Vatandaş seçimi bekliyor

Nisan ayında yapılacak olan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde vatandaş, oy kullanmak için adayların isimlerinin açıklanmasını bekliyor.

Senagül Taşar –

Siyasileri cumhurbaşkanlığı seçimi heyecanı sararken vatandaşın konuyla ilgili ne düşündüğünü, aklında kimin olduğunu öğrenmek için sokağa çıktık. Konuştuğumuz vatandaşlar, cumhurbaşkanlığı seçimleri hakkında kesin bir şey söylemek için erken olduğuna dikkat çekerken, seçim zamanı yaklaştıkça rekabetin artacağını da dile getirdiler.

Ülke çıkarlarını gözetecek birinin cumhurbaşkanı olmasını isteyen vatandaşlar seçimlerle ilgilenmiyor gibi görünseler de aslında cumhurbaşkanlığı seçimi günlük hayatlarının bir parçası olmuş gibi görünüyor.

Görüşlerini sorduğumuz vatandaşlar siyasetçileri aratmayacak yanıtlar verdiler.

NE DEDİLER?

SELÇUK EKENDAL: ÇÖZÜMDEN YANA BİR CUMHURBAŞKANI

“Cumhurbaşkanlığı seçimi ile herkes gibi ilgileniyorum. Önümüzdeki yıllarda savaş olmaması için bu adada çözüme mutlak surette ihtiyaç vardır. Eğer Kıbrıs’ta çözüm olacaksa 11 Şubat 2014 tarihinde Eroğlu’nun imzalamış olduğu protokol maddelerine göre olacak. Çözüm olacaksa da o koşullarda olacak. Garantörlüğün devam edeceği bir çözüm lazım. Dolayısıyla bunları savunan bir cumhurbaşkanına ihtiyaç var. Bence sıfırdan başlamaya gerek yok. Yeni bir lider gelirse nereden başlayacak, nereden ilerleyecek?  Tekrar, sıfırdan başlama olasılığı vardır. Her sıfırdan başlandığında da o mevcut Cumhurbaşkanının süresi dolar ve bu Ada’da çözüm bulunmaz. Yani bir futbol takımını ele alırsak, her üç ayda bir Antrenör değişirse, o takımdan bir şey olmaz. Siyaset de böyledir.”

MEHMET KADİRİ: SEÇİMLERLE HERKES KADAR İLGİLENİYORUM

“Kıbrıs’ta çözüm için barışı savunan birine ihtiyaç var. Tabii ki bu sadece Türk tarafının istemesi ile olmaz. Rumların da bunu istemesi lazım. Seçimlerle herkes kadar ilgileniyorum. Kimin kazanacağı önemli ama ondan sonrası da önemli. Hem içte hem de dışta hakkımızı savunacak birine ihtiyaç vardır.

HASAN YILMAZ: ADAYLAR BELİRLENDİKTEN SONRA SAĞLIKLI KARAR VERECEĞİZ

“Cumhurbaşkanlığı seçimleri hakkında bir şey konuşmak için daha erken olduğunu düşünüyorum. Çünkü daha adayların kim olacağı konuşuluyor. Adaylar belirlendiği zaman daha sağlıklı karar verebileceğiz.”

TÜNAY TURUĞSAN: CUMHURBAŞKANI İKİNCİ SEÇİMDE BELLİ OLACAK

“Kıbrıs’ta yaşayan herkes siyasetin bir parça içerisinde. Doğal olarak ben de siyasi gelişmelerle ilgileniyorum. Önümüzdeki Nisan ayında seçimler var. Yavaş yavaş adayların ortaya çıkma dönemi geliyor. Sanırım biraz daha zaman alacak ama adaylar aşağı yukarı belli. Adaylar kesinleştikten sonra topluma neler vaat edecekleri konusu önemli bir rol oynamaktadır. Son dakika bazı değişiklerin olacağını düşünüyorum. Bazı konular var ki insanların gündemine gelecek ve ona göre bazı şeyler şekillenecek. İki aday ikinci tura kalacak ve ona göre seçileceğini düşünüyorum.  Birinci turda bitmesi imkânsız gibi görünüyor. Çünkü dıştan müdahaleler olacak mı? İnsanları belli bir yöne çekmek için organize bir durum olacak mı? Bunları biraz görmek lazım. Bu da Nisan ayına doğru şekillenecek. Şu an bir şey söylemek için erken.”

MUSTAFA YÜKSEKBAŞ: GÜZEL BİR YARIŞ OLACAK

“Kimin aday, kimin aday olmayacağı daha belli değil. Ancak kimlerin adaylığını ortaya koyacağını tahmin etmek zor değil. Güzel bir yarış olacağına inanıyorum. Rekabetin olduğu yerde kalite daha da ön plana çıkar. Halkı için özveriyle çalışabilecek bir lidere ihtiyacımız var.  Tabi ki adaylar ortaya çıkınca, onları da görüp tartacağız. Hayırlısı olsun diyelim.”

HÜSNÜ GÜVEN: ŞİMDİLİK BEKLEMEDEYİZ

“Adaylar daha belli değil. Belirlendikten sonra tartıp düşüneceğim.  Güçlü adaylar çıkacağına inanıyorum. Yarışın üç aday arasında geçeceğine inanıyorum. Herkes gibi ben de beklemedeyim.

HALİT SELÇ: ÇABALAYAN İNSANLARA İHTİYAÇ VAR

“Bana göre dürüst görünen iki kişi var.  Aday olacaklar mı olmayacaklar mı bilmiyorum. Aday olurlarsa da ikisi arasında seçim yapacağım. Çünkü ikisinin de çabaladığını ve girişken olduğunu görüyorum. Bu memleketin de girişken ve çabalayan insanlara ihtiyacı var.”

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı