Sporun Zirvesi

Rekâbette sürer’durum

Dünyanın tüm kıtalarında spor endüstrisi farklı bir sinerjiyle çalışmakta. Olimpiyat tarihine bir bakın; Teknolojik gelişmişlikle madalya sayıları doğru orantıda artmakta. Bu da rekâbette özellikle de ülke ekonomisindeki temel farklılıkların olmasından kaynaklanıyor.

Rekâbet tetiklendikçe izlenirlilik, dolayısıyla ligin marka değeri de artıyor. Örneğin NBA Seçmeleri (Draft), NBA’de bulunan takımların belli kurallar dâhilinde oyuncu seçmesi sistemi yıllardır uygulanmakta ve bu uygulama rekâbeti fişekleyen önemli bir uygulama olmaktadır.

NBA Seçmeleri’ne girebilmek için belli şartlar var. Şöyle ki; “Seçmelere girecek oyuncu seçmelerin yapıldığı gün en az 19 yaşında olmalıdır. Genel olarak NCAA liginde oynamış kolej oyuncuları tercih edilir. Kolej takımında 4 sezon oynamış ve mezun olmuş oyuncular otomatik olarak seçmelerde seçilebilir fakat bu bir zorunluluk değildir. İsteyen her oyuncu 4 yıl beklemeyip 19 yaşına girmiş olduğu sürece istediği sezondan sonra seçmelere gireceğini açıklayabilir. Bunun dışında son yıllarda yoğun bir şekilde ABD dışındaki liglerden de genç oyuncular seçilmektedir. Yabancı oyuncular 22 yaşında girdiği yılki seçmelerde otomatik olarak seçilebilir. İsteyen oyuncular ise daha önceden seçmelere girer” der NBA Kuralları.

Seçme Sistemi’nin NBA’in bugünkü durumuna gelmesinde ve takımların arasındaki dengenin sağlanmasında önemli rolü var. Tüm dünyada oluşturulan tüm spor liglerinde düşme ve yükselmeye dayalı bir lig organizasyonu ve buna bağlı bir rekâbet varken, Amerika’da düşme ve çıkmanın olmadığı bir rekâbet ortamında lig varlığını devam ettiriyor. Kendi içinde kapalı devre oynanan bir ligden bahsediyoruz. Lige kimlerin devam edip, etmeyeceğine yönetimin karar verdiği ancak rekâbetin son derece yüksek olduğu bir lig organizasyonundan bahsediyoruz. Rekâbet bu haliyle hiç ateşini düşürmüyor. Aksine inanılmaz ve heyecanlı maçlara sahne oluyor. Bunlarla birlikte Avrupa’da ve diğer liglerde transferde ve bütçede serbest rekâbet söz konusuyken, NBA’de Tavan Ücret Sistemi (Salary Cap) ve Seçme Sistemi’yle tüm takımların transfer ve oyunculara ödenecek ücret ve primlere sınırlar getirilmiş durumda.

Salary Cap bir maaş üst sınırıdır ve takımların, oyuncularına bir yılda verebilecekleri maksimum ücret miktarını belirler. Bu uygulama NFL, NHL, MLB ve NBA gibi birçok Amerika liginde bazı farklılıklar haricinde benzer işleyişe sahiptir. E bu uygulama da “Parası ne ise veririz”den uzak bir şekilde ücret tavan uygulamasıyla rekâbeti tetikliyor. İşte, rekâbette sürer’durum anca böyle gerçekleşir.

Diğer Haberler

Başa dön tuşu