“Sanat ile devlet arasında doku uyuşmazlığı var”

Yaşar Ersoy’un tiyatro oyununa sansür gelmesi konusunun yankıları sürerken, Kıbrıslı Türk sanatçı Cumhur Deliceırmak, sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

Kıbrıslı Türk Sanatçı Cumhur Deliceırmak, tiyatro sanatçısı ve yönetmen Yaşar Ersoy’un “Yangın Yerinde Kabare” isimli oyunun sakıncalı bulunarak yasaklanmasının ardından, sosyal medya hesabından bazı paylaşımlarda bulundu.

Yankıları süren tiyatro oyununa sansür konusuyla ilgili sosyal medya hesabından düşüncelerini paylaşan Deliceırmak, devletin sanatla ilgili tasarrufu olmaması gerektiğini vurgulayarak, sanat ile devlet arasında doku uyuşmazlığı olduğunu belirtti.

“DEVLETİN SANAT KURUMU OLMAMALI”

Sanatçı Cumhur Deliceırmak şu paylaşımı yaptı:

“Hiç de tuhafıma gitmedi Kültür Dairesi’nin sanat kültür fonlarının kendi kendilerine para dağıtıyor olmasının hassas sanatseverleri rencide etmeyişi. Kendi kendilerine devlet kesesinden para aktaran bu beyzadeler en birinciye sanatsever kesildiler. Kimler kimleri yararlandırıyor, yıllardır bu fonlardan bir inceleyin derim. İçerililer hep içerili. Devlet sanata para ayırmasın mı, ayırsın. İlkokullardan başlayarak bütün okullara resim kâğıdı, her çeşit boya, sanat, felsefe kitapları, keman, piyano, bağlama ve trompet gibi sanat araçları versin. Resimcilerden 15 bin TL’ye resim almasın memur ya da memurluktan emekli resimciler ve benzerlerine maddi yardım yapmasın. Tiyatro çalışanlarının çalışma koşullarını düzeltsin. Hangi dalında isterse olsun sanat ağacı kalite ile beslenir ve slogan sanatı yozlaştırır yok eder. Geride gürültü kalır. Devletin- devletlerin sanat kurumu olmaz olmamalıdır.”

NE OLMUŞTU?

Devlet Tiyatrosu’nda tiyatro sanatçısı ve yönetmen Yaşar Ersoy’un yönetmesi planlanan oyun, Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları Müdürü Erdinç Akgür tarafından yasaklandığı iddia edilmişti.

Akgür ise herhangi bir sansür ve yasağın söz konusu olmadığını ve oyunun “Edebi Kurul” tarafından uygun bulunmadığını söylemişti.

“Yangın Yerinde Kabare” isimli oyunun sakıncalı bulunarak yasaklanmasının ardından Yaşar Ersoy şu açıklamayı yapmıştı:

“Akgür tarafından da yönetmen olarak şahsıma “Kimseyi eleştirmeyen, rahatsız ve tedirgin etmeyen bir oyun” sahnelemem önerildi ancak sanatın özgürlükçü ilkesine ve evrensel değerlerine vurgu yaparak bu yasakçı ve etik dışı teklifi reddettiğimi bildiririm.”

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı