“Saygı istiyoruz”

Cumhurbaşkanı Akıncı’nın The Guardian’a yaptığı açıklamanın ardından TC-KKTC ilişkileri bir kez daha gerilirken vatandaş yaşananlardan rahatsız.

12 Şubat 2020 - 10:34

Bahar Uygur-

Cumhurbaşkanı Akıncı’nın The Guardian’a verdiği röportajda söylediği, “İkinci bir Tayfur Sökmen olmayacağım” açıklamasının yankıları Türkiye ve ülkemizde devam ediyor. Türkiye’deki siyaset dünyası, hükümet yetkililerinin yanı sıra ülkemizde de eleştirilere maruz kalan Akıncı, “Sözlerimin arkasındayım” diyerek geri adım atmadı. Zaman zaman çatışma boyutuna taşınan fikir ayrılıkları, karşılıklı hakaret ve nefret söylemlerine kadar ilerledi. Türkiye’den siyasi erkin de sert bir üslup kullandığı Akıncı’nın söyledikleri hakkında düşündüklerini HABERCİ gazetesi olarak vatandaşa sorduk. Sokaktaki vatandaş her şeyden önce ilişkilerde saygı istediğini ifade ederek, olayların Kıbrıslı-Türkiyeli çatışmasına dönmesinden de rahatsız.

VATANDAŞ NE DEDİ? 

 

SERKAN KOCABAŞOĞLU: GEREKSİZ BİR TARTIŞMA

Gereksiz bir kavgadır insanları birbirine düşürmek için yapılıyor. Bazı insanlar bu oyuna gelip ayırım yapmaya başladılar. Hala daha bu zihniyetten uzaklaşmış olmamaları hoş değil. Herkes birbiriyle karıştı, evlendi torun çocuk sahibi oldu, bu tartışmaların Türkiyeli Kıbrıslı ayrımına dönmesi üzücüdür, gereksiz tartışmadır.

MEHMET ALİ AKTERZİ: DIŞTAN MÜDAHALE EDİLMEMELİ

Aile anne baba ve çocuklardan oluşur. Ailenin devamı istenirse, kaynana ve kaynata karışmaması gerekir. Tüm kararlar ev içerisinde anne, baba ve çocuklar arasında verilmelidir. Dışarıdan yapılan bütün müdahaleler aileyi çatır çatır bölmektedir. Bu bizim KKTC için de geçerlidir. Kendi kararlarımızı kendimiz verirsek bunun içine mutlu bir toplum olarak yaşarız. Dışarıdan yapılacak her türlü müdahalede toplum içinde büyük ayrılıklar olacak ve aile gibi birlikteliğimiz son bulacak. O yüzden son kararı aile içinde karı koca kendisi verirse, toplum için de kendi geleceğimizi kendimiz belirlememiz gerekir.

SERKAN PARLAN: KIBRIS TÜRK HALKINA SAYGI DUYULMALI

Sorunun özünü iyi hatırlamak gerekir. Türkiye burada 1960 anayasasına göre Kıbrıs Cumhuriyeti’nin anayasal işleyişinin ve düzenin garantörüdür. Türkiye yetkililerinin bu konunun dışında Kıbrıs’ta hiçbir hakları bulunmamaktadır. Sayın Akıncı Kıbrıs Türk Toplumunun seçilmiş lideridir. En doğal hakkı olan kendi ülkesinin bütün Kıbrıs adı altında yaşamasını sağlamaya görüşmelere katılmaktadır. Türkiye halkı ve yetkilileri saygıyı kaybettikleri takdirde Kıbrıs Türklerinden ve Kıbrıs yetkili kurumundan gereken saygıyı görmeyecektir. Türkiye’nin bu ülkede doğal hakkı sadece Kıbrıs Cumhuriyeti’nin işlerliğini sağlamaktır. Bunun dışında yapılan açıklamalar saygısızlıklar Türkiye toplumuna ve yetkililerine aynen iade edilmektedir. 1958’den beri yanlış bir algı ile 3 garantör devletin çıkarları doğrultusunda Kıbrıs halkı birbirine kırdırılıp, düşürülmüştür. Bugün gelinen noktada Kıbrıs Türk halkının Kıbrıslı Rumlarla yaşayabileceği algısı gelişmiş olup, Kıbrıs Türk halkı bugünde düşman olarak Türkiye yetkililerini görmektedir. Saygıyı korumadığımız takdirde, Kıbrıs halkının iradesine, Kıbrıs Türk halkına saygı gösterilmediği takdirde aradaki bu durum gittikçe büyüyecektir. Kuzey Kıbrıs’ta yaşayan Türkiye kökenli vatandaşların bunu anlamaması durumda bu ülkede huzurlu yaşama şansları kalmayacaktır.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı