri bir yandan doğayı süslerken ne yazık ki benim gibi alerjisi olan insanlar için resmen kâbus dönemleridir.

Genelde hapşırma, burun ve göz akıntıları, kulak, burun, ağız kaşıntıları bu dönemlerde beni mahvetmektedir. Bana olmasa da çoğu insanın ileriki safhalarda ciltte bozulmalar, kaşınmalar hatta balık sırtı gibi pul pul dökülmeler yaşadığı bilinmektedir.

Tedavi için iğne testleri ile neye karşı alerjik bir durumunuz olduğu tespit edilir, birçok ilaçlar, kortizon içerikli spreyler, tabletler v s…ama bunlar yine de anlık bir rahatlama olur belki ama tedavi konusunda tam olarak sonuç alamıyorsunuz.

Neyse sizi daha fazla germeyeyim.

Bundan 10-12 yıl önceydi. Dostlarımla birlikte bir meyhane muhabbetinde idik. Kapılar kapalı, kapalı mekânda sigarasını tüttürenler, bir yandan sobalar… Tam benlik, alerji tavan yapmış.

Sonrası vahim!

Gözlerim yaşarmaya başladı, burnum akıyor, bırakın yeme içmeyi hapşırmaktan ve gözlerimin kaşıntısından etrafımı göremiyorum. Sık sık lavaboya gidiyor yüzüme, burnuma su atıyorum. Neyse bir an alerjimin azaldığını, rahatlamaya başladığımı hissettim. “Bu nasıl oldu, ben ne yaptım da rahatladım?” derken tabağımda sadece annemin çocukken bize “Siz yemeyin zehirlenirsiniz” dediği taze baklayı gördüğümü fark ettim… bir duble viskinin yanında baklaları yemeye devam ettim, hatta kabuklarını gözüme sürdüm; bu durum sonucunda rahatladıkça rahatlıyordum.

Evet, yanlış okumadınız taze bakla alerji konusunda bende böyle bir etki yapmıştı. Sonra olayı araştırdım ve taze baklada çok güçlü bir madde olduğunu ve bir Parkinson hastası olan ünlü caz ustası Durul Gence’nin taze bakla yedikten sonra baterisinin başına oturup titremeden çalabildiğini de bu araştırmaları sırasında gördüm.

Böyle güzel bir tesadüf sonrası baklayı yanımdan ayırmaz oldum. Evet alerji dönemlerimde benim ilacım oldu. Kurtarıcım oldu.

Dünyayı etkisi altın alan bu korona illetinin de en kısa zamanda çaresinin bulunmasını ve eski günlerimize dönebilmemizi ne kadar çok özledim bilemezsiniz. Hepinize sağlık, mutluluk ve huzur dolu günler dilerim.

“Evde Kal, Güvede Ol KKTC”

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı