“Sık sık değişen karar, söylem ve uygulamalarla halkta güven namına bir şey bırakılmıyor”

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımında, hükümetin; Cumhurbaşkanı ve muhalefet ile birlikte hareket etmesi ve sağlıkçılara kulak vermesi gerektiğine dikkat çekti

5 Temmuz 2020 - 16:44

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımında, hükümetin; Cumhurbaşkanı ve muhalefet ile birlikte hareket etmesi ve sağlıkçılara kulak vermesi gerektiğine dikkat çekerek, “Sık sık değişen karar, söylem ve uygulamalarla halkta güven namına bir şey bırakılmıyor” dedi.

“POZİTİF VAKALARLA BİRLİKTE, HALKIN ENDİŞELERİ DE ARTIYOR”

Akıncı, iki ayı aşkın süredir pozitif vakaya rastlanmadığını ve halka ‘ferahlık duygusu’ yaşandığını belirterek, “Şimdi neredeyse her gün değiştirilen yurt dışına açılma uygulamasıyla pozitif vakalarla birlikte endişeler de artıyor” ifadelerini kullandı.

“HÜKÜMET, GEÇ KALDIĞI HAZIRLIKLARINI BİR AN ÖNCE TAMAMLAMALI”

Cumhurbaşkanı, hükümetin; ortak akıl ve bilimsel bilgiye dayalı icraatlarla halkın bu endişesini gidermek zorunda olduğunu belirterek, “Evet, bireyler de tedbiri elden bırakmamalı; ama hükümet de geç kaldığı hazırlıklarını bir an önce tamamlamalı. Hastane, testler, personel takviyesi gibi konulardaki uyarılara değer verilmeli” açıklamasında bulundu.

“CİDDİ KARANTİNA UYGULAMASI GÜNDEME GETİRİLMEKTE GECİKİLMEMELİ”

Akıncı, hem Cumhurbaşkanlığı Sağlık Danışma Kurulu’nun hem de halkın talebi olan “ülkeye girişlerde ciddi bir karantina uygulamasının” gündeme getirilmesinin geciktirilmemesi gerektiğine vurgu yaptı.

“SAĞLIKÇILARIN ÇİZDİĞİ ROTAYI, SİYASETİN İZLEMESİNİ İSTİYORUM”

Son olarak, yaptığı açıklama nedeniyle “Cumhurbaşkanı halkı paniğe sevk ediyor” açıklamalarının hedefi olmak istemediğine dikkat çeken Akıncı, “Başından beri dediğimi yapıyorum. Yani sağlıkçıların çizdiği rotayı siyasetin izlemesini istiyorum” dedi.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“İçinden geçmekte olduğumuz sağlık ve ekonomi açısından çok zor dönemlerde hükümetlerin, Cumhurbaşkanı ve muhalefetle birlikte hareket etmeyi istemesi akıl işidir. Bunların ötesinde, özellikle sağlık alanında deneyimli uzmanların ve ilgili örgütlerin sesine de kulak verilmelidir. Ne yazık ki bunlar yapılmıyor. Sık sık değişen karar, söylem ve uygulamalarla halkta güven namına bir şey bırakılmıyor. İki ayı aşkın süre pozitif vakaya rastlanmaması toplumumuzda belli bir ferahlık duygusu yaratmıştı. Şimdi neredeyse her gün değiştirilen yurt dışına açılma uygulamasıyla pozitif vakalarla birlikte endişeler de artıyor. Hükümet ortak akıl ve bilimsel bilgiye dayalı icraatla bu endişeleri gidermek zorundadır. Evet, bireyler de tedbiri elden bırakmamalı; ama hükümet de geç kaldığı hazırlıklarını bir an önce tamamlamalı. Hastane, testler, personel takviyesi gibi konulardaki uyarılara değer verilmeli. En önemlisi Cumhurbaşkanlığı Sağlık Danışma Kurulu’nun da belirttiği gibi ve gözlemlediğim kadarıyla halkımızın da talebi olan, ülkeye girişlerde ciddi bir karantina uygulamasının gündeme getirilmesi geciktirilmemelidir. Umarım yine birileri Cumhurbaşkanı halkı paniğe sevk ediyor demez. Başından beri dediğimi yapıyorum. Yani sağlıkçıların çizdiği rotayı siyasetin izlemesini istiyorum. Toplumumuzun sağlığını korumanın ötesinde bir gailem yok. Ekonomi için açılım elbette olmalı, oluyor; ama dikkatli ve bilime değer vererek ilerlenmeli ki kaş yapayım derken göz çıkarılmasın.”

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı