Serdarlı’da 3 araziyi ateşe veren Billuroğlu, tutuklu yargılanacak

Serdarlı köyünde 3 farklı noktada kömür yakacakları ile kasten yangın çıkararak ağaçların ve ekinlerin bulunduğu arazileri kasıtlı olarak yanmasına neden olan Osman Billuroğlu hakkındaki polis soruşturması tamamlandı

29 Mayıs 2020 - 17:18

Serdarlı köyünde 17 Mayıs 2020 tarihinde 3 farklı noktada kömür yakacakları ile kasten yangın çıkararak ağaçların ve ekinlerin bulunduğu arazileri kasıtlı olarak yanmasına neden olan Osman Billuroğlu hakkındaki polis soruşturması tamamlandı.

“Ekinleri ve büyümekte olan bitkileri ateşe verme”, “Kasti hasar” ve “İzinsiz ateş yakmak” suçlamaları ile ilgili olarak bugün yeniden Mağusa Kaza Mahkemesi’nde yargıç karşısına çıkarılan zanlı Billuroğlu davaları görüşülünceye dek 15 günü geçmemek şartı ile hükümsüz tutuklu olarak cezaevine gönderildi.

TOPLAM HASAR 2 BİN 152 TL

Olayın soruşturmasını yürüten polis memuru Vedat Bilginaylar mahkemede verdiği ifadesinde, zanlı Osman Billuroğlu’nun 17 Mayıs 2020 tarihinde kullanımındaki MS 397 plakalı araçla Gönendere-Serdarlı köyleri arasında anayolda seyir halindeyken aracında bulundurduğu tablet şeklindeki kömür yakacaklarından yakıp Serdarlı bölgesinde 3 farklı noktaya atarak yangına sebebiyet verdiğini açıkladı.

Bilginaylar, çıkan yangınlar neticesinde Salih Eray’a ait 14 zeytin ağacının kısmen, 4 top damlama borusunun tamamen, 3 dönüm biçilmemiş buğday ekinin tamamen, Halil Bayraktar’a ait 3 dönüm biçilmemiş arpa ekinin tamamen, Hasan Güvercin’e ait 3 dönüm anızın tamamen ve KKTC Devletine ait 6 metrekarelik kuru otların tamamen yandığını açıkladı.

Zanlının 20 Mayıs 2020 tarihinde kamera görüntülerinden tespit edilerek tutuklandığını söyleyen Bilginaylar, zanlının gönüllü ifade vererek suçunu kabul ettiğini belirtti. Bilginaylar, zanlının aracında arama yapıldığını ve yapılan aramada çakmak ile kömür yakacağı parçası olduğuna inanılan küçük parça tespit edilerek emare alındığını belirtti.

Bilginaylar, yürütülen soruşturma kapsamında yanan arazilerde toplam hasarın 2 bin 152 TL olduğunun tespit edildiğini ve yine yürütülen soruşturma kapsamında zanlının, çeşitli bölgelerde çıkan şüpheli yangınlarla bir bağlantısının olmadığının tespit edildiğini açıkladı. Yürütülen soruşturmanın tamamlandığını ifade eden Bilginaylar, zanlının davaları görüşülünceye değin hükümsüz tutuklu olarak cezaevine gönderilmesini talep etti.

 

KAYNAK: KIBRIS POSTASI

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı