Sezon başında olsaydı

MTG sezon öncesinde değil, sezon başladıktan sonra ekince, biçme dönemi de biraz geç geldi. Ancak sarı yeşillilerde ciddi toparlanma ve “zirve yarışında biz de olacağız” mesajı var.

3 Kasım 2019 - 12:00

Mağusa Türk Gücü, dün oynadığı pozitif, tempolu ve bol gollü oyununu sezon başından itibaren oynasaydı, şu an belki de liderlik koltuğunda olacaktı. Ancak futbolda “se-sa” yoktur. Ne ekerseniz onu biçersiniz. MTG sezon öncesinde değil, sezon başladıktan sonra ekince, biçme dönemi de biraz geç geldi. Ancak sarı yeşillilerde ciddi toparlanma ve “zirve yarışında biz de olacağız” mesajı var. Pozitif bir oyun anlayışı yeniden yerleşti. Savunmada ciddi hatalar yok. Paslaşmalar geçen sezona göre daha iyi. Çabuk atağa çıkarak rakibi hazırlıksız yakalamayı beceriyorlar. Bu noktada Ünal’ın katkısı büyük. Bir devre oynadı ama tüm maç oynamış gibiydi. DTB maçı için saklamaya alındığı kesin. İkinci devrede ise Uğur’un mükemmel oyunu vardı. Genç Mehmet Gürlü üzerine koyarak oynamaya devam ediyor. Dinopeter ve Yasin Kurt’un oyuna katkıları çok iyi derecede. 4-5 oyuncunun tempoyu artırarak gole ve hücuma dönük oynamaları, diğer oyuncuların da o tempoya ayak uydurmaları zorunlululuğu getiriyor. Sonuçta tüm takım komplike bir oyun anlayışıyla rakipten çok daha iyi oynuyor. Ancak burada bir parantez açmak gerekir. MTG zirve mücadelesi veren takımların bazılarıyla henüz oynamadı. Küçük Kaymaklı ve Türk Ocağı’na ise yenildi. Dolayısıyla önümüzdeki cuma gecesi Girne’de sarı yeşillileri DTB maçında çok ciddi bir sınav bekliyor. Gerçekten zirve yarışında olup olmayacağı konusunda bu maç büyük ölçüde belirleyici olacak.

Hamitköy çekinerek başladığı maçta kalesinde gördüğü erken golle demoralize oldu. Toparlanması dakikalar aldı. Ancak devrenin sonuna doğru hücuma çıkışlar çoğaldı. İki duran topla kale yoklandı. Eşitlik golü erken gelse farklı bir maç izleyebilirdik. Ancak dedik ya “se-sa” yok futbolda. Nitekim kontrol edilemeyen veya durdurulamayan Ünal’ıın pasları gol pozisyonları oldu. Penaltı tartışılabilir. Ama direkten dönen topu savunmadan kimse izlemeyince, Ünal süratiyle golü kaydetti. Motivasyonunu kaybeden takım, ikinci devrede John Ebuka’yla umutlanır gibi oldu ama zaten oyun üstünlüğünü rakibe kaptırmıştı. Bireysel olarak ta 2-3 futbolcu dışında etkili olabilen yok. Bu takımın hedefi ligde kalmak olmalı. Bundan dolayı da iyi kapanmayı becerebilmeli. Oladele bu açıdan bakıldığında uygun oyuncu ancak yanındakilerin de süratli forvetler karşısında direnç göstermesi gerekir.

Zekai Töre iyi bir yönetim gösterdi. İlk penaltı tartışılabilir. Ama bana göre iki penaltı kararı da doğruydu. Ancak ilk devrede Peter Ebi’ye yapılan müdahale faul olmalıydı.

Dünkü maçta gözümüze çarpan iki olay daha vardı. Maç öncesinde başlama saati 14.30 olmasına karşın MTG’nin sahaya biraz geç çıkmasıyla maç ta geç başladı. Maçların tam saatinde başlaması ve takım futbolcularının hakemlerden önce sahaya çıkması esas olmalıdır.

Bir de, oyuna ikinci devrede giren Hamitköy futbolcusu Mahmut’un tekmeliklerini takmadan neredeyse 10 dakika oyunda kalması ve daha sonra farkedip ya da uyarılıp yedek kulübesine gidip, tekmeliklerini takıp tekrar oyuna girmesiydi. Oyuna girerken futbolcunun donanımı kontrol edilmeli. Burada da iş dördüncü hakeme düşüyor.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı