Sevgi ve saygı yoksa mutluluk da yoktur!

Bir ülkede sevgi ve saygının olup olmadığını anlamak isterseniz sokağa çıkacaksınız…

12 Haziran 2019 - 11:00

Kıbrıslı Türkler olarak neden hayır etmediğimizi keşfetmek zor değildir.

Birbirimizi çekemiyoruz, ayrıca sevmiyoruz çünkü birbirimize karşı sevgi ve saygı noksanlığımız vardır!

İnsan sevgisi, hayvan sevgisi, doğa sevgisi ve çevre sevgisi yaşamın bir parçasıdır…

Eğer tümüne sevgimizi verebilirsek yaşam kalitemiz artar ve güzel bir yaşam sürdürürüz.

Çünkü sevgi demek saygı demektir!

İnsana, hayvana, doğaya ve çevreye saygımız olursa sevgimiz var demektir.

Sevgi sözcüğü lafla değil, saygı ile kendini belli ediyor!

Bu sadece seviyorum veya vay gardaşcığım demekle de olmuyor…

Sevdiğini göstermek için saygı şarttır! Saygı varsa gerçek sevgi vardır demektir…

Bir ülkede sevgi ve saygının olup olmadığını anlamak isterseniz sokağa çıkacaksınız…

Birçok ülke gezdim sevgiden ve saygıdan ne kadar yoksun olduğumuzu daha iyi anladım!

Özellikle son yıllarda yılda üç beş kez yurt dışına gidiyorum, sırf koşmak için…

Gittiğim her şehir bana şunu söylüyor. Bu şehirde insana, hayvana, doğaya ve çevreye saygı vardır.

Diyeceksiniz üç beş günde bunu nasıl anlıyorsun?

Çok kolay…

Uçaktan iner inmez otele gidene kadar olayı çözersiniz.

Yola çıktınız, yapacağınız ilk iş ister istemez etrafa bakınıyorsunuz. Yolda gördükleriniz hemen dikkatinizi çekiyor.

Yemyeşil bir doğa, çevre buz gibi, yollar mükemmel, sürücüler dikkatli ve trafik kurallarına harfiyen uyuyorlar.

İnsanların birbirlerine saygılı olduğunu araçların seyrinden anlıyorsunuz. Korna sesi yok, kimse kimsenin önüne atılmıyor ve kimse kırmızı ışıkta geçmiyor!

Ne güzel değil mi?

Parklarda koşanlar, kaldırımlarda yürüyenler ve banklarda oturanlar ve köpeklerini gezdirenler dikkatinizden kaçmıyor.

Yolda yürürken güler yüzlü insanların sevgi ve saygısı size enerji veriyor.

Çevrenin temiz oluşu ve doğanın güzelliği size huzur veriyor.

Kilometrelerce yol yürürsünüz ama ne yürüdüğünüzü, ne de yorulduğunuzu anlarsınız.

Hiç unutmam, son Macaristan’a gittiğimde üç günde seksen beş bin adım attık. Bu rakamı söylerken asla abartmıyorum, çünkü koşucu olduğumuz için elimizde koşu saatleri var ve her attığımız adım kaydediliyor.

İnanılmaz bir enerji depoluyoruz ve mutlu oluyoruz.

Ama nereye kadar? Elbette ülkemize geri gelene kadar!

Uçaktan inip, yola çıkıp eve gelene kadar ne enerji kalıyor, ne de yaşama sevincin!

Yurt dışında görüp yaşadıkların seni ülkenden soğutuyor…

Kendi ülkende insan sevgisi, hayvan sevgisi, doğa ve çevre sevgisi olmadığı için üzülüyorsun!

Biz bunu neden başaramıyoruz? Neden bizde sevgi yok? Neden birbirimize saygılı değiliz?

Biz asla bu şekilde mutlu olamayız, kalkınamayız ayrıca medeni bir insan olarak yaşayamayız!

Mutsuzluktan ve acıdan beslenen bir toplum haline geldik ve ne yazık ki yaşadığımızı sanıyoruz!

CTP’Lİ VEKİLLER MUHALEFET YAPMAYI ÖZLEMİŞTİ

Kim ne derse desin CTP’ye iktidarda olmak yaramıyor. Gelmiş geçmiş bütün iktidar dönemlerinde hiçbir başarısı olmamıştır. Her hükümet döneminde CTP olarak yara almıştır. CTP’ye muhalefet görevi daha iyi yakışıyor. Çünkü muhalefet dönemindeki söylemleri iktidar döneminde eyleme geçirmiyor.

CTP’nin son olarak 15 aylık bir iktidar dönemi vardı. Belli ki bu dönem kabinede olmayanların canına tak etmişti. Önceki gün ve dün meclisi takip ettim dörtlü koalisyon döneminde görev almayan milletvekillerinin tavrını gördüm. CTP Girne milletvekili Fikri Toros ile CTP Lefkoşa milletvekili Sıla Usar İncirli her ikisi de belli ki muhalefet etmeye susamışlardı. Önceki gün CTP Girne milletvekili Fikri Toros’un kürsüde yapmış olduğu bir konuşma vardı. Şöyle diyordu Toros; “%60 oranında kayıt dışılık var” diyordu. Ve ekliyordu “kayıt dışılığa karşı mücadele hükümetin mali politikası olmalı. %60 oranında bir kayıt dışılık var.”

Belli ki Toros bu konuda aylardır bir şeyler söylemek istiyor. Öyle anlaşılıyor ki kendini zor tuttu. Hükümet değişir değişmezde kürsüye çıkıp içini döktü. Ama adama sormazlar mı 15 gün önce hükümette kimler vardı? Yine aynı şekilde CTP Lefkoşa milletvekili güncel konuşmaların yapıldığı Meclis toplantısında söz aldı ve şöyle dedi. “13 yıldır kamuda engelli istihdamı yapılmadı.” Yani engelli yurttaşların hukuki sorunları hakkında konuştu. Demek ki o da elinde imkan olsaydı 15 gün önce kendi hükümetine de sorabilirdi.! Muhalefet etmek işte böyle bir şey! Zaman tanımıyor!

ÇOBANOĞLU TURİZM TANITMA DAİRESİ MÜDÜRÜ OLUYOR

Atamalarla ilgili her gün sizlere yeni bilgiler sunmaya devam ediyoruz. Bugün Turizm ve çevre Bakanlığını ele alıyoruz. Turizm ve Çevre Bakanlığında da atama bekleyen isimler var. Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel birkaç gün içerisinde atamaları gerçekleştirip görevine dört elle sarılacak.

Edindiğimiz bilgilere göre Üstel Emirali Çobonoğlu’nu Turizm ve Tanıtma Dairesi Müdürü yapmak istiyor. Gelen bilgilere göre; Çobanoğlu’nun partide kararı alındı atanması bekleniyor. Emirali Çobanoğlu kim diye sorarsanız? 22 yıllık memur, Turizm Bakanlığında çalıştı. Otelcilik mezunu olduğu için şu sıralar OTEM müdürlüğünü sürdürmektedir. Yani Üstel bu görevde işin ehli olan birini atıyor. Ne diyelim hayırlısı olsun.

ERİŞMEN TURİZM MÜSTEŞARLIĞINA ATANIYOR

Hazır atamalar konusunda Turizm ve Çevre Bakanlığını ele almışken gelin isterseniz Turizm ve Çevre Bakanı Müsteşarı kim olacak? Bir de ona bakalım. Gargalarımızın aldıkları bilgilere göre; Üstel eski Girne kaymakamı ve eski Turizm ve Tanıtma Dairesi Müdürü olan Mustafa Erişmen’i müsteşar yapmak istiyor. Erişmen ile ilgili henüz partiden bir onay almadı ancak Üstel’in gönlünde yatan aslan Mustafa Erişmen.

GÜNEYLİ ÖZEL KALEM MÜDÜRÜ OLUYOR

Turizm ve Çevre Bakanlığı’ndan adı geçen isimlerden biri de Levent Güneyli. Güneyli 35 yıllık Çalışma Bakanlığı memuru. Gargalarımızın aldıkları bilgilere göre; Levent Güneyli Turizm ve Çevre Bakanlığı Özel Kalem Müdürlüğü’ne atanacağı söyleniyor. Gargalarımızdan gelen son bilgilere göre Güneyli Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel’in Özel Kalem Müdürü olarak istenilen isimlerden biri.

NE ALAKA?

Dün yeni hükümetin ilk bakanlar kurulu toplantısı gerçekleşti. Geçtiğimiz hafta sonu ülkede yaşanan soygun olayı ve Arasta’daki çeteler savaşının bakanlar kurulunda görüşülüp önemli kararlar çıkmasını bekliyordum. Özellikle polis ve asayiş ile ilgili kararların alınacağını tahmin ediyordum ama ne yazık ki herhangi bir karar çıkmadı. Dünkü bakanlar kurulunda bakanlıklara bağlı dairelerin yeni tüzükleri düzenlendi. İlgimizi çeken ve ne alaka dedirten konu Eski Eserler Dairesi’nin ve Yüksek Anıtlar Kurulu’nun Başbakan Yardımcılığı’na bağlanması kararlaştırıldı. Turizm Bakanlığı’ndan alınarak yeni hükümet programında Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’na bağlanacağı beklenirken, bir anda dün Başbakan Yardımcılığına devredildi. Dünkü bakanlar kurulunda alınan karar bu. Tabii bir de biz dünden yazmıştık akaryakıta zam kararı alınmayacağını duyurmuştuk. Zam kararı da alınmadı, bu da bizi sevindiren olay.

SOYADI BENZERLİĞİ

Son günlerde Manavoğlu soyadı çok konuşulup çok tartışıldığı için vatandaşın kafasında acayip soru işaretleri oluşturdu.

KKTC polis genel müdürü Süleyman Manavoğlu’nun HP Lefkoşa Milletvekili Gülşah Sanver Manavoğlu ile bir bağı var mı? Diye sorulmaya başlandı. Dün beni arayan çok samimi bir arkadaşım o da merak edip milletvekili Manavoğlu’nun polis müdürü Manavoğlu ile bir bağı var mı? Diye sordu. Oda merak edince benim de içime bir kurt düştü bir bağları olmadığını bildiğim halde Gülşah Manavoğlu’nu arayıp teyit etmek istedim. O da güler bir vaziyette neden sorduğumu anladı ve bağı olmadığını söyledi. Vatandaş Gülşah Sanver Manavoğlu ile Süleyman Manavoğlu’nu akraba olarak düşünüyor ve hükümetin polis genel müdürü Süleyman Manavoğlu’nu koruduğunu düşünüyor. İyi ki bazıları da açıp soruyorlar. Ya bir de telefon açmadan yorum yapanlara ne demeli! Polis genel müdürü görevden alınacaktı ama HP Lefkoşa milletvekili Gülşah Sanver Manavoğlu onu koruyor diyenler de var. Yok öyle bir şey sadece soyadı benzerliği vardır. Bu konuya da açılık getirerek milletvekilinin günahını almayın. Ha bu arada polis genel müdürlerini görevden alacak bir hükümet daha görmedik göremeyeceğiz de! Onun kararını asker verir.

Etiketler

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı