Taçoy, AKSA’dan kurtulmak istemiyor: “2 ay için sözleşme mi bozulur?”

AKSA ile imzalanan sözleşmenin 2024 yılına kadar devam edeceğini söyleyen Taçoy, yüksek enerji fiyatlarından KIB-TEK’i sorumlu tuttu, “Biz 2 ay süreyle mücbir sebep ilan ettik. 2 ay için sözleşme mi bozulur?” diye sordu.

28 Mayıs 2020 - 17:33

Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy, BRT’de, AKSA ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Taçoy soru üzerine, “AKSA ile ilgili herhangi bir açılım göremeyeceğiz” dedi, bunun nedenini, 2024 yılına kadar devam edecek olan sözleşmeye bağladı.

AKSA’nın; akaryakıt ve işçi parası verdiğini, kira ödememesi halinde, KIB-TEK ile hemen hemen aynı ücrete enerji mal edebileceğini iddia eden Taçoy, elektrik fiyatlarında düşüş için, kurum içinde yapılan harcamaların kısılması gerektiğini savundu.

YÜKSEK ENERJİ FİYATLARINDAN, KIB-TEK’İ SORUMLU TUTTU

Enerji fiyatlarındaki artıştan, KIB-TEK’i sorumlu tutan Taçoy, “Fiyatların yüksekliği nerden kaynaklanır? Yedek parça satın alınması. İhtiyaç var ya da yok. Fuzuli masrafların devam etmesi” ifadelerini kullandı.

“BU SÜREÇ, 2024’E KADAR YAŞANACAK”

AKSA ile imzalanan sözleşmenin 2024 yılına kadar devam edeceğini yineleyen Taçoy, UBP Milletvekili Oğuzhan Hasipoğlu’nun, AKSA ile ilgili Meclis kürsüsünde yaptığı açıklamasına işaret etti, Hasipoğlu’nun sarf ettiği son sözlere dikkat çekti:

“Sayın vekilin sözlerinin son paragrafını tekrar dinleyin. Her iki taraf anlaşma adına masaya oturur, taraflar anlaşamazsa, sözleşme tek taraflı bozulur, diğer taraf mahkemeye başvurur. Böylesi bir durumda, sizden ürettiği ama satmadığı enerjinin parasını da alır, tazminatı da alır. Bu nedenle 2024’e kadar bu süreç yaşanacak.”

“2 AY İÇİN SÖZLEŞME Mİ İPTAL EDİLİR?”

Hasipoğlu’nun “sözleşme, Covid-19 salgını mücbir sebep gösterilerek fesih edilebilir” sözlerine değinen Taçoy, “Biz 2 ay süreyle mücbir sebep ilan ettik. 2 ay için 2024 yılına kadar devam edecek bir sözleşmeyi mi bozacaksınız? Bizim düşürmemiz gereken, kurum içindeki maliyetlerdir” dedi.

KAYNAK: Kıbrıs Postası

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı