Sessiz dostlarımıza karşı sessiz kalmayın!

Girne Belediyesi Hayvan Barınağı ve Rehabilitasyon Merkezi yürüttüğü çalışmalar ile bu alanda en çok takdir edilen kurumlardan bir tanesi. Haberci ekibi olarak Girne Belediyesi Hayvan Barınağı ve Rehabilitasyon Merkezi’ni ziyaret ettik ve sadık dostlarımız için yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi aldık.

Bahar Sancar –

Girne Belediyesi hudutlarında bulunan Hayvan Barınağı ve Rehabilitasyon Merkezi çeşitli nedenlerle sıkıntı yaşayan, yaralanmış ve hastalanmış sokak köpeklerinin rehabilitesi için hizmet veriyor. Vatandaşların ihbarları, yetkililerin tespitleri ve kent genelinde yaşanan sıkıntılar göz önüne alınarak sokakta yaşayan hayvanlara müdahale eden ve uzman veterinerler ile hayvanların tedavilerini gerçekleştiren merkez, buradan sahiplendirme yolu ile sokak havanlarına ev buluyor ve sıcak bir yuvaya kavuşturuyor. Merkezde hayvanların mamalarının saklandığı kapalı alanlardan, yaralı hayvanlara tıbbi müdahalelerin edildiği ve tedavilerinin devam ettirildiği ameliyathaneye kadar birçok birim bulunuyor. Profesyonel kişiler tarafından tüm ihtiyaçları karşılanan hayvanlar, özel kapalı ve açık alanları bulunan yerlerde muhafaza ediliyor. Diğer birçok barınaklarla kıyasladığı zaman Girne Belediyesi’nin Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi, temizliğinden hayvanların bakımına kadar her alanda örnek bir merkez. Kuzey Kıbrıs’ta belediye olarak hayvanlar için böylesi hizmet sunan bir yerin olması, hayvanseverler tarafından çok büyük takdir topluyor ve minik dostlarımızın daha iyi şartlarda hayatlarını devam ettirebilmeleri için bir umut ışığı yakıyor.

“DESTEKLE DAHA İYİ MESAFELER ALINACAK”

Yaklaşık otuz hayvana şu anda ev sahipliği yapan merkeze belediyeden geniş bir bütçe ayrılmış durumda. Girne Belediyesi Sağlık Bölümü Şube Amiri Naile Soyel gönüllülerin de çeşitli şartlarda yardımda bulunduğunu ve bağış yaptığını belirterek memnuniyetini dile getirdi.

Naile Soyel,  “Biz para yardımı almıyoruz belediye olarak ama bir hayvanın bakımı, veteriner masraflarının karşılanması, mama yardımı gibi noktalarda katkılara ve desteklere açığız. Zaten hayvan severlerin destekleri ile birlikte daha iyi mesafeler kat edebileceğimize inanıyoruz” diyerek sokak hayvanlarının daha iyi şartlara sahip olmaları için çağrıda bulundu.

HAYVAN HAKLARI İÇİN YASAL ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

Ülkemizde şu an yürürlükte olan Hayvan Refahı Yasası’na uygun olarak yasal işlemlerini gerçekleştirdiklerini belirten Naile Soyel, “Hayvan Refahı Yasası büyük ölçüde eksikleri gidermek adına tasarlanmış iyi bir yasa ama tabi ki alt tüzüklere ihtiyaç var. Bizim de belediye olarak güncel hayatın bir parçası gerek sahipli olsun, gerek sahipsiz olsun sokak hayvanları için yaşadığımız yasal yetersizlikler olabiliyor. Özellikle sahipli hayvanlar konusunda iyi bakılmayan, hor görülen, sevgi almayan, yeterince besin verilmeyen, yürüyüşe çıkarılmayan, gün boyu balkonda kapalı tutulup ağlamasına neden olan köpek bakıcılarına yasal işlemler yapmamız gerekiyor. Bu noktada sıkıntı yaşıyoruz tüzük eksikliğimiz var ama üzerinde çalışıyoruz. Şu an bir tüzük tasarımız meclise sunulma aşamasında” diyerek yasal alanda da hayvanların daha iyi haklara sahip olabilmeleri için çalışmalarını sürdürdüklerini belirtiyor.

24 SAAT İZLENEN BİR MERKEZ

“Barınağınıza terk edilen hayvanlar oluyor mu?” sorumuza ise Naile Soyel, “Girne Belediyesi Hayvan Barınağı ve Rehabilitasyon Merkezimiz 24 saat bakım ve gözetim altında olan, sürekli izlenen bir merkez. Maalesef bırakanlar oldu ve köpekleri terk ettikleri için haklarında yasal işlem yapıldı. İnsanların kesinlikle hayvanları terk etmemesi gerekiyor. Zaten bu vicdani olarak çok acı bir şey. Kişi hayvanını terk etmemeli kendi çocuğu gibi değerlendirmeli” diyerek yanıt verdi. Naile Soyer, hayvanların yaşamın ve doğanın bir parçası olduğunu, onların kişisel can sıkıntılarını gidermek için sahiplenilmemesi gerektiğini, belirterek önemli konuya dikkat çekti.

BÜYÜK BİR İŞ BİRLİĞİ

Girne Belediyesi’nin kentin birçok noktasında bulunan barınma alanları, mama kapları ve diğer olanakları olduğunun hatırlatılması üzerine ise Naile Soyel, “Ben öncelikle sivil toplum örgütlerine çok teşekkür etmek istiyorum. Birçok örgütün hayvan haklarıyla ilgili yapmış olduğu aktivist çalışmalar var. Özellikle çok soğuk havalarda kentin belli yerlerine barınma alanları koymaya başladılar. Biz de belediye olarak onlarla iş birliği yaptık bu yuvaları koymaya başladık. Sonra beslenme noktaları oluşturduk. Bunu gören esnaf da  yapmaya başladı. Su ve mama kaplarını koymaya başladı. Biz kendi koyduğumuz istasyonlarda gerek gıda, gerek su olarak takviye ediyoruz. İş birliği yaptığımız esnaflar var. Takviye yapıyor onlar da” sözleri ile büyük bir birliktelikle ve hayvanlar için daha iyi bir Girne misyonu ile hareket ettiklerini ve çalışmalarını devam ettirdiklerini belirtmiş oldu.

HAYVAN SAHİPLENDİRMEDE TİTİZ DAVRANILIYOR

“Rehabilitasyon Merkezinde misafir edilen hayvanları sahiplendirirken belirli kriterler arıyor musunuz?” sorumuza ise Naile Soyel, “Tabii ki. Öncelikle Hayvan Refahı Yasasına uygun olması gerekiyor köpeğin yaşayacağı yerin. İnsani yaşam koşulları olması lazım. Yaşam alanını görmemiz, hayvan refahı yasasına göre değerlendirmemiz gerekiyor. Bu değerlendirmeyi arkadaşlarımız Cem Bey ve ekibi yerinde kontrol ederek yapıyor. Onun haricinde zaten onu sahiplenecek olanın ona sevgiyle kucak açması yeterli. Biz her şekilde Girne Belediyesi olarak köpek sahiplenmek isteyenlere yardımcı oluyoruz. Hayvanların veteriner kontrollerini ve aşılarını yapıyoruz. İhtiyaç duyduklarında taşıma için destek oluyoruz. Çünkü hepimizin sorumluluğunda olan canlılar” diyerek yanıt verdi.

“SORUMLULUĞU PAYLAŞMAK İNSAN OLMANIN BORCUDUR”

Girne Belediyesi Hayvan Barınağı ve Rehabilitasyon Merkezi’nde gerçekleştirdiğimiz bu güzel sohbetin ardından, “Hayvan severlere ve Girne sakinlerine iletmek istediğiniz bir mesajınız var mı?” sorumuza Naile Soyel, “Sokak hayvanlarıyla ilgili şunu söylememiz lazım. Sokakta dolaşan hayvan benim değil diyemeyiz. Sokakta dolaşan bir hayvan varsa bizim de katkımız olmuştur. O zaman bu sorumluluğu hep birlikte paylaşmamız insan olmanın borcudur. Hayvanlar ile ilgili herhangi bir problemde bize 0533 839 3838 numaralı telefondan ulaşabilirler” yanıtını verdi.

Naile Soyer’in söylediği gibi  herkesin sokak hayvanlarına karşı duyarlı olmasını istiyoruz. Siz de sokaktan bir hayvanı kurtarabilir, ona ev sahipliği yaparak daha iyi şartlarda hayatlarını mutlu bir şekilde sürdürmesine katkı sağlayabilirsiniz.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı