“Sosyal devlet anlayışı mı? Sermaye devlet anlayışı mı?”

Ekonomist Mustafa Yaşın, hükümetin açıkladığı Ekonomik Tedbirler ve Önlem Paketi’ni sosyal medya hesabından en ince ayrıntısına kadar eleştirerek, Başbakan Ersin Tatar’a çağrı yaptı

26 Mart 2020 - 01:47

Kıbrıslı Türk Ekonomist Mustafa Yaşın, alınan ekonomik tedbirlerin yetersiz ve adaletsiz olduğunu savunarak, sosyal medya hesabından şu eleştirileri yaptı:

“Sanırım bir Ekonomist olarak biraz önce açıklanan, yorumlarda gördüğüm kadarıyla insanların da pek anlamadığı ekonomik paketi biraz değerlendirmem gerekir. Kamuda çalışanlar için: maaşları zaten ödeyemeyeceğiz, aşamalı olarak artan bir şekilde maaş kesintisi yapıldı. İdare edin, zaten en karlı siz çıkacaksınız. Hayat pahalılığı yok.
Özel sektörde çalışanlar ve faaliyet gösteren işyerleri için:
1. Hayat pahalılığı size zaten pek yoktu ama gene yok.
2. Kirayı ödeyemediniz? Sorun yok, 2 ay sonra 6 taksitle alacağız.
3. Krediyi ödeyemediniz? Sorun yok, 3 ay sonra alacağız.
4. Kredi kartı borcunu ödeyemediniz? Sorun yok, 1 ay sonra alacağız.
5. Elektriği ödeyemediniz? Yok ödeyeceksiniz, zamanında ödeyin 15% indirim alın.
6. Sosyal sigorta primlerini ödeyemediniz? Ya 2021’de ödeyeceksiniz faizsiz AMA ödeyeceksiniz ya da bu sene öderseniz 10% indirim var. İhtiyat sandığı primlerini de ödeyeceksiniz, söylemeye gerek yok ancak kıyak yaptık Temmuz’a kadar size süre.
7. Eğer SİGORTANIZ var ise, 2 ay için cebinize 1500 TL, hade gene iyisiniz. Eğer SİGORTANIZ yoksa, ölün!
8. İşveren sizi durdurdu mu? Yapacak bir şey yok, kader, kısmet.
9. İş yerin battı mı? E gene denen, bata çıka bu işler.
10. TC ve KKTC vatandaşı değil misin? Aç kal! Sana bir şey yok, sizi temizlemek için zaten güzel fırsat.
Finans sektöründe faaliyet gösteren bankalar için:
1. Kredileri almayı 3 ay geciktireceksiniz, yapılan akaryakıt, gıda ve sağlık harcamalarının faizsiz olacak şekilde bir ay öteleyeceksiniz ama merak etmeyin dişimizden tırnağımızdan biriktirdik 100M TL fon oluşturduk, gecikmeden dolayı oluşacak olan faiz yükünü ödeyeceğiz. E zaten, kredileri halk eşek gibi ödeyecek.
2. Aylık faizleri düşürün zaten genel faiz oranı düşmekte olduğu için bu sizi çok etkilemez, 3 ay gecikme faizi almayın ama fon ayırdık size merak etmeyin.
3. Kredi kartı limitlerini sorgusuz 25% artırın, zaten insanlar aç, para yok. Daha fazla kredi kartı kullanımı, daha fazla kar demek. Hade gene iyisiniz, bu defa gerçek anlamda iyisiniz.
4. 2020 yılına ilişkin tahakkuk edecek kurumlar ve gelir vergisinden 3’er aylık dönemlerde kurumlar ve gelir vergisi stopajı alacağız. E lazım alalım bir şeyler yoksa halk boğazımızı sıkar. Merak etmeyin zaten aldığımız parayla size gecikmeden doğacak zararları ödeyeceğiz.
Sayın Başbakan bir ara sosyal devlet anlayışı ile yönetiyoruz dedi. Sosyal devlet anlayışı mı sermaye devlet anlayışı mı siz karar verin”.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı