Tatar’dan eski elçi için taziye mesajı

Başbakan Tatar, Türkiye’nin eski Lefkoşa Büyükelçilerinden Ercüment Yavuzalp’ın ölümü nedeniyle başsağlığı mesajı yayınladı.

23 Temmuz 2019 - 18:22

Başbakan Ersin Tatar’ın Türkiye’nin eski Lefkoşa Büyükelçilerinden, Türkiye Dışişleri eski Müsteşarlarından Ercüment Yavuzalp’ın ölümü nedeniyle başsağlığı mesajı yayımladı.

Başbakan Tatar, Türkiye’nin eski Lefkoşa Büyükelçilerinden Ercüment Yavuzalp’ın ölümünü üzüntüyle öğrendiğini belirterek, “Onun Kıbrıs’ta büyükelçilik görevi yaptığı 1967-1970 yılları arasında Kıbrıs Türk Yönetimi kurulmuş, Kıbrıs Türk Halkı Rum idaresi altında yaşamak istemediğini, kendi kendini yönetmek amacında olduğunu tüm dünyaya ilan etmişti” dedi.

Başbakan Tatar, “Yavuzalp, Türkiye Dışişleri Bakanlığı Müsteşarıyken ise Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ilan edilerek, egemenliğimiz, bağımsız bir devlet olarak dünyadaki yerimizi alma arzumuz net bir şekilde ortaya konulmuştur” ifadelerini kullanırken, Büyükelçi Yazvuzalp’ın, Kıbrıs Türk Halkı’nın ateş çemberinden geçtiği dönemlerde görev yapmış, sevilen, saygın ve başarılı bir diplomat olduğunu vurguladı.

Tatar, Yavuzalp’a Allah’tan rahmet, yaslı ailesi, sevenleri ve Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçiliği, Türkiye Dışişleri Bakanlığı mensuplarına başsağlığı diledi.

Türk diplomasisinin önemli isimlerinden emekli büyükelçi ve Dışişleri Bakanlığı eski Müsteşarı Ercüment Yavuzalp, önceki gün 95 yaşında hayatını kaybemişti.

Etiketler

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı