Savaşan’dan 3 Aralık mesajı

Savaşan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki engellilerin gerçek sorununun bugüne kadar eşit vatandaş görülmemeleri olduğunu ifade etti.

3 Aralık 2019 - 20:08

Sağlık Turizmi Konseyi Başkanı Ahmet Savaşan, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle mesaj yayımladı.

Ahmet Savaşan, engelliliğin hasta sorunu değil, İsveç’te olduğu gibi demokrasi ve insan hakları sorunu olarak görülmesi gerektiğine değindi.

Savaşan, “Bizim ülkemizde de bu algının henüz değişmemiş olması, engellerin önündeki en büyük engeldir. İsveç’i baştan keşfetmeye gerek yok. Dünyadaki doğru ve sonuç vermiş örnekler incelenmeli ve ülkemizde de uygulanmalıdır” dedi.

Savaşan, Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesi doğrultusunda, siyasi, ekonomik, sosyal, kültürel, medeni veya başka herhangi bir alanda insan hak ve temel özgürlüklerinin tam ve diğerleri ile eşit koşullar altında kullanılması veya bunlardan yararlanılması önünde engelliliğe dayalı olarak gerçekleştirilen her türlü ayrım, dışlama veya kısıtlamayı ortadan kaldırmak üzere gerekli bütün uygulamaları sağlayacak bilgi, eğitim-öğretim, sağlık, ulaşım, rehabilitasyon, istihdam, sosyal koruma, fonlandırma sistemlerinin, sosyal politikaların ve gereken yasaların bulunduğu ve uyguladığı bir devlet yapısının yaratılması gerektiğinin altını çizdi.

Savaşan UBP-HP Hükümeti’nin başlattığı çalışmalar ile bu konuda umut verdiğini de ifade etti.

Etiketler

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı