Tatar’a “macera” ve “Akıncı’nın arkadaşları” yanıtı

Cumhurbaşkanı Akıncı, Başbakan Tatar'a yanıt verdi.

21 Eylül 2019 - 13:39

Cumhrbaşkanı Mustafa Akncı, Kıbrıs sorunu ile ilgili kendisini “macera” aramakla eleştiren Başbakan Ersin Tatar’a yanıt verdi.

Kişisel sosyal medya hesabından açıklama yapan Akıncı, şunları söyledi:

“Sayın Tatar’ın ‘macera’ dediği halkımızın desteği ile yürüttüğümüz, siyasal eşitlik temelinde iki kurucu devletli, iki kesimli federal çözüm hedefimizdir; ‘marjinal azınlık gruplar’ ve ‘Akıncı’nın arkadaşları’ ise, halkımızın çok ciddi bir çoğunluğudur. Bu gerçeği bugün göremeyenler, günü geldiğinde anlayacaklardır.”

Burcu da tepki göstermişti

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu da, Başbakan Ersin Tatar’ın açıklamalarına ilişkin, “Bu üslup, Başbakan’ın ısrarla sürdürdüğü yakışıksız üslubun yeni bir örneğini teşkil etmiştir” tepkisini dile getirmişti.

Başbakan ne demişti?

Önceki gün Ankara’da görev yapan basın yayın kuruluşları temsilcilerine açıklamalarda bulunan Başbakan Ersin Tatar, müzakerelerle ilgili bir soru üzerine tartışılan şu ifadeleri kullanmıştı:

“Kıbrıs konusunda marjinal ve azınlık grupların bizi sürükleyeceği bir maceraya girmemeliyiz. Akıncı ve arkadaşları bizim başımıza böyle bir durumda ne geleceğini iyi anlasalar zaten o yolu gitmez. Ben bunu iyi anladığımı düşünüyorum. Ben bir ekonomistim, hesap uzmanıyım, maliyeciyim. Rum’un ne düşündüğünü bilirim. Bugün bir anlaşma olsa Kıbrıs’taki bütün mülkler komisyonlara havale edilecek. ‘Güney’de ne bıraktık, Kuzey’de ne bulduk? Farkını ödeyebilecek misin, ödemeyecek misin?’ Bu olduğu gün Kuzey ekonomisi bankalarıyla birlikte batar…Bu Kıbrıs Türk halkının da KKTC’nin sonu olur. Bunu anlamayanlar bu yola devam ediyor.”

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı