Tatar-Akıncı zirvesinde neler konuşuldu?

Başbakan Tatar, Türkiye Cumhuriyeti ile imzalanacak ekonomik protokolde imza aşamasına gelindiğini ve önümüzdeki haftalarda imzalanabileceğini söyledi. 

11 Temmuz 2019 - 11:59

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Başbakan Ersin Tatar’ın rutin görüşmesi tamamlandı.

Cumhurbaşkanı-Başbakan Görüşmesi

Rum kesiminde otobüsümüze yapılan saldırı, Ercan’daki mülteci meselesi, Doğu Akdeniz’deki sondaj çalışmaları, Guterres’in mektubu ve ekonomik protokol gelişmeleri; işte Cumhurbaşkanı ve Başbakan’ın gündemi.https://www.kibrishaberci.com/tatar-akinci-zirvesinde-neler-konusuldu/

Kıbrıs Haberci paylaştı: 11 Temmuz 2019 Perşembe

Başbakan Tatar görüşme sonrası basına yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı ile ekonomik protokol, doğal gaz sondajı, mülteciler, Rum tarafında otobüse yapılan saldırıların ele alındığını söyledi.

Görüşmede, sondaj konusunun ele alındığını ve bu konuda Kıbrıslı Türk ve Rumların haklarının aranabilmesi için ortak komite kurulması yönünde talepte bulunulmasını kararlaştırdıklarını söyledi.

Rum tarafında bir otobüse yapılan saldırının da ele alındığını söyleyen Tatar, bu konuda karşı tarafa bir mektup yazarak bu saldırıyı şikayet edeceklerini ve kınayacaklarını kaydetti.

Mülteciler ile ilgili sıkıntıları da görüştüklerini ifade eden Tatar, Ercan’da kalan Suriyelilerin dün ülkeden gönderildiğini belirtti. Tatar, artık Suriye vatandaşlarına vize uygulaması konduğunu da belirterek, bu kişilerin eğer vizesi yoksa artık ülkeye gemi  veya uçak şirketi ile gelemeyeceğini dile getirdi.

Türkiye ile sondaj konusunda yapılan anlaşma kapsamında Fatih ve Yavuz gemilerinin bölgede olduğunu ifade eden Tatar, Kıbrıs adası etrafındaki zenginliklerde Kıbrıs Türk halkının da hakkı olduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanı Akıncı’nın Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’ne yazdığı mektubun da görüşüldüğünü ve Akıncı’nın mektubu kendisine de ilettiğini söyleyen Tatar, bunu alınca değerlendireceğini belirtti.

Etiketler

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı