Sessiz bir bekleyiş var

Güney Kıbrıs’ta Korona virüsü vakası ihtimali üzerine Kuzey’de önlemler artırıldı.

Ahmet Vamık-

Güney Kıbrıs’ta korona virüsü şüphesiyle iki kişinin Lefkoşa Genel Hastanesi’nde karantina altına alınması, hem adanın Güney’inde hem de Kuzey’inde paniğe neden oldu. Güney Kıbrıs Sağlık Bakanlığı’nın bugün yaptığı açıklama sonrasındaysa yüreklere su serpildi. Çin seyahati sonrası adaya dönüşünde yapılan taramada yüksek ateş nedeniyle korona virüsü taşıdığı şüphesiyle Lefkoşa Genel Hastanesi’nde karantina altına alınan 22 yaşındaki Çin uyruklu şahsın, sağlık durumunun iyiye gittiği, ayrıca Çin’den değil Mısır’dan dönüş yaptığı açıklandı. Öte yandan korona virüsü şüphesiyle karantina altına alınan diğer kişinin ise 22 yaşındaki Çin uyruklu erkek şahsın akrabası olduğu ve tedbir amacıyla karantina altına alındığı da açıklandı. Basın toplantısı gerçekleştiren Güney Kıbrıs Sağlık Bakanlığı yetkilisi Doktor Kostas Constantinou, 22 yaşındaki Çin uyruklu hastanın durumunun iyi olduğunu, ateşinin de düştüğünü açıkladı.
Constantinou, 22 yaşındaki gencin tedbir amaçlı olarak her ihtimale karşı karantina altına alındığına dikkat çekerek, “Bu vaka bize şüpheli durumlarda yapılması gerekenlerle ilgili iyi bir tatbikat yapma ve yeteneklerimizi test etmek için iyi bir fırsat oldu” şeklinde konuştu.
Güney Kıbrıs Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Elisavet Constantinou, halkın paniğe kapılmaması konusunda uyarıda bulundu. Güney Kıbrıs’taki eczanelerde yaptıkları araştırmaya göre bir eczanede geçtiğimiz hafta yaklaşık 200 cerrahi maske satıldığını ve bu rakamın normalde 1 yılda satılan cerrahi maskeye eşdeğer olduğunu açıkladı.

“GEÇİŞLERE DÜZENLEME GELEBİLİR”

Öte yandan ülkemizde de korona virüsüne karşı alınan tedbirler en üst düzeye çıkarıldı. Ercan Havalimanı başta olmak üzere Lokmacı Kara Sınır Kapısı’na da termal kamera kurularak, ülkeye hava yoluyla ya da kara yoluyla giriş yapan kişilerin vücut sıcaklıları kontrol ediliyor. HABERCİ’nin güvenilir kaynaklardan elde ettiği bilgilere göre, KKTC yetkili makamlarının Güney Kıbrıs’taki korona virüsü şüphesi taşıyan vakalarla ilgili gelişmeleri yakından takip ettikleri öğrenildi. Güney Kıbrıs’ta korona virüsü şüphesiyle karantina altına alınan kişilerin test sonuçlarının pozitif çıkması halinde tedbir amacıyla sınır kapılarının kapatılmasının dahi gündeme gelebileceği ancak mevcut koşullarda buna gerek olmadığı fakat sınır kapılarının kısmi olarak kapatılıp geçişlerin tek bir sınır kapısından kontrollü şekilde sağlanmasının da ihtimaller arasında olduğu öne sürüldü. KKTC makamları sınır kapılarındaki geçişlerde pasaport kontrolleri sırasında kişilerin son 3 ay içerisinde Çin’e seyahat gerçekleştirip gerçekleştirmediğinin sorgulanması da tedbirler arasında yer alıyor.

LOKMACI’DA SESSİZLİK HÂKİM

Öte yandan, özellikle hafta sonu ciddi bir geçiş yoğunluğunun yaşandığı Lokmacı Sınır Kapısı’nda dün ciddi bir durgunluk gözlemlendi. Güney Kıbrıs’taki korona virüsü şüphesi taşıyan vakaların ortaya çıkması sonrası paniğe kapılan vatandaşlar Güney Kıbrıs’a ziyaretlerini durdurdu. Bazı vatandaşlarınsa cerrahi maske takarak Güney Kıbrıs’a geçiş yaptığı gözlemlendi.

PİLLİ: HER TÜRLÜ TEDBİR ALINDI

Öte yandan Sağlık Bakanı Ali Pilli HABERCİ muhabirinin sorusu üzerine Sağlık Bakanlığı’nın gerekli önlemleri aldığını anımsattı. Hafta sonu olmasına rağmen dün Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde bir toplantı gerçekleştirdiklerini ifade eden Bakan Pilli, “Her türlü önlem alınmıştır. Şu anda olası virüs tehlikesine karşı hazırlıklıyız” dedi.


Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde oluşturulan karantina bölümünde incelemelerde bulunduğunu ve görevlilerden bilgi aldığını söyleyen Bakan Pilli, endişe edecek bir durumun söz konusu olmadığını ve halkın sağlığı için gereken ne varsa yapılmakta olduğunu kaydetti.
“Denetimlerimizi sıklaştırdık. Ercan’a ve Lokmacı barikatına termal kameralar yerleştirdik. Herkes görevinin bilinci ile hareket ediyor. Şu anda daha üst düzeyde tedbir almamızı gerektirecek bir durum yok. Güney Kıbrıs’ta virüsü taşıdığı söylenen kişinin durumunu da yakından takip ediyoruz. Öğrendiğimiz kadarı ile Korona Virüsü şüphesi giderek zayıflıyor” diye konuşan Pilli bunun sevindirici bir gelişme olduğunu ifade etti. Bu aşamada karşılıklı geçişleri durdurmak gibi bir düşüncenin söz konusu olmadığını da vurgulayan Sağlık bakanı Pilli, maske, tulum gibi gereksinimlerin sağlandığını, ihtiyaç duyulması halinde geçişlerde vatandaşlara maske verilebileceğini ancak şimdi buna gerek olmadığını kaydetti. Bakan Pilli gereken ihtiyaçların Türkiye’den tedarik edilmekte olduğuna da işaret etti.


Sağlık Bakanı Pilli dün ayrıca Ercan’da incelemelerde bulundu. Yolcuların gidiş ve gelişlerinde monte edilen termal kamera ile yapılan çalışmaları yerinde inceleyen Ali Pilli daha sonra Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesine gitti ve konuyla ilgili çalışmalarını sürdürdü.

Diğer Haberler

Başa dön tuşu