Sporsever geldi ama…

Daha sezon başındayız. Dün gece stada gelen onca çocuk ve kadın sporseverlere gerilim yaşatmaya kimsenin hakkı yok.

5 Ekim 2019 - 11:00

Açıkçası temposu biraz daha yüksek, daha fazla isabetli pas yapılan ve kale önlerinde daha fazla gol pozisyonu üretilen bir maç olacağını düşünmüştüm. Ya da hayal etmiştim. Ama olmadı. Tribünleri dolduran 1000’e yakın sporsever de biraz hayal kırıklığı yaşadı.

Kaleye gönderilen topların büyük çoğunluğu ceza alanı dışından. Çok pas hatası ve top kaybı. Özellikle hücuma çıkarken. Hızlı hücumda final pasları isabetsiz. Bu her iki takım için de geçerli. İlk devrede ısrarla rakibin sol kanadına yüklenen Yonpaş Dumlupınar, birebirde Mert’le top taşıma ve yan toplarla Ferdi’yi düşünme eğilimindeydi. Tutmadı. Mert zaman zaman etkili olsa da Ferdi ilk devrede gol pozisyonu anlamında sadece bir kez topla buluştu ve kötü vurdu. Takımın ciddi anlamda gol sorunu var. Bunu sırf Ferdi gol atamadı diye yazmıyorum. Hücumda oynayan tüm oyuncular için geçerli. Son vuruşlar yetersiz. Ceza alanı içerisine organize atak üretmekte zaten zorlanan takım, bulduğu az sayıda gol pozisyonunu bireyselliği de kullanamadan boşa harcıyor. Oysa ikinci devrede oyuna hâkim olan, rakibe gol pozisyonu vermeyen, daha fazla pas yapan ve ikili mücadele kazanan Yonpaş Dumlupınar, futbolun meyvesini üretemeyince deyim yerindeyse bahçeden çıkamadı, manava ürünü götürüp satamadı. Üç haftada sadece 3 gol. Maç başına bir gol. Biri penaltıdan savunma oyuncusu, diğeri altyapıdan yetişen genç isim, geçen haftaki ise savunma ağırlıklı oynayan orta alan oyuncusu. Forvetten henüz gol yok. Zirve mücadelesi yapacak olan takımın golcüleri de olmalı. Eğer bu sıkıntıyı aşarsa, dün geceki maçın ikinci devresinde izlediğimiz takım gerçekten çok daha başarılı olur.

Mesarya ise daha akıllı oynadı. İlk devrede çift forvet oynayıp, ilk üç haftada yaptığı gibi hızlı hücumlarla etkin olmayı düşündü. Kanatlar çok çalışmadı ama savunma da rakibe çok fırsat vermedi. İkinci devrede ise zorlanmasına karşın kilidi açabilecek oyunculara sahip Mesarya’da Ahmet Kıyı işi bitirdi. Topun kaleyi bulduğu tek pozisyon, yerden düzgün bir vuruşla gol oldu. Üstelik kalesindeki baskı artarken kaydedilen bu golle, sazı eline alıp iyi savunmayla oyunu istediği gibi götüren Mesarya, zorlanacağı maçlarda ne yapması gerektiği konusunda da tecrübe kazanmış oldu.

Maç içerisinde agresif hareketler ancak takıma zarar verir. Her maçta sarı kart gören Ndiaye’nin maç sonundaki hareketleri çok tatsızdı. Maç içerisinde rakipleriyle gereksiz yere didişen Orhan’ın hareketleri de öyle. Oysa takımları adına iyi oynayan, iyi mücadele eden bu oyuncuların, kendilerini oyuna vermesi gerekir. Maç sonrası stad dışında yaşananlar ise gereksiz gerginliğin ürünü. Daha sezon başındayız. Dün gece stada gelen onca çocuk ve kadın sporseverlere gerilim yaşatmaya kimsenin hakkı yok.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı