Sol partiler Akıncı’ya ne kazandıracak?

Adayların ikisi sol, üçü ise sağ partilerden.               

KKTC cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı 5 Şubat akşamı adaylığını açıklıyor.

Tufan Erhürman, Kudret Özersay, Ersin Tatar ve Erhan Arıklı adaylıklarını açıkladı sırada Akıncı var.

Bu duruma göre adaylığını açıklayan Cumhurbaşkanı adayları Akıncı ile birlikte 5 Şubat’ta 5 olacak.

Adayların ikisi sol, üçü ise sağ partilerden.                                                                                                                UBP, CTP, HP ve YDP genel başkanları aday olurken, Akıncı bağımsız aday.

Gerçi Kudret Özersay’da bağımsız olduğunu söylüyor ama ne derece inandırıcı olur bilemeyiz.

Sandıklar açıldığı zaman bağımsız olup olmadığını daha iyi anlayacağız.

Akıncı’nın bile bağımsız aday olduğu artık tartışma kaldırıyor.

2015 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Akıncı bağımsız adaydı.

2020 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Akıncı’nın da bağımsızlığına gölge düşürüldü.

Ona destek verecek olan siyasi partiler onu sahiplenirken aslında ona en büyük kötülüğü yaptılar.

Kötülük derken beni kimse yanlış anlamasın, KKTC şartlarına göre yorum yapıyorum.

Akıncı Cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanabilmesi için sağ oylara ihtiyacı vardır.

2015 yılında özellikle UBP’den ciddi miktarda oy almıştı.

TC kökenlilerden de yüksek oranda oy almıştı.

Akıncı şimdiki pozisyonu ile UBP ve TC kökenli oyları kaybetmiş durumdadır.

Birleşik Kıbrıs Partisi, Yeni Kıbrıs Partisi, Toplumcu Demokrasi Partisi, Toplumcu Kurtuluş Partisi ve sol hareketi Akıncı’ya ne kazandıracak?

CTP tabanı Tufan Erhürman’a sahip çıkacak gibi görünüyor.

CTP’den Akıncı’ya oy gitmeyecek.

O halde barajı geçemeyen sol partilerle ikinci tura nasıl kalacak?

Sol parti deyip geçmeyin!

Akıncı’ya destek olan bazı sol partiler KKTC’nin varlığına inanmıyorlar.

Türkiye karşıtı olarak biliniyorlar.

Abdullah Korkmazhan imzası ile Akıncı’ya desteğini açıklayan sol hareketi basın açıklamasında dikkat çeken bu yorumu yaptı.

“Türkiye’deki tek adam rejiminin, Kıbrıs’ın kuzeyini vilayetleştirme çabalarına ve gerici politikalarına karşı çıkan emek, demokrasi ve barış güçleri, Türkiye’deki egemenlerin ülkemizdeki uzantıları olan gerici faşist ve paramiliter güçlerin saldırıları ile susturulmaya çalışılmaktadır”.

Benim açımdan hiçbir mahsuru yoktur.

Gel de bu açıklamayı T.C kökenlilere anlat.

Veya UBP’lilere.

Akıncı 5 hafta üst üste T.C kökenli köyleri gezdi sırf onlara duymak istediklerini anlatmak için.

Dün zaten sol hareketinin bu açıklaması haber sitelerine konu oldu.

Akıncı’ya destek mi yoksa köstek? Diyenler oldu.

Akıncı bu saatten sonra ne yapar bilemem ama ikinci tur şansını yitirdi.

KKTC’de seçmen yapısı çok değişti sol oylarda azalma var Ama Akıncı sol partilerin desteğini aldı.

KKTC’nin küçük Türkiye olduğunu umarım birileri ona hatırlatır.

 

MESAJI OLAN ALSIN

  1. MUSTAFA AKINCI: Aşırı sol dediğimiz partilerin desteğini alırken T.C kökenlilerin de ısrarla oylarını almak istiyorsunuz. O yüzden sürekli olarak T.C kökenlilerin bulunduğu köyleri ziyaret ediyorsunuz, bu güzelliği başka hiçbir yerde bulamazsınız. KKTC’de seçim propagandası yapmak herkese nasip olmaz, tadını çıkartınız neticede sizi kimse anlayamadı ben hariç.
  2. TUFAN ERHÜRMAN: Dün ziyarete gittiğiniz vatandaşlarımıza çözüme hazır olduğunuzu söylediniz. İyi güzel de vatandaşın da bilmesi gereken bir durum var çözüm kendi elimizde değildir. Biz çözüm isteyen lakin bizi dıştan yöneten Türkiye’nin çözüm istemeyen tutumu ile karşı karşıyayız. Önemli olan Türkiye’nin çözüm istemesidir. Türkiye Ada’da kaldığı müddetçe Rumlar çözüme yanaşmayacaktır. Adını federasyon da koysanız hiçbir şekilde Türkiye’nin varlığını kabul etmezler.

SN.ERHAN ARIKLI: Hatırlayacağınız gibi Türkiye’nin Suriye’ye barış pınarı harekatından sonra Akıncı’nın oylarında bir toparlanma olmuştu. Sanırım geçtiğimiz Salı günü Niyazi Kızılyürek ile ilgili söyledikleriniz de Akıncı’ya yaradı. Akıncı seçim propagandasına başlamadan önce kendisine yapılan bu güzel katkılarla beslendi. Bu katkıların devamı gelecek mi? Yoksa artık kendisi de oy almak için çaba göstersin mi?

  1. MEHMET ÇAKICI: KKTC’de yaşadığınızı biliyorum ama yapmış olduğunuz açıklamalar beni bir anda tereddüte düşürdü. Acaba diyorum Sayın Çakıcı göç mü etti? Yoksa ben mi yanlış anladım? Ne olur beni yanlış anlamayınız ama KKTC siyaseti ile ilgili söyledikleriniz beni hayrete düşürdü. Allah aşkına KKTC’de siyaset mi yapılabilir? Siz KKTC meclisine girmiş eski bir parlamenter olarak KKTC siyasetini bizden iyi biliyorsunuz. Bu arada sizin geleneğinizden gelen en yakın aday Akıncı’dır tam da KKTC geleneğine uygun bir isim.
  2. FAİZ SUCUOĞLU: Çok sayıda kişisel gelişim kitapları okudum ve insan psikolojisini çok iyi anlıyorum. Yanlış anlamayın ama ben koşuya çıktığım zaman koşarken bir kitap bitiriyorum. Biliyorsunuz artık sesli kitaplar var ve kitap okuma çok kolaylaştı koşarken bile kitap okuyabiliyorsunuz. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra UBP kurultaya gidecek demenizi çok iyi anladım. Tıpkı cinayet işleyen birisine nasılsınız diye seslendiğinizde ben öldürmedim cevabını alır gibi geldi bana.
  3. ÖNDER SENNAROĞLU: Keşke Ahmet sizi dinleseydi de aday olmasaydı diyecektim ama bu işler keşke demekle olmuyor. Üzüntünüzü çok iyi anlıyorum çünkü belediye çalışanları hak ve hukuk peşinde koşacaklar. Siz bölgenin en çok sevilen insanlarından biriydiniz ve bu yaşananlar karşısında ne yapacağınızı bilemiyorsunuz. Ne diyeceğimi ben de bilemiyorum Allah yardımcınız olsun.
  4. SUNAT ATUN: Cumhurbaşkanlığı seçim yarışı başladı ve UBP’liler arı gibi çalışmaya başladılar. Özellikle Başbakan ile birlikte UBP’li bakan ve milletvekilleri KKTC’nin her tarafını geziyorlar. Laf aramızda dün gerçekleşen gezilerde sizin olmamanız dikkatlerden kaçmadı ve birkaç bölgede sizden söz edildi. Bence başbakanı bu önemli süreçte yalınız bırakmayın çünkü size de ihtiyacı vardır. Ayrıca UBP’liler arasında konu olmanız hiç de hoş bir durum değildir yine de siz biliyorsunuz.
  5. ERDOĞAN RAHMİ ŞANLIDAĞ: Sorununuzu çok iyi biliyorum ve huzursuz olduğunuz da bir gerçek. Ama gelin görün ki Nisan ayında Cumhurbaşkanlığı seçimleri vardır. Seçimler bitene kadar idare edeceksiniz çünkü devir kalp kırma zamanı değil kalp kazanma zamanıdır. Bu arada Gancelinin üzerinden atlayıp operasyonu gerçekleştirdim ayrıca teşekkür ederim.
Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı