Serdaroğlu: “İnsanların derdi seçim değil, geçim!”

Kamu- İş Başkanı Ahmet Serdaroğlu, bu sabah katıldığı televizyon programında Maliye Bakanlığı'nın ödemeyeceğini söylediği "Bayramlık Ödeneği" konusuna ilişkin açıklamalarda bulundu

22 Mayıs 2020 - 13:22

Kıbrıs Haberci – Meyil Avcan

Kamu- İş Başkanı Ahmet Serdaroğlu, bu sabah katıldığı televizyon programında Maliye Bakanlığı’nın ödemeyeceğini söylediği “Bayramlık Ödeneği” konusuna ilişkin açıklamalarda bulundu.

Pandemi sürecinde hükümet edenlerin adaletsiz çözümler ürettiğini ve işverenlerle işbirliği yaptığını söyleyen Serdaroğlu, hükümetin işsizlik ödeneğini 2 bin 670 TL’den bin 500 TL’ye düşürmesinin ardından işverenlerin işten çıkarmalara başlatığını ifade etti.

Serdaroğlu, işten çıkarmanın yasak olduğu süreçte Milli Eğitim Bakanlığı’nda taşeron firma olan temizlikçilerin işten çıkarıldığını ve ihaleye gidilerek, başka personel istihdamı yapıldığı açıklamalarında bulunarak, insanların yaşadıklarını anlatmaya korktuklarını belirtti.

“MALİYE BAKANININ TOPLU İŞ SÖZLEŞMELERİNE VE HAKLARA KARŞI ALERJİSİ OLUŞTU”

Serdaroğlu, ‘Bayramlık Ödeneği’nin anayasal hakkın olmadığını ve kamu işçileri sendikasıyla Maliye Bakanı Olgun Amcaoğlu arasında imzalanan bir toplu iş sözleşmesi olduğunu belirterek, Amcaoğlu’nun “Maaşları ödeyemezken, bayramlıkları nasıl ödeyim” söylemini doğru bulduğunu ve sendikanın niyetinin de devleti batırmak olmadığını ifade etti.

Sözleşmenin tek taraflı ihlal edilemediğini ve bunun yasalara aykırı olduğunu söyleyen Serdaroğlu, kendilerinin bir ara protokol imzalayarak, ileri bir tarihte ödeme planı oluşturulmasını teklif ettiklerinden bahsetti.

“Maliye Bakanı Olgun Amcaoğlu, son zamanlarda toplu iş sözleşmelerine ve haklara karşı alerji olmaya başladı. Bu yüzden bunu vermeme yoluna gidiyor” diyen Serdaroğlu, uzlaşmaya gitmek yerine kendilerine mahkemeye gitmelerini veya grev yapmaları önerisinde bulunduğunu ve böyle bir devlet politikasının yanlış olduğunu aktardı.

Serdaroğlu, Bayramlık Ödeneği’nin ödenemeyecek durumda oluşunu sendika olarak anlayışla karşıladıklarını, fakat yıllarca çalışan işçinin haklarının elinden alınmasına sessiz kalmayacaklarını vurgulayarak, Maliye Bakanı’nın yaklaşımının yanlış olduğunu ifade etti.

Dışarıda cebinde 1 TL’si olmayan varken, kendilerinin ‘Bayramlık Ödeneği’ için çıkıp eylem yapmayı vicdanının kaldırmadığını söyleyen Serdaroğlu, ne yelme yapmanın ne de mahkemeye gitmenin çözüm olmadığını kaydetti.

Serdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biz, hükümet olarak mahkemelerin yükünü azaltacağımıza daha da yük bindiriyoruz. Çok basit bir ara protokolle bu çözülecekken, bizi isyan etmeye itiyor. Birbirimize güvenimiz sonsuzdur ama kurumsal olduğumuzu unutmamamız lazım. Söz uçar, yazı kalır. Başbakan protokole hem fikir oluyor, Maliye Bakanı ben yapmam diyor. 46 senedir devleti bu şekilde yönetiyoruz ve hiçbir şey elde edemedik.

Biz bu şekilde devam edersek, Türkiye’den para bekleyerek günümüzü geçirirsek, ülke olarak ne kendi ayaklarımız üzerinde durabileceğiz ne de bir yere varabileceğiz. Artık sabrımız taşıyor. Bu insanlara bu kadar işkence çektirmesinler. Sadece kamuyu ödeyip, özel sektörü kendi haline bırakıyor. Siz özel sektör çalışanları için ne yaptınız? Onları açlığa mağdur ettiniz. Gıda yardımında bile siyaset güttünüz.

Bırakın artık bu siyaseti ve doğruya gelin. Doğruyu kimse tartışamaz ama yanlış her yerde tartışılmaya devam edecek, bir yere varılamayacak ve bir adım atılamayacak. Belki de ana vatanın bize para göndermeme sebebi, hükümet edenlerin bu gemiyi yönetemeyişidir.”

 

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı