Siftahsız hafta sonu

Mağusa esnafı, bölgeyi gezen turistlerin olduğunu ancak KKTC üzerinden gelen turistin esnafa faydası olmadığını söyledi.

21 Temmuz 2019 - 10:15

Mağusa esnafı turistlerin alışveriş yapmamasından dert yandı. Sabah 7’den akşam 7’ye kadar çoğu zaman siftah bile edemeden dükkanlarını kapattıklarını belirten esnaf, neden böyle olduğu konusunu kendilerince araştırmaya başladı.

“TURİSTLERDEN FAYDA GÖRMÜYORUZ”

Surlariçi esnaflarından Serkan Kocabaşoğlu, KKTC üzerinden gelen turistlerin alışveriş yapmadığını, yemek için sadece bir yere götürüldüklerini belirterek, esnafın bu turistlerden hiç fayda görmediğini anlattı.

Mağusa Surlariçi’nde ayakkabı dükkanı olan Serkan Kocabaşoğlu, turistlerle konuşmaya çalıştıklarında hemen oradan uzaklaştığını ve neden hiç alışveriş yapmadıklarına anlam veremediğini ifade etti.

Türk asıllı olan ve bir turla Mağusa’yı gezen turistin kendisine anlattıklarını duyunca çok şaşırdığını kaydeden Kocabaşoğlu, neden alışveriş yapmadıklarını o gün anladığını belirtti.

“TUR OPERATÖRÜ TELKİNLERDE BULUNUYOR”

Kocabaşoğlu, Girne’de faaliyet gösteren bir tur şirketinin getirdiği turistlere esnaftan bir şey almamasına yönelik telkinde bulunduklarını, esnafın ürünleri pahalı sattıklarını ve esnafın kaba ve sert olduğunu söylediklerini öne sürdü.

Kocabaşoğlu, bu şirketin kim olduğunu bilmediğini ancak öğrendiğine göre bu şirketin Mağusa Limanda ve Haspolat’ta alışveriş merkezi olduğu ve turisti oralardan alışveriş yapması için teşvik ettiğini söyledi.

“TURİZM BAKANLIĞI EL ATMALI”

Serkan Kocabaşoğlu, bu şirketin turist getirdiği için devletten kişi başı 11 Euro teşvik pirimi aldığını ve bir de sattığı ürünlerin piyasanın 5 katına sattığını öne sürdü.

Bir turistin bu şirkete ait kuyumcudan 600 Euro’ya aldığı küpeyi buradaki kuyumcuda 200 Euro olduğunu öğrenince çıldırdığına da şahit olduklarını aktaran Kocabaşoğlu, Turizm Bakanlığı’nın konuya bir an önce el atması gerektiğini söyledi.

Ekonomik olarak zor günlerden geçtiğini belirten Serkan Kocabaşoğlu, hafta boyunca bir çift ayakkabı sattığını, 12 yıldır KKTC’ye Güney Kıbrıs’tan gelen Red Bus sayesinde biraz olsun nefes aldıklarını söyledi.

Etiketler

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı