Son trend ‘minik evler’

Bu yapılar, düşük bütçeli, temizliği pratik, dekorasyon maliyeti düşük, aydınlatması ucuz, ısıtılması ve soğutulması kolay olduğundan ciddi avantajlar sağlıyor...

4 Ağustos 2019 - 11:00

Benim bir süredir büyük bir merak ve ilgiyle takip ettiğim bir yaşam trendi var.  Bugünkü yazımda bir parça  bu konuyu sizlerle paylaşmak istiyorum.  Dünya’nın pek çok ülkesinde konut büyüklüklerinin metre kareleri azalıyor. Gayrimenkul sektörü pahalılaştıkça, İnsanlar artan emlak fiyatları, yüksek kiralardan tasarruf edebilmek yada daha kolay seyahat edebilmek için daha küçük yaşam alanlarına yönelmeye başladı. Son zamanlarda küçük ama çok küçük evler hatta deyim yerindeyse minyatür evler pek bir trend oldu.

***

Bu ‘minik evler’ aslında yaşam tarzının da değişimini simgeliyor bize. Bu yepyeni tarzın popülaritesi o kadar çoğaldı ki  pek çok Televizyon kanalı program içeriklerine bu evlerle ilgili yapımlar yerleştirdiler. Onlarca dergi daha çok okuyucuya ulaşabilmek için  bu  evlere sayfalarında geniş yer vermekteler. Böylelikle, kısıtlı metre karedeki evlerin en verimli şekilde kullanılmasını sağlayacak, az yer kaplayan işlevsel mobilyalar ve aksesuarlarla ilgili fikirler vermekteler.  Son dönemde, bu trend ile  hem büyük bir hızla yeni yapılar inşa edilmekte hem de dışardan hiçbir şeye benzetemediğimiz, ‘bundan birşey olmaz’ dediğimiz yerler şirin mi şirin yaşam alanlarına dönüşmeye devam etmektedir.

***

Bu konsept o kadar çekici ki, insan ister istemez bende böyle bir yaşam tarzına geçsem mi diye düşünmeden edemiyor. Teknolojinin hayatımıza girmesiyle akıllı evler de çok popüler bir seçenek olarak göze çarpıyor. Küçük evler bir de teknolojinin niymetleri ile birleşince cazibesi müthiş artıyor. Uzmanlar akıllı ev dediğimiz teknolojinin önümüzdeki beş yıl içinde 35.7 milyar dolardan 150.6 milyar dolara çıkmasını öngörüyor ki, bu muazzam bir artışa işaret etmektedir.

***

Ülkemiz de henüz Dünya’nın pek çok yerinde olduğu gibi  taşınabilir nitelikte özel üretim ‘minik evler’ üretilmiyor belki ama metre karesi küçük yapılar eskiye göre daha çok inşa edilip, satılıyor. Bu bağlamda, emlak çeşitliliğine metre karesi küçük daireler de eklenmiş oldu. Bu yapılar, düşük bütçeli, temizliği pratik, dekorasyon maliyeti düşük, aydınlatması ucuz, ısıtılması ve soğutulması kolay olduğundan ciddi avantajlar sağlıyor. Yakın zamanda, hem tasarımı hem de teknolojisi ile yepyeni taşınabilir mimariye sahip yapılar belkide bizimle de buluşacaktır.

 

 

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı