Talat’ın açıklamaları bomba etkisi yaptı

Talat’ın Anastasiadis’in kendisine, Berlin buluşmasının gayri resmi olduğunu söyleyip, “Boşuna gidiyoruz. Boşuna masraf” dediğine ilişkin sözleri Güney'i karıştırdı.

10 Kasım 2019 - 18:42

2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in Berlin’deki üçlü zirve konusunda kendisine söylediği şeylere ilişkin açıklaması, Rum iç siyasetinde tartışma yarattı.

Talat, Haberci yazarı Dilek Kırıcı’ya, Rum lider Anastasiadis’in kendisine, Berlin buluşmasının gayri resmi olduğunu söyleyip “Boşuna gidiyoruz. Boşuna masraf” dediğini açıklamıştı.

Kiprianu endişelendi

Haravgi ve diğer gazeteler, AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu’nun dün yaptığı yazılı açıklamada, 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın açıklamasının, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in izlediği tutum konusundaki endişelerini daha da arttırdığını vurguladığını yazdılar.

Kiprianu açıklamasında, Talat’ın açıklamalarının, Rum hükümetinin iddia ettiği gibi “sadece basında yer alan açıklamalar olmadıklarını” belirterek, Anastasiadis’in muhalefette savunduğu şeffaflık ilkesini başkanlığında da ortaya koyması gerektiğinin altını çizdi.

Anastasiadis’in Türkiye’nin politikalarına kendini kaptırmaması ve yapıcı bir tutum sergilemesi gerektiğini vurgulayan Kiprianu, “üçlü zirvede ve devamında gayrı resmi konferansta müzakerelerin yeniden başlayabilmesi konusunda uzlaşıya varılmasının ne kadar önemli olduğunun anlaşılması gerektiğini” belirtti.

Prodromu’dan yanıt

Gazete, Kiprianu’nun açıklamalarına ise Rum Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu’dan yanıt geldiğini yazdı.

Habere göre Prodromu yazılı açıklamasında, Anastasiadis’in BM Genel Sekreteri ve Kıbrıslı Türk liderle iş birliği yapmaya ve bizzat kendisinin önerdiği Berlin görüşmesine hazır olduğunu öne sürdü.

Prodromu, “Türk tarafı ve özellikle Türkiye’nin de kendileri gibi siyasi bir iradeyi ortaya koymasını, önceki dönemde ortaya koydukları tezlerden vazgeçmesini ve Eylül ayında Lute’la yapılmış olan görüşmelerde olduğu gibi, bu sefer de çabayı sabote etmemesini umut ettiklerini” söyledi.

Prodromu ayrıca, Anastasiadis ve Kıbrıs Rum tarafının “kalıcı ve fonksiyonel bir çözüm amacıyla özlü müzakerelerin yeniden başlamasını istediği” iddiasını da yineledi.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı