Tatar: “Pozitif olduğunu bile bile nasıl orada gemiye bindi, geldi”

Başbakan Ersin Tatar, Türkiye’den pozitif bir vakanın gelmesini kendilerinin de üzdüğünü belirtti, tespiti yapan sağlık çalışanını kutladı.

Başbakan Ersin Tatar, Türkiye’den pozitif bir vakanın gelmesini kendilerinin de üzdüğünü belirtti, tespiti yapan sağlık çalışanını kutladı.

Tatar, “Pozitif olduğunu bile bile nasıl orada gemiye bindi, geldi” şeklinde konuştu.

Sağlık çalışanları ve Hükümet’in tedbirleri çerçevesinde başarı beklentisini belirten Tatar, şu anda çok fazla yolcu getirilemeyeceğini, riskler olduğunu ve beli riskler de alınarak böyle bir karar alma durumunda kalındığını ifade etti.

Pozitif olan bir kişinin 1 Temmuz itibarıyla uçağa, gemiye binemeyeceğini kaydeden Başbakan Tatar, “Belki de bundan önce de birileri girmiştir, bağışıklık kazanmıştır buralarda, bilemeyiz. Bu süreci bu şekilde yönetmek durumundayız” dedi.

“Çok daha fazla test yaparak bu süreci yönetmek durumundayız” diyen Tatar, riskleri minimuma indirme çabasında olduklarını kaydetti. Ülkeye dönmeyi bekleyen KKTC Vatandaşları olduğuna da işaret eden Başbakan Tatar, tüm örgütleri ve sivil toplum örgütlerini dikkate alarak karar ürettiklerini söyledi.

Ekonomik paketle ilgili de konuşan Başbakan Tatar, genel anlamda gidişatın iyi olduğunu savundu. Tüm dünyanın pandeminin yıkımı ile karşı karşıya kaldığını ifade eden Tatar, “Elinizi vicdanınıza koyun, o kadar yüksek seslerle bizi eleştireceğiniz bir durum yoktur. Nereden nerelere geldik. Bir yerden başlamak lazım. Umudu ortaya çıkarmak için güneyle olduğu gibi kuzeyle de kapıları açmalıyız” dedi.

Kitleri bulabilmenin hiçbir zaman kolay olmadığını söyleyen Başbakan Tatar, buna karşın gereğinin yapıldığını, şu anda elimizde 5 bin test olduğunu, artırılmadı için de çaba harcandığını kaydetti.

Başbakan Ersin Tatar, Meclis Genel Kurulu’nda gerçekleştirdiği konuşmada KKTC’nin pandemi sürecini yaşarken tecrübe kazandığını söyledi.

Ülkeye gelen kişinin pozitif olduğunu bile bile nasıl gemiye binerek KKTC’ye geldiğinin araştırılacağını dile getiren Tatar, sağlık çalışanlarına güveninin tam olduğunu, hastanede güçlü bir ekip bulunduğunu belirtti.

“AÇILMAYA BİR YERDEN BAŞLAMAK GEREK”

Tatar, açılmaya bir yerden başlamak gerektiğini söyleyerek, sağlık çalışanları ve bu işi yönetenlerin yapacakları çalışmalarla başarı sağlanacağını kaydetti.

Ülkenin test kapasitesine göre yolcu gelmesi kararı alındığını dile getiren Tatar, ekonomiyi de ayakta tutmak adına bir karar alındığını, kararın arkasında olduklarını söyledi.

1 Temmuz’dan itibaren günde iki uçak geleceğini söyleyen Tatar, sağlık çalışanlarının işini ciddiyetle ele aldıklarını belirtti.

“KAÇ KİŞİNİN BAĞIŞIKLIK KAZANDIĞI BİLİNMİYOR”

Ülkede kaç kişinin bağışıklık kazandığının bilinmediğini belirten Tatar, test kapasitesinin artırılmasıyla açılımın gerçekleştirileceğini, 5 bin civarında test kiti bulunduğunu, bu kapasitenin artırılacağını ifade etti.

Tatar, ülke çıkarları için kararların alındığını, yapılanın en doğru karar olduğunu belirtti.

İkinci Ekonomik Paket’in, ekonominin önünü açacağını, işletmelere katkı sağlanacağını söyleyen Tatar, eleştirileri de dikkate alacaklarını, gelişmelerin değerlendirileceğini yeni paketler de hazırlanabileceğini kaydetti.

Sağlıktaki başarı ve sektörlerin açılmasıyla başarının yavaş yavaş görüleceğini, eski noktaya gelineceğini dile getiren Tatar, “Bir noktadan başlamak lazım. Umut gerekiyor” dedi.

“TEST KİTİ BULMAK KOLAY DEĞİL”

Tatar, sağlıkta kapasiteyi artırmak için çalışmaların sürdüğünü, test kapasitesinin yüksek olduğunu fakat test kiti bulmanın kolay olmadığını, sıkıntı yaşandığını ancak gereğinin yapıldığını binlerce test gerçekleştirildiğini, beş bin kapasitenin artırılması için girişimlerin sürdüğünü ifade etti.

Başbakan Tatar, 1 Temmuz’dan itibaren günde iki uçakla yaklaşık 320 kişinin KKTC’ye geleceğini söyledi.

Türkiye’den gelen su konusundaki soruyu yanıtlayan Tatar, suyun gelmesiyle çok şeyler başarıldığını, tünel yatırımı ile suyun Güzelyurt’a akıtılacağını daha sonra Mesarya’nın gündeme geleceğini ifade etti.

Tatar, yılsonu tahminlerinin tuttuğunu, ekonomik paketin kaynağının hesaplandığını, bir sıkıntı yaşanırsa borçlanmaya da gidilebileceğini belirtti.

Enterkonnektede siyasi karar gerektiğini söyleyen Tatar, bu elektriğin gelmesinin ekonominin sürdürülebilir hale gelmesine katkı koyacağını, proje üzerinde çalışmanın devam ettiğini kaydetti.

Doğu Akdeniz’de durumun sürekli değiştiğini, bu noktada enterkonnekte sisteminin önem taşıdığını dile getiren Tatar, “Burada bambaşka bir siyaset geliştirilmektedir. KKTC tüm kurum ve kuruluşları ile çok daha önemli bir noktada olacaktır” dedi.

Diğer Haberler

Başa dön tuşu