“Sözümü tutamazsam, geldiğim gibi giderim”

Sağlık Bakanı Ali Pilli, Lefkoşa’ya kurulacak yeni bir hastanenin inşa edilmesi için verdiği sözü hatırlattı ve “2020 yılında ilk temeller atılacak” dedi.

7 Kasım 2019 - 09:05

Elif Şen Çatal –

Sağlık Bakanı Ali Pilli katıldığı bir TV programında 2020 yılı için hedeflerini anlattı. Türkiye’de sağlık sisteminin bizden çok daha ileride olduğunu, ziyaretleri sırasında gözlemlediğini ifade eden Pilli, otomasyon sisteminin ülkemize gelmesiyle birçok sıkıntının da önüne geçileceğini ifade etti.

Otomasyon sisteminin kurulmasıyla “Ne ilaç atılacak ne de ilaç problemi kalacak” diyen Bakan Pilli, sistemin kurulup uygulamaya geçmesi için bilişim uzmanlarıyla iletişime geçildiğini ifade etti.

2020 yılında Lefkoşa’ya yeni bir hastane kurulması için temelin atılacağını söyleyen Pilli, “Ben bu sözü verdim. 2020 yılında yeni hastanenin temeli atılacak dedim. Bu sözümü yerime getiremezsem, geldiğim gibi gitmesini de bilirim” şeklinde konuştu.

 “LEFKOŞA’NIN YÜKÜNÜ ÇEKEMİYOR”

Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nin artık Lefkoşa’nın yükünü çekecek durumda olmadığını belirten Al Pilli,  “Bakanlık olarak paramız var. Ama alt yapı sorunları nedeniyle bir şeyler yapamıyoruz. Bizim bu ülkeye sağlayacağımız en büyük fayda Lefkoşa’ya yeni bir hastane yapılmasıdır. Ben bunun sözünü verdim. Bütün hazırlıklarımız hazır. Arazimiz hazır. Yeni hastanenin temelleri atılacak” şeklinde konuştu. 

“GİRNE’YE DE HASTANE LAZIM”

Hedefleri arasında Girne ve Güzelyurt’ta da hastanelerin tamamlanması olduğunu ifade eden Bakan, Güzelyurt Hastanesi’nin her an hizmete başlayabileceğini ifade etti.

Girne’nin gelişmekte olan bir bölge olduğunu kaydeden Bakan Pilli, nüfusunun da sürekli olarak arttığını belirterek şunları kaydetti:

“Bakanlık görevine ilk geldiğim günden beri söyledim. Girne’ye hastane yapılması gerekiyor. Sürekli gelişen, turist ağırlayan bir bölgede oraya yakışan bir hastaneye ihtiyaç var. 2020 yılında Girne’ye yeni yapılacak hastanenin meyvelerini almaya başlayacağız. Mağusa’daki hastanemiz yeni… Orada idari kadro eksikliği var. Bu alanda eksiklikler giderilerek hizmetler daha verimli şekilde devam edecek.”

 “DOKTOR EKSİKLİĞİ VAR”

Sağlıkta en önemli maddenin doktor olduğunu kaydeden Pilli, ülkemizde hastanelerin acil servislerinde doktor eksikliği olduğunun bunun giderilmesi için de kadro açıldığını söyledi. Pilli deneyimli ve başarılı doktorların istihdam edildiğini edilmeye de devam edeceğini ifade eden Pilli, sağlık alanında daha da ileriye gidilmesi için çalışmalarına hız kesmeden devam edeceklerini belirtti.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı