Sokaklar egzoz değil, parfüm koktu

Özlem Çimendal –

Kıbrıs Süslü Kadınlar Bisiklet Turu yoğun katılımla coşku ve neşe içerisinde gerçekleşti. Kadınlar otomobilleri ile değil bisikletleriyle sokaklara çıktı.

Caddeler bu kez egzoz kokusu değil, parfüm kokusu ile sarmalandı. Birbirinden renkli görüntülerin ortaya çıktığı caddelerde kahkaha ve eğlence de doyasıya yaşandı. Birbirinden süslü kadınlar rengârenk elbiseleri ve bisikletleri ile Lefkoşa sokaklarını fethetti.

Çocukların da yer aldığı bisiklet turunda, erkekler de kadınları yalnız bırakmadı. Kendilerini rengârenk süsleyen kadınlar bisikletlerini de unutmadı. Bisikletlerini de çiçeklerle donatan kadınlar Çağlayan Parkı girişini cıvıl cıvıl yaptı.

DJ’lerin de müziklerle neşelendirdiği ortamda, yemek stantları da kuruldu. Çocukların da balonlar, çiçekler arasında bisikletlerine kurulduğu etkinlik hem renkli hem eğlence dolu geçti.

“115 ŞEHİR, 14 ÜLKEDE YAPILIYOR”

Kıbrıs Süslü Kadınlar Bisiklet Turu Organizatörü Nibel Tektan’ın açılış konuşması ile start alan bisiklet turunda Tektan, organizasyonun amacını ve yapılmak istenenleri anlattı. Tektan, Kıbrıs’ta bu yıl dördüncüsünü düzenledikleri Kıbrıs Süslü Kadınlar Bisiklet Turu organizasyonunun bu yıl da renkli görüntülere sahne olduğunu söyleyerek, etkinliğin toplam 115 şehir, 14 ülkede yapıldığına vurgu yaptı.

“DOĞA DOSTU ULAŞIM ARACI”

Bisikletin doğa dostu, çevreye zarar vermeyen, trafiği rahatlatan bir ulaşım aracı olarak kullanılabileceğine dikkat çekmek istediklerini sözlerine ekleyen Tektan, bisikletlilere ve motor kullananlara tüm araç kullanıcıların da saygılı ve hassas davranmasını arzu ettiklerini kaydetti.

SOKAKLAR RENGÂRENK OLDU

Dünyanın ve Türkiye’nin birçok şehrinde de yapılan etkinlik, Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında yapılırken, AB Türkiye Delegasyonu tarafından da destekleniyor. Kadınların birbirinden renkli kıyafetleri ve bisikletleri ile caddelere taştığı etkinlik boyunca kurulan DJ standında kadınlar müziğin dansın da keyfini doyasıya çıkardılar.

CADDELERİ PARFÜM SARDI

Çağlayan Parkı’ndan başlayarak atılan 1 saatlik turun sonunda yine Çağlayan Parkı’nda sonlanan Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, 2013 yılından beri her yıl Dünya Otomobilsiz Kentler Günü kapsamında yapılan Türkiye merkezli olarak birçok şehre ve dünyaya yayılan bir etkinlik.

Herhangi bir kuruluş, kurum, parti, şirket tarafından değil, bağımsız kadınlar tarafından gönüllü olarak organize edilen turda, sokaklar sadece kadınların oluyor.

BİSİKLET KULLANIMINI ÖZENDİRDİLER

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’nun amacı, daha çok kadını bisiklet sürmeye özendirmek aynı zamanda bisiklet kullanıcıları için güvenli bisikletli ulaşım altyapı talep etmek ve çevreci bir ulaşım aracı olarak bisiklet kullanımını yaygınlaştırmak.

 

 

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı