Spinning’e aşığım

Ülkemizde giderek popülerleşen Spinning sporunun en iyi eğitmenlerinden olan Necmi Hoca, Spinning ile ilgili merak edilenleri cevapladı ve bu spora aşık olduğunu vurguladı.

Hamit Sakallı – 

Ülkemizde son dönemlerde oldukça popüler olan ve gün geçtikçe popülaritesini artıran Spinning sporunun en iyi eğitmenleri arasında yer alan Necmi Hoca, Haberci Spor’a açıklamalarda bulunarak spinningin kendisi için bir tutku ve vazgeçilmezi olduğunu ifade etti.

SPİNNİNG POPÜLERLEŞİYOR

“Spinning sabit bir bisikletle müzik eşliğinde yapılan bir spor ve aerobik egzersizidir. Daha çok kardiyo vasküler ağırlıklıdır. Vücudun alt bölgesi ağırlıklı olarak çalışır. Bu sporu yaparken kan basını yüksek olduğu için kalori yakımı diğer sporlara göre daha hızlı olur. Spinning, Avrupa’da 90’lar gibi meşhur oldu. Ülkemize ise ilk 2007-2009 yılları arasında geldi. Günümüzde popüler olarak spor salonlarında tercih edilen sporların başında gelmektedir.

Ortalama bir ders süresi 50-60 dakika arası değişir. Bir derste yaklaşık 800-1100 arası bir kalori yakımı gerçekleşir. Tabii ki bu kişiden kişiye değişim göstermektedir. Başlangıç seviyesinde spinning haftada 2 kez önerilir. Kişi, kondisyon kazandıkça bu 3-4’e çıkabilir. Haftada 4 antrenmandan fazlası ise tavsiye edilmez. Vücudun mutlaka dinlendirilmesi de gerekmektedir. Derslerimiz sırasında interval sistemini uyguluyoruz. Böylece yağ yakımını kolaylaştırmayı amaçlıyoruz. Spinning asla bireysel bir spor değildir. Grup olarak yapılır ve grubun verdiği enerji bu sporda çok önemli bir yer tutar. “

BESLENME ÇOK ÖNEMLİ

Spinning öncesi beslenme çok önemlidir. Spordan 2 saat öne temiz karbonhidrat ağırlıklı ve protein de içeren bir beslenme gerçekleştirilmelidir. Seansa başlamadan yarım saat önce ise 0,50 ml su içilmelidir. Seans arasında da vücut dengesini korumak için yudum yudum su içilmelidir.”

SPİNNİNGİN FAYDALARI

“Dolaşım sistemini düzenlemeye yardımcı olur ve kalp sağlığına faydalıdır. Kondisyonu önemli ölçüde artırır. Hızlı bir şekilde kalori yakmayı sağlar. Kişiye zindelik verir. Bence en önemli faydası grup içerisinde insanların sosyal bağlarını güçlendirip ekip ruhuyla hareket etmelerini sağlamasıdır.”

 SPİNNİNG İLE 2011 YILINDA TANIŞTIM

“2011 yılından beridir bu sporla uğraşıyorum. Spinning ile ilk tanıştığımda bu sporun benim için olduğunu anladım. Spinningi çok severek yapıyorum ve bu sporu başkalarına da sevdirmek istedim. İlk olarak Türkiye’de Fitness Türk’ün düzenlediği Studio Cycling Speialist eğitmenlik sertifikamı aldım. Daha sonra ise Schwinn Spinning Bronze level sertifikasını düzenlenen sınavlarda başarılı olarak aldım. Spinning benim tutkum ve vazgeçilmezimdir.  Ders yaparken üyelerimin mutlu olduğunu, eğlendiğini görmek bana enerji verip beni motive ediyor. Sağlığım el verdiği sürece bu spor hayatımda yer alacak.”

 HEDEFİM MASTER CLASS

Kendimi bu sporda en üst noktaya çıkarmak istiyorum. Bunun için de hedefim Avrupa’da düzenlenen Spinning kurslarına katılıp Master Class seviyesine ulaşmaktır. Bu spinningde ulaşabileceğiniz en üst seviyedir. Master Class belgesini aldıktan sonra bu sporun ada genelinde yayılmasına katkı koymak istiyorum. Master Class seviyesini almayı başarırsam, KKTC Halter ve Vücut Geliştirme Federasyonu ile işbirliğine gidip yeni eğitmenler yetiştirmek hedeflerim arasındadır.”

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı