Tangül Çağıner’in adı vakıfla yaşatılacak

3 yıl önce yaşamını yitiren Tangül Çağıner'in adı, kendi adıyla kurulan Çocuklara Yardım Vakfı ile yaşatılacak.

15 Haziran 2019 - 14:30

Tangül Çağıner Çocuklara Yardım Vakfı tanıtım etkinliği dün akşam gerçekleştirildi.

Tangül Çağıner Çocuklara Yardım Vakfı’nın tanıtım kokteyli Acapulco Resort Convetion SPA Otel’in Balo Salonu’nda yapıldı.

Etkinliğe Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, ikinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, eski Meclis Başkanı Sibel Siber, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, Turizm Bakanı Ünal Üstel, bazı milletvekilleri ve bölge belediye başkanlarının yanı sıra çok sayıda yardım sever katıldı.

Tangül Çağıner Çocuklara Yardım Vakfı’nın tanıtım filminin gösterimi ile başlayan gecede Akıncı, Talat, Sucuoğlu ile Kıbrıs Vakıflar İdaresi Başkanı İbrahim Benter ve Tangül Çağıner Çocuklara Yardım Vakfı Mütevelli Heyeti üyesi Ahmet Ataner birer konuşma yaptı.

Tangül Çağıner’in hayatının anlatıldığı filmin içerisinde ise Tangül Çağıner Çocuklara Yardım Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı İçim Çağıner Kavuklu ve başkan yardımcısı Dimağ Çağıner’in yanı sıra Tangül Çağıner’in eşi Ünal Çağıner Tangül Çağıner’i anlattılar.

Filmde Tangül Çağıner’ in yakın dostları da onunla ilgili anılarını paylaştılar.

Acapulco Hotel’in sahibi Ünal Çağıner’in eşi Tangül Çağıner, 24 Ağustos 2016 tarihinde, 69 yaşında hayatını kaybetmişti.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı

Gecede konuşma yapan Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Tangül Çağıner’in isminin Tangül Çağıner Çocuklara Yardım Vakfı altında yaşatılmasından mutluluk duyduğunu ifade etti. Akıncı, şunları söyledi:

“Ne gördük bu akşam aslında iyilik, sevgi, dayanışma, insanlık, sevecenlik ve fedakarlık gördük. Tangül buydu aslında. Tangül’ü okuldan sınıf arkadaşım olarak tanıdığım ilk başından beri öyleydi.  Dünyaya geldiğimizde bir kapıdan geçeriz, çıkarken de bir kapıdan geçeriz. İki kapı arasında Tangül gibi yaşayabilirsek ne mutlu hepimize. Tangül’ün hayatını anlatan bu belgesel iyilik, insanlık ve dayanışma mesajı içeriyor. Bugün burada Tangül’ü anmakla kalmıyoruz aynı zamanda onun yaşamından bir şeyler de öğrenerek ayrılıyoruz. Onu rahmetle anıyorum, aile fertlerinin onu böyle anmalarını kutluyorum.”

Ahmet Ataner

Tangül Çağıner Çocuklara Yardım Vakfı Mütevelli Heyeti üyesi Ahmet Ataner de yaptığı konuşmada, Tangül Çağıner Çocuklara Yardım Vakfı’nın birçok çocuğa yardım eli uzatacağına dikkat çekerek, vakfın çalışmalarını süratle hayata geçireceğini vurguladı.

İbrahim Benter

Kıbrıs Vakıflar İdaresi Başkanı İbrahim Benter ise konuşmasında,  “Bizim nenelerimiz dedelerimiz 2 bin 200’ü aşkın kusur vakıf kurmuşlardır. Tangül Çağıner Çocuklara Yardım Vakfı kurularak güzel bir iş yapılıyor. Yüz yıllar içinde bizim nenelerimiz dedelerimiz bu hayır işlerini yaptı. Bizim atalarımız fakirler, engelliler, yaşlılar, çocuklar, hayvanlar, çevre aklınıza gelebilecek her şeyi düşünüp vakıf kurmuşlar. Tangül Çağıner Çocuklara Yardım Vakfı biz kimiz sorusuna cevap veriyor. Biz toplum olarak hayırsever bir toplumuz. Herkesin bir ucundan tutması gerek. Hayır işi yapmak iyilik yapmak, herkesin yapabileceği bir şey.  Sayın Tangül Çağıner’i rahmetle anıyor ailesini tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı.

Mehmet Ali Talat

İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat da konuşmasında, vakıfların ülkenin geleceği için taşıdığı önem vurgu yaparak,  “Kıbrıslı Türklerin bugünlere taşınmasında vakıfların çok büyük rolü olmuştur. Tarihimizde vakıfların önemi büyüktür. Tangül Çağıner’in adını yaşatacak olan bu vakfın kuruluşu için Çağıner ailesini kutluyorum. Umarım hedefledikleri noktaya, geleceğimize katkıda bulunur” dedi.

Faiz Sucuoğlu

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, “Bugün çok anlamlı bir gün. Çocuklarımız toplum için çok önemli, onlara sahip çıkmak hepimizin görevidir. Tangül Çağıner adına kurulan vakıfla çocuklarımıza dönük birlikte çalışma yapacağız. Çocuk Sevgi Evi’nin hayata geçirilmesi için gerekeni beraber yapacağız. Vakıflara sahip çıkıp onları korumalıyız. Çağıner ailesine Tangül Çağıner Çocuklara Yardım Vakfı’nı kurdukları için teşekkür ederim” şeklinde konuştu.

İçim Çağıner Kavuklu

Tangül Çağıner Çocuklara Yardım Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı İçim Çağıner Kavuklu, annesi için hazırlanan filmde yaptığı konuşmada sevgiyi, paylaşmayı, yardımlaşmayı ondan öğrendiklerini söyledi. Kavuklu, annelerinin “Ben değil biz diyen” bir yapısı olduğu, mutluluğu, güzellikleri paylaşan ve bu şekilde mutlu olan biri olduğunu anlattı. İçim Çağıner annesinin eğitime her zaman çok önem veren biri olduğunu belirterek onun eğitim konusunda tüm çevresine destek verdiğini kaydetti.

Ünal Çağıner

Tangül Çağıner’in eşi Ünal Çağıner eşinin ailenin dirliği birliği konusunda her şeyi yapan kişi olduğunu anlattı. Ünal Çağıner eşi Tangül Çağıner’in çocuklarının yetişmesinde önemli roller üstlendiğini söyledi. Çağıner, iş yaşamında da eşinin her zaman yanında ve en büyük destekçisi olduğunu belirtti.

Dimağ Çağıner

Tangül Çağıner Çocuklara Yardım Vakfı Mütevelli Heyeti Başkan Yardımcısı Dimağ Çağıner de, annesini anlatırken “O her şeyden önce bir anneydi.Topluma faydalı insanlar olarak yetişmemiz için her şeyi yaptı, ailemizin bu noktaya gelmesinde onun çok büyük katkısı oldu” dedi. Annesinin kendilerine her zaman iyi dostlar edinmeleri yönünde nasihatte bulunduğunu, bunun kendilerini de iyi insan yapacağını söylediğini anlatan Dimağ Çağıner “Ben de kendi kızıma aynı nasihati yapıyorum” diye konuştu. Tanıdığı tanımadığı birçok insana annesinin dokunduğunu anlatan Dimağ Çağıner annesinin çok yardımsever biri olduğunu söyledi.

Konuşmalarından ardından vakfın kuruluşuna katkı koyanlara plaketleri takdim edildi.

Etkinlik gerçekleştirilen kokteyl ile son buldu.

Etiketler

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı