“Sayımız da sabrımız da azalıyor”

Köyde 1974 yılından beri kırsal kesim arsası verilmediğini söyleyen Aydınköy Muhtarı Tamer Tayanç, bu yüzden yoğun göç yaşandığını vurguladı.

18 Ağustos 2019 - 09:03

Aydınköy Muhtarı Tamer Tayanç, köy nüfusunun sistemli bir şekilde azaldığını ve hükümetlerin bir türlü görmek istemediği bu toplumsal dram konusunda köy halkının sabrının da giderek azaldığını vurguladı.

Köydeki sorunları Haberci’ye anlatan Muhtar Tayanç, ilk sıraya gençlere verilmeyen kırsal kesim arsalarının yarattığı sorunları koydu. 1974 yılından beri köy gençlerine arsa verilmediğini belirten Tayanç, bunun köyde göçe yaşanmasına neden olduğunu ifade etti.

Tayanç, köyde 300 dönüm arsanın gençlere verilmeye hazır olduğunun altını çizerek, buraların altyapısının, yol ve elektriğinin de olduğunu kaydetti.

“45 YILDIR BEKLİYORLAR”

Tamer Tayanç, 45 yıldır köyde kırsal kesim arazisi verilmediğini hatırlatarak, “Köyümüzün en büyük sorunu, kırsal kesim arsalarıdır. 1974 yılından beri bu köyde yaşayan gençlere kırsal kesim arsası verilmedi. Bu da beraberinde göç getirdi. Köyün bin 800 nüfusu var. Gençler kırsal arazi istiyor ama vermiyorlar.  Gençlerimizi köyde tutmak istiyoruz. Gençler de köyünde kalmak istiyor. Evlenen gidiyor. Yetkililere buradan çağrımdır, gençlere arsa verilmesi için girişim yapsınlar ve çocuklarımız köyünde kalsın” şeklinde konuştu.

“TATLI SU İHTİYACI”

Tayanç, Güzelyurt bölgesindeki bahçe sularında tuz miktarının arttığını hatırlatarak, bu durumun narenciye ve diğer meyve ile sebze üretimini olumsuz yönde etkilediğini, sulama amaçlı tatlı suyun yakın bir zamanda iyice tükeneceğini anlattı. Tayanç, Geçitköy barajından Güzelyurt ovasına akıtılacak sulama suyunun bu sorunları ortadan kaldıracağını vurgularken, “Verimli toprakların işlenmesi için genç nüfusun köylerde ikamet etmesi şart” uyarısında bulundu.

DİĞER BEKLENTİLER

Köyde kiliseden dönme bir cami olduğundan söz eden Tayanç, köylünün cami yapılmasını da istediğini dile getirdi. Cami için yer talebinde bulunduklarını belirten Tayanç, bu talebin şu an beklemede olduğunu söyledi.

Tayanç, “Köylü kiliseyi cami olarak kullanmaktan memnun değil ama mecburen kullanıyoruz. Köyde bir süre önce halı saha yapıldı ama ne yazık ki o da seçimlerin kurbanı oldu. Saha yapılmış ve bitmiş durumdadır. Asfaltı bile döküldü ama kullanamıyoruz” dedi.

Tayanç, “Mandıralar bölgesinde elektrik ve su var ancak tek ihtiyacımız mandıra yolunun yapılmasıdır. Köyde muhtarlık binamız var. Kadın kursu da açtık. Dönemin bakanı sayesinde Malya Şehitleri için anıt yaptırdık. Çeşmeyi ise kendi bütçemizden yaptırdık. Köyümüz temiz, sessiz ve sakin bir köydür. Ama sorunlar giderilmeli” ifadelerini kullandı.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı