Shiatsu Masajı

Shiatsu, vücuttaki pozitif ve negatif enerjiler olan Ying/Yang arasındaki denge kurmayı amaçlar. 

21 Eylül 2019 - 11:00

Shiatsu masajı geleneksel doğu felsefesi ile şekillenmiş masaj türleri ve Batı tekniklerinden oldukça farklıdır.  Japonya kökenli olan Shiatsu,  vücudun kendi kedini iyileştirmesi ve dengeyi bulabilmesi felsefesine dayanır. Zihnin ve bedenin eş zamanlı olarak iyileşmesi bu masaj da ön plandadır. Japonca da parmak anlamına gelen ‘shi’  ile baskı anlamına gelen ‘atsu’ kelimelerinden türeyen Shiatsu, vücuttaki pozitif ve negatif enerjiler olan Ying/Yang arasındaki denge kurmayı amaçlar.  ‘ Parmakla bastırmak’ anlamına gelen Shiatsu’yu bir tür enerji masajı olarak da tanımlayabiliriz. Akupunktur noktalarına meridyen boyunca dairesel şekilde bastırarak, meridyenler üzerindeki belirli noktalara basınç uygulanır.  Bu basınç sayesinde vücudun çeşitli bölgelerinde bulunan gerginlikler ve kasılmalar giderilir.  Japonya’da bu terapinin holistik olduğu düşünülür çünkü kişiyi bütünüyle iyileştirme çabasındadır. Asya geleneksel tıp sisteminde, hastalıklara enerjinin vücutta akışının bozulmasının neden olduğuna inanılır. Bu bozulma duygusal faktörler, iklim, stres, vücutta biriken fazla toksin miktarı veya fiziksel travma dan da kaynaklanıyor olabilir.

Shiatsu, yerde matın üzerinde veya sert yüzeyi olan bir yatak da uygulanır. Masajı alacak olan kişinin pamuklu rahat kıyafetler giymesi gerekir. Vücudu esnetme teknikleri ile başlanır, önce kaslar gevşetilir.  Parmak uçları ile uygulanan basınç,  bedende geniş bölgelere uygulandığı gibi vücudun ihtiyacına göre ince detaylara da uygulanarak devam eder. Shiatsu masajı dolaşımınızı kolaylaştırır, vücudunuzu detoksifiye eder, kan basıncını düşürür ve gergin kaslardaki ağrıları azaltır.  Seans bitiminden bir saat sonra dinlenme ve bol su içme önerilir.

Shiatsu Masajının Faydaları

Düzenli yaptırıldığı takdirde;  Baş, boyun ve sırt ağrılarına iyi gelir. Kabızlığı önler, fiziksel kondisyonu güçlendirir, hazımsızlığa iyi gelir. Zihni kötü düşüncelerden arındırır ve odaklanmayı artırır.  Shiatsu’da önemli olan, iyileşmede kişinin kendi enerjisini kullanmasıdır. Terapist burada katalizör görevi yaparak iyileşmeyi destekler.

Fiziksel zindelik ve denge hissetmek istiyorsanız, Shiatsu masajını hayatınız da hiç olmazsa bir kere denemelisiniz.   Alışık olduğunuz klasik masajların dışında olduğu için, belki ilk dakikalarda size uygun olmayacağınızı düşüneceksiniz. Ancak terapiden bir saat sonra Shiatsu’nun etkilerini olumlu yönde fazlasıyla fark edeceksiniz.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı