Şikayetçi 7’ye çıktı; tacizle suçlanan akademisyen teminata bağlandı

Öğrencilerine cinsel saldırı ve tacizle suçlanan akademisyen hakkındaki şikayet sayısının 7'ye çıktığı bildirilirken, zanlı bugün çıkarıldığı mahkemede teminata bağlandı.

Öğrencilerine cinsel saldırı ve tacizle suçlanan Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde (DAÜ) görevli akademisyen teminata bağlandı.

12 Nisan’da, öğrencisi L.Ö’ye cinsel saldırı ve taciz iddiasıyla yapılan şikâyet üzerine polis tarafından tutuklanan ve iki kez çıkarıldığı Gazimağusa Kaza Mahkemesi’nde toplam 7 gün süreyle poliste tutuklu kalmasına karar verilen Prof. Dr. M.Ö. ( E.70 ), bugün teminat talebiyle yeniden yargıç karşısına çıkarıldı.

Şikâyetçi sayısı 7 oldu

Tahkikat memuru Arif Toroslu, zanlı aleyhinde şikâyetçi sayısının 7 olduğunu belirterek, TC vatandaşı olan zanlının şu anda üniversite tarafından görevinden uzaklaştırıldığını, eylül ayına kadar da çalışma izninin mevcut olduğunu aktardı.

Savcının sorusu üzerine zanlının 12 Nisan’da gönüllü ifade verdiğini ve müştekiyi elle tutup öptüğünü beyan ettiğini anımsatan Toroslu, bundan sonraki tahkikata zanlının etki etme olanağının olmadığını gerekçe göstererek, davası görüşülünceye kadar teminata bağlanmasını talep etti.

Savunma avukatı: “Neden bugüne kadar beklediler?”

Daha sonra söz alan savunma avukatı Batu Sağlamer, Toroslu’ya sorular yönetti.

Sağlamer, şikâyetçilerin hangi tarihlerde şikâyetleri olduğunu ve eski ise niçin bu güne kadar beklediklerini sordu. Ayrıca bölüm başkanlığı yarışında rakibi olan kişinin kendisine bir komplo kurmuş olma ihtimali ile ilgili soruşturma yapılıp yapılmadığı sorusunu yöneltti. Sağlamer son olarak zanlının mahkûm olmaması halinde okulundaki görevine devam edip edemeyeceğini öğrenmek istedi.

“Tedirginlik yaşanması nedeniyle şikâyetler gündeme gelmedi”

Savunma avukatının sorularına cevap veren Toroslu, 7 şikayetin 2018 yılı Nisan, Ekim, Kasım ve Aralık aylarında; diğer 3 şikayetin de 2019 yılı Ocak ve Şubat aylarında, zanlının aleyhindeki bu son olayın da 11 Nisan tarihinde meydana geldiğini aktardı.

Toroslu şahadetine devamla, bir şikâyetçinin Ocak ve Şubat 2019 ayı içerisinde zanlı tarafından 4 kez taciz edildiği konusunda şikâyeti olduğunu aktardı.

“Neden şikâyetçi olmadıkları?” konusunda soruya karşılık olarak, zanlının bölüm başkanı olması nedeniyle öğrencilerin tedirgin olduklarını ve gelecekte derslerine etki edebileceğini düşünerek şikâyet etmediklerini beyan ettiklerini aktaran Toroslu, zanlının mahkûm olmaması halinde okuluna dönmesinde bir sakınca olmadığı inancında olduğunu söyledi

Zanlı teminatla serbest

Olguları değerlendiren yargıç Umut İnan, zanlının davası görüşülünceye kadar KKTC haricine çıkışını men ederek kimlik, pasaport ve seyahat belgelerini polise teslimi, 15 bin TL nakdi teminat yatırması, KKTC vatandaşı muteber 2 kişinin 75 biner TL şahsi kefalet imzalaması ve haftada bir gün en yakın polis karakoluna ispatı-vücut etmesi şartıyla serbest kalmasını emretti.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı