Tatar ATO heyetini kabul etti

Başbakan Ersin Tatar, Ankara Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran ve heyetini kabul etti.

Ankara Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan ve heyeti, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde temaslarda bulunuyor.

Heyet temasları çerçevesinde Başbakan Ersin Tatar’ı ziyaret etti. Tatar, Türkiye ile ilişkilerin daha da geliştirilmesinin önemini vurguladı.

Ankara Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran kabulde, KKTC’nin önemine değindi.

BARAN

Zorlu bir süreçten geçildiğini, Türkiye’nin sınır ötesinde operasyonda olduğunu belirten Baran, Kıbrıs Türkü’ne bu konudaki desteklerinden dolayı teşekkür etti.

Baran, Türkiye’nin de Rum tarafı gibi Akdeniz’de hakkını aradığını belirtti.

KKTC’nin Avrupa ülkelerinin haksız saldırıları ile karşı karşıya olduğunu kaydeden Baran, adada istediklerinin iki devletli, her iki tarafın bütünlüğünü sağlayacak bir yapı olduğunu ancak Rum tarafının buna müsaade etmediğini söyledi.

Baran, KKTC’de de eğitim, turizm, tarım konularında problemler olduğunu, ancak Ankara Ticaret Odası’nın diyaloğunu devam ettireceğini ve üzerine düşeni yapacağını vurguladı.

TATAR

Başbakan Ersin Tatar da, KKTC’nin yapısı ve ekonomisi güçlü, daha güvenli bir yapı haline gelmesi gerektiğini kaydetti.

Başbakan Tatar, bu anlamda Türkiye’nin Kıbrıs Türkü’nün güvenliğini sağlaması ve garantörlüğünün önemli olduğunu kaydetti.

Tatar, Doğu Akdeniz’de yaşanan olaylarla Türkiye’nin güvenliği için artık KKTC’nin önemli bir noktaya geldiğini söyledi.

3’lü görüşme konusuna da değinen Tatar “bu görüşmenin gayriresmi olduğu ortaya çıkmıştır” dedi.

Tatar, zeminde değişiklik, referans şartlarında olumlu gelişme olmadıkça, resmi olarak müzakere masasına oturmanın Kıbrıs Türkü’nün menfaatine olmayacağını söyledi.

Tatar, “Şartlar yerine getirilirse, eşitlik temelinde bir anlaşma olabilecekse, o zaman ciddi şeklide müzakerelere oturulabilir. Ancak 50 yıldır yapılan müzakerelerde federal temelde bir ortaklığın mümkün olmadığı ortaya çıkmıştır. çünkü bizim anladığımız federal temelde bir anlaşma ile Rumların anladığı arasında dağlar kadar fark vardır. Onların hedefi, paylaşmak değil, tamamı ile federasyon şeklinde AB içerisinde kendi pozisyonlarını, düşündüklerini bizlere empoze etmektir” dedi.

Artık alternatif düşüncelerin de müzakere edilmesi gerektiğine işaret eden Tatar, “Kıbrıs Türkü’nün egemen eşitlik temelinde, kendi devletine sahip çıkarak geleceğini tayin etme hakkı yani self-determinasyon hakkı ve Kuzeydeki devlet yönetiminin bize ait olduğu ve TC’nin de garantörlüğünün bizler için vazgeçilmez olduğu kırmızı çizgilerimizdir” diye konuştu.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı