Siyasette kadının adı yok

Kadına toplumda biçilen rolün zihinlerde hala değiştirilemediği KKTC’de, Kıbrıs Türk siyasi tarihinde kadın siyasetçi sayısı da sadece 22…

Kadının toplumdaki yeri hala özlenen seviyeye çıkarılamazken, Kıbrıs Türk siyasi tarihinde kadın siyasetçi sayısı da sadece 22. Kadına toplumda biçilen rolün zihinlerde hala değiştirilemediği KKTC’de, partilerin seçim propagandalarında sıklıkla dile getirerek, geçtiğimiz yıllarda yürürlüğe giren %30 kadın kotası çıkışı da Meclis aritmetiğine yansımadı. Bugün mevcut hükümet kabinesinde de tek bir kadın bakan bulunurken, geçmiş dönemlerde de durum farklı olmadı.

KIBRIS SİYASİ TARİHİNDE 22 KADIN

Türk Cemaati Kadın Vekilleri Kadriye Ahmet Hacıbulgur ve Ayla Halit Kazım ile kadınlara açılan siyaset yolunda, KTFD Kurucu Meclisi Kadın Vekili Fatma Raşit Sezer (Fatma Azgın), Fatma Ekenoğlu,  Nurten Hüdaverdioğlu, Sibel Siber, Şerife Ünverdi, Yasemin Öztürk, Sıla Usar İncirli, Jale Refik Rogers, Doğuş Derya, Ayşegül Baybars, İzlem Gürçağ, Resmiye Canaltay, Onur Borman, Gülsen Bozkurt, Hatice Faydalı, Afet Özcafer, Ruhsan Tuğyan, Gülin Sayıner, Filiz Besim ve Fazilet Özdenefe yürümeyi başaran isimler arasında.

HACIBULGUR VE KAZIM İLKİ BAŞARDI

Kıbrıs Türk toplumunda ilk kadın milletvekilleri Türk Cemaat Meclisi’nde görev yapan, Kadriye Ahmet Hacıbulgur ve Ayla Halit Kazım olurken, Fatma Azgın Kıbrıs Türk Federe Devleti Kurucu Meclisi’nde görev yaptı.

SİBER TARİHE GEÇTİ 

İrsen Küçük Hükümeti’nin ardından 28 Temmuz 2013’te yapılacak seçime kadar kurulan geçici hükümette Sibel Siber Başbakan oldu. Siber, hem CTP, DP ve TDP’nin desteklediği koalisyon hükümetinin Başbakanı hem de Cumhuriyet Meclisi’nin ikinci kadın Meclis Başkanı hem de KKTC’nin ilk kadın Başbakanı olarak da tarihe geçti.

ATLI: KADININ “YERİ EVİDİR” ALGISI YIKILAMIYOR

Kadından Yaşama Destek Derneği (KAYAD) aktivisti, Avukat Mine Atlı, yıllardır Kıbrıs Türk toplumunda kadının temsiliyetinin neden az olduğuna dair sordukları sorulara cevap aradıklarını söyledi. Mine Atlı, kadınların kamu veya özel alanlarda belli bir seviyeye kadar gelebildiğini ancak, daha yüksek mevkilere gelindiğinde ise işlerin değiştiğini ve kadınların bir yerde takıldığını kaydetti.

Mine Atlı, kadınların hak ettikleri mevkilere veya daha yüksek kademelere yükselmede zorlanması veya hiç yükselmemesi üzerinde dünyada ve KKTC’de çalışmalar yapıldığını da söyledi. KKTC’de bin kişilik katılımla gerçekleşen bir anket yapıldığını söyleyen Atlı, “Kadınlara sorduk, ‘Kadın ve erkek çalıştığı takdirde önce eve kim gitmeli?’ %82 oranında ‘Önce kadın gitmeli’ cevabını aldık” dedi.

EV MESAİSİ ZORUNLULUĞU VURGUSU…

Toplum içerisinde “kadının kendi iş mesaisini bitirdikten sonra, eve geldiğinde de evdeki mesaisinin başladığı” algısının hala yıkılamadığının görüldüğünün altını çizen Atlı, evde harcanan zamandan fazlasının kamu alanlarında harcandığında ise, kadının ailevi sorumluluklarından taviz verdiği anlamına geldiğini ve olumsuz karşılandığını kaydetti.

%30 KOTASI MECLİS’E YANSIMADI

“Bugün hala toplumda ‘kadının yeri evidir, mutfağıdır’ algısı mevcuttur” diyen Atlı, bunun kadınların siyasal yaşamda var olmasında da ciddi sıkıntılar yarattığını söyledi. KKTC siyasi yaşamında geçen yıl yapılan değişikliklerle kadın kotası getirildiğini hatırlatan Atlı, “Ancak bu sadece aday kotasını belirleyen bir kota, milletvekili sayısını belirleyen bir kota değildir. Dolayısıyla partiler %30 kadın kotasını gösteriyor ancak, seçilme oranları %30’u yansıtmıyor” diye konuştu. Atlı, partilerin %30 kadın kotasının da kadının siyasal yaşamdaki yerinin artırılması için bekleneni veremediğine işaret etti.

EŞLERİNDEN DESTEK GÖRMEYEN KADINLAR…

Mine Atlı, kadınların siyasal yaşamda neden istenilen seviyede olmadığı sorusuna cevap ararken, eşlerinden destek görmeyen veya sorumluluklarını tek başına yüklenmek zorunda olan çocuklu kadın siyasilerin daha aktif rol almalarına olanak tanıyacak olan kreş desteklerinin olmaması cevabının da dikkatle üzerinde durulması gereken bir nokta olduğuna dikkat çekti.

NAZLI: HAYATIN %50’Sİ KADIN

Bağımsızlık Yolu Meclis Üyesi Avukat Cansu N. Nazlı, Kıbrıs Türk toplumunda bugün hala kadınlara yönelik bir ayrımcılık olduğu gerçeği ile karşı karşıya olunduğunu söyledi. Nazlı, neredeyse hayatın %50’sinde var olan kadının gerçekte hak ettiği noktayı kaplayamamasının da bunun en açık örneği olduğunu dile getirdi.

Kadının siyasetteki yerine bakıldığında bir diğer önemli konunun da, siyasette yer almış olan kadın siyasetçilerin, diğer kadınlar için ortaya ne gibi enstrümanlar koydukları olduğunun da altını çizen Nazlı, “Siyasi yaşamda var olan kadınların,  kadınları ne kadar özgürleştirdiği, ne kadar şiddetten koruyucu politikalar ortaya koyduğu ile de ilgili sorgulama yapmak gerekiyor” diye konuştu.

BELİRLİ BİR STATÜDE OLANLARIN SİYASET YAPMA ALGISI…

Nazlı, “Ülkemizde doktor, avukat, iş insanı gibi belirli bir statüde olan kadınlar siyasi partiler tarafından aday gösterilmeye uygun bulunuyor” diyerek özel sektör emekçisi yahut asgari ücretle çalışan kadınların da siyasal katılımının önündeki politik ve ekonomik engellerin kaldırılması gerektiğine dikkat çekti. Nazlı, kadınların toplumdaki varlığının istenilen yere gelememesinde ve siyasette daha aktif yer edinememesinin önündeki engellerin çok boyutlu olduğunun da altını çizdi.

KIBRIS TÜRK SİYASİ TARİHİNDE YER ALAN KADIN SİYASİLER

Fatma Ekenoğlu

Nurten Hüdaverdioğlu

Sibel Siber

Şerife Ünverdi

Yasemin Öztürk

Sıla Usar İncirli

Jale Refik Rogers

Doğuş Derya

Ayşegül Baybars

İzlem Gürçağ

Resmiye Canaltay

Onur Borman

Gülsen Bozkurt

Hatice Faydalı

Afet Özcafer

Ruhsan Tuğyan

Gülin Sayıner

Fazilet Özdenefe

Filiz Besim

MECLİS BAŞKANLIĞI YAPAN KADIN VEKİLLER

Fatma Ekenoğlu

Sibel Siber

TÜRK CEMAATİ KADIN VEKİLLERİ

Kadriye Ahmet Hacıbulgur

Ayla Halit Kazım

KTFD KURUCU MECLİSİ KADIN VEKİLLERİ

Fatma Raşit Sezer (Fatma Azgın)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Diğer Haberler

Başa dön tuşu