Siyasi mesajlar: Akıncı neden yanlış anlaşılsın ki; belki de anlayanlar doğrudur!

Akıncı’nın mesajı, KKTC-Türkiye ilişkilerinin ne kadar hassas olduğunu gösterdi. Siyasi liderlerin bu duyarlılığı dikkate alarak konuşması gerekirdi.

15 Ekim 2019 - 10:58

Cumhurbaşkanı Akıncı, Barış Pınarı Harekâtı ile ilgili demecinin yanlış anlaşıldığını belirtmek ihtiyacı hissetmiş. Mazeret olarak da Türkiye’deki “duyarlı ortamı” gösteriyor. Türkiye’deki duyarlı ortam, yanlış anlamaya müsaitmiş… Gerçekten öyle mi?

Ortada bir yanlış anlama mı; yoksa iletilen mesajların düzeltilmeye çalışılması durumu mu vardır?

MESAJIN OLUŞUMU

Cumhurbaşkanı’nın mesajını “tam ve doğru” olarak anlamaya çalıştığım zaman aklıma ilk olarak, Cumhurbaşkanı’nın sessizliği gelmektedir. Akıncı, harekâtın başladığı ilk günlerde mesajını bu sessizlik ile vermeye çalışmıştı. Bu sessizlik, “beni bu kanlı işlere bulaştırmayın” anlamında algılanmalıydı.

Ama rahat bırakılmadı…

Diyor ya, bazı “aklıevveller” sürekli olarak “üzerine gitti”!

İstemeyerek de olsa yazılı bir mesaj yayınlamak zorunda bırakıldı…

Cumhurbaşkanı, bu konuda üzerine gidildiğini fark ettiğine göre, mesajını bilinçli bir şekilde oluşturma olanağı da bulmuş olmalıydı… Yanlış anlamalara neden olmayacak bir mesaj!

Cumhurbaşkanı, mesajını böyle bir ortamda oluşturmaya çalıştığına göre, Mustafa Akıncı olmaktan öte KKTC Cumhurbaşkanı da olduğunu, kendisine gösterilebilecek tepkilerin bütün KKTC halkını etkileyeceğini ve hatta mesajının KKTC içinde politik malzeme haline geleceğini düşünmüş olmalıydı.

Cumhurbaşkanı Akıncı’nın, Kıbrıslı Türk Mustafa Akıncı’nın görüşlerine ve geçmişine ters düşen bir mesaj oluşturması gerekmezdi tabii… Kendinin barışçıl tutumu ve diplomasiye olan inancı sabit kalacak şekilde bir mesaj oluşturması pekâlâ mümkündü. Mesajında başarı dileğinin yanı sıra kanlı çatışmaların bölgesel sorunları çözmek yerine derinleştireceğinin bilinci ile hareket edilmesini, sivillerin korunmasına özen gösterilmesini istese kim ne diyecekti?

Akıncı’nın, bu harekâtı zorunlu hale getiren nedenleri biraz olsun hatırlaması, terör örgütü PKK’nın geçmişte yaptıklarına veya ABD’nin bu örgütün uzantısı durumundaki YPG’ye gönderdiği silahlarla Türkiye sınırında oluşturulan askeri yapılanmaya atıfta bulunması da, ne demek istediğinin kolaylıkla anlaşılmasına yardımcı olabilirdi.

MESAJ NE İDİ?

Zaten Mesajın içeriğine baktığımız zaman, yanlış anlaşılmaya uygun cümleler yerine, kesin kanaatlerin dile getirildiğini ve Cumhurbaşkanı Akıncı’nın daha sonraki açıklamalarında da görüşlerinde ısrar ederek Türkiye devleti ile dayanışmasını dile getirmekten kaçındığı gözlemlenmektedir.

Yanlış anlaşılmayı düzeltmek istiyorsanız, “yanlış anlaşıldım” demekle yetinmez; ne demek istediğinizi yanlış anlaşılmayacak şekilde ifade edersiniz.

Bu açıdan bakıldığı zaman, Cumhurbaşkanı’nın “yanlış anlaşıldım” açıklamasını yeterli bulmak ve meselenin bu açıklama ile kapanacağını beklemek gerçekçi olmayacaktır. Cumhurbaşkanı, bu aşamada da olsa Türkiye ile dayanışmasını ifade etmek durumundadır.

SORUNUN ESASI

Cumhurbaşkanı bunu yapsa bile kırılan camlar elbette bütün olmayacaktır. Türkiye yetkilileri, Rum tarafı ile zıtlaşmamak veya Avrupa Birliği hakkında kötü konuşmamak için her türlü yolu deneyen Akıncı’nın Türkiye’yi sorumlu tutan bir demeci neden bu kadar kolaylıkla verdiğini anlamakta elbette zorlanacaklardır.

Ben de zorlanıyorum…

Cumhurbaşkanı “Türkiye’deki atmosferi buradan çok iyi anlamak imkansız. O duygu seli içinde bizim vermek istediğimiz mesaj doğru algılanmadı” diyor. Bizim Cumhurbaşkanımız Türkiye’deki atmosferi neden anlayamıyor? Cumhurbaşkanımız, demeçlerinin Türkiye yetkililerinde nasıl bir tepkiye neden olacağını hesaplamak konusunda niye yetersiz kalıyor?

Bu sorulara, “siyasi çıkar” veya “yaklaşan seçimlere dönük avantaj sağlamak” diye yanıt verenler vardır ama ben ikna olmuş değilim… Akıncı’nın seçilmek için her yolu denemeyeceğini biliyorum… Üstelik bu yolun, oy toplamak için iyi bir yol olduğunu da sanmıyorum; artısı kadar eksisi de olacaktır.

İlginç bir süreçten geçiyoruz…

İzlemeye; sorularımızı ve kanaatlerimizi okurlarla paylaşmaya devam edeceğiz.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı