Sektörde 19 yıllık bir deneyim…

Dinamik, sevgi dolu, başarılı ve tutkulu bir kadın

27 Aralık 2019 - 13:02

Bahar Sancar-

Fotoğraflar: Atıl Murat Baş-

Mesleğe çok genç yaşta atıldığını söyleyerek başlayan Aylin Pelin Onar sektöründe ödüllere doymayan bir isim. Her yıl hem bireysel olarak hem de ofis olarak uluslararası başarılara imza atan başarılı bir iş kadını profili ile hepimize örnek oluyor. Coldwell Banker Maximum olarak Türkiye ve KKTC ofis birinciliği ve Avrupa birinciliği, Aylin Pelin Onar’ın Avrupa Birinciliği, ofis danışmanlarının Türkiye birincilikleri başta olmak üzere en iyi ilk 10’da yer almaları, en fazla müşteri memnuniyeti sağlayan danışmanlık ofisi olmaları ve dünya genelinde 30 yaş altı en başarılı danışmanlardan bir tanesinin yine Coldwell Banker Maximum ailesinde bulunması uluslararası başarılarından sadece birkaç tanesi. 19 yıldır sektörde olan ve Kuzey Kıbrıs bayrağını imza attığı başarılar ile Avrupa’dan Amerika’ya kadar tüm dünyada dalgalandıran Aylin Pelin Onar meslekte kendisini asıl yönlendiren kişinin ise eşi olduğunun altını çiziyor.

Dünyaya ilham olan bir emlak ofisi…

Şu anda 3 ortak ve toplamda 20 kişilik bir ekiple birlikte çalışan ve tüm dünyadaki emlak sektörüne ilham olan küçücük bir ofis olduklarını söyleyen Coldwell Banker Maximum’un güzel temsilcisi, Girne’nin Kuzey Kıbrıs’ın en güzel yeri olduğunu söylemeden geçmiyor. Tam bir deniz aşığı olan Aylin Hanım deniz havasından uzak kalamayanlardan. “Bir de İzmirli olunca deniz havasından uzak kalamıyoruz. Burası bizim dokumuza çok uyuşuyor ve enteresan bir kültür bağı var. Adaptasyon açısından çok kolay oldu benim için Kıbrıs’ta yaşamak. İklimi çok benziyor, insanları benziyor, yeme-içme kültürü bile benziyor” sözlerini aktarıyor bize Aylin Pelin Onar.

Ambargoları uluslararası başarılarla kırıyorlar…

Yoğun bir tempoya sahip olan Aylin Pelin Onar danışmanlığın yanı sıra bir eğitmen. Uluslararası eğitimlere katılan Aylin Hanım sektöründe dünya çapında hatırı sayılır bir şöhrete sahip. Bir Türk kadını olarak yaptıkları işleri ve Kuzey Kıbrıs’ı dünyaya duyurmak için çok önemli bir platformda bulunduklarını ve bunu ellerinden gelen en iyi şekilde yaptıklarını aktaran Aylin Pelin Onar, “Ülke küçük ama istedikten sonra her şey yapılır. Doğru yolda doğru kişilerle olmak lazım” diyerek bize uygulanan ambargoları elde ettikleri başarılar ile nasıl kırdıklarını tek cümle ile özetlemiş oluyor.

Birey olarak kadın çalışmalı…

Çalışma hayatına daha 13 yaşında kendisinden küçüklere ders çalıştırarak atıldığını söyleyen Aylin Pelin Onar, Dokuz Eylül Üniversitesi Kamu Yönetimi ve Ege Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümleri mezunu. Bir evde sadece bir kişinin çalışmasının yeterli olmadığını, kadının mutlaka kendi ekonomik özgürlüğünü eline alması gerektiğini söylüyor Aylin Pelin Onar. Daha çocuk yaşta olmasına rağmen hayatta her şeyin yolunda giderken birden tersine dönebileceğinin farkına vararak iş hayatına bu nedenle çok kolay adapte olduğunu da sözlerine ekleyen Aylin Hanım, birey olarak kadının çalışması gerektiğine vurgu yapıyor.

Mesleki başarıda bilgi ve donanım çok önemli…

Meslek hayatında kadın olmanın zorluklarına da değinmeden geçmeyen Aylin Pelin Onar, “Özellikle bir kadın olduğunuz zaman mesleki beceri ve bilginizin bu iş için aslında yeterli olmadığını, bir kadın olarak bunu tamamlayıcı başka şeylerden dolayı başarılı olduğunuzu düşünüyorlar ama bu düşünce tamamen yanlış. Birisinin hayatının en önemli yatırımını yapmasını sağlıyorsunuz. Orada sadece güzel olmak kadın olmak yeterli olmuyor. Mesleki olarak bilgili ve donanımlı olmak gerekiyor. Kültürel olarak ataerkil bir toplumuz. Kızlarımız daha çok ev hanımlığına özendirilmiş. Bizden önceki jenerasyona annelerimize baktığımızda bunu görebiliyoruz. Toplumda kadın yeterince destek göremiyor ve birçok alanda da kadınlara önyargı ile yaklaşılıyor” sözleri ile düşüncelerini aktardıktan sonra, son yıllarda İnternetin ve Sosyal Medya kullanımının artması ile birlikte rol modellerin arttığını ve gençlere bunun ilham vererek daha da cesaretlendirdiğini, önyargıların artık kırılmaya başladığını ancak yine de kadınların hala bir erkek rahatlığında iş yapmasının her zaman mümkün olmadığını söylüyor.

Kadınların mesleklerindeki en büyük avantajı: Duyguları…

Kadın olmanın avantajlarına de değinmeden geçmeyen Aylin Pelin Onar, “Bir kadın olmanın verdiği çok büyük bir avantaj da var. Biz biraz daha duygularımızla hareket ediyoruz. İnsanın her kararında aslında bir duygu baskındır. O duyguyu iyi analiz ettiğinizde de karşınızdaki kişinin çok doğru bir karar vermesini sağlayabilirsiniz” sözleri ile kadınların sezgilerinin ve duygularının profesyonel hayatta nasıl bir avantaja çevrildiğinin de tüyosunu veriyor bize.

Başarının anahtarı vazgeçmemek…

Mesleki başarının anahtarının ise “Vazgeçmemek” olduğunu söyleyen Aylin Pelin Onar “Hayatta kaybedenlerin sadece vazgeçenler olduğunu gördüm. Yani hiçbir şekilde bir şeyleri bırakmamak, vazgeçmemek gerektiğini gördüm. Bir şeyin arkasını getirebilmek için ne kadar fazla sorun olursa olsun ona takılmamak gerekiyor. Ardından daha iyi ne yapabilirim diye düşünmek lazım. Çünkü genel olarak insanlar sorunlara odaklanıyor. ‘Nasıl çözebilirim?’ dediğinizde bu sefer bakış açısı değişiyor ve bu işi geliştirmek daha mümkün oluyor. Soruna değil çözüme odaklanmak gerekiyor. Vazgeçmemek gerekiyor” sözlerinin ardından kendi mesleğinden de bir örnek veriyor “Biz ambargolar ülkesiyiz ama aslında öyle bir şey yok. Amerika’da, uluslararası basında biz North Cyprus olarak çıkıyoruz. Avrupa’da Kuzey Kıbrıs bayrağımızla çıkıyoruz. Bugüne kadar hiç tepkiyle de karşılaşmadım.”

“Bizim için temel amaç insanların mutlu olabileceği ortamı sağlamak”

Kariyerindeki başarıyı ise şöyle özetliyor Aylin Pelin Onar: “Tutkulu ve mücadeleci olmak, bir şeyin peşini bırakmamak, yapabileceğinizin en iyisini yapmak. Kendinizi zenginleştirirken diğer insanları da zenginleştirmek… Bunu yaparsanız asıl başarı o zaman geliyor. Ekibimiz o yüzden çok başarılı. Zaten başka türlü olmaz. O fırsat eşitliğinin herkese sunulması lazım. Güç size verilen bir şey değildir. Onu elde etmeniz gerekir. O gücü nasıl kullandığınız da karakterinizi gösteriyor. Bizim için temel amaç insanların mutlu olabileceği ortamı sağlamak. İlkleri yapmak ve cesaret en önemli noktalar. Cesaret bir karar verirken en önemli tetikleyici unsur. Bir yerden başlamak gerekiyor. Cesur olmak gerekiyor.”

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı