Şahlan Spor Kulübü güreşçilerine destek

Yıllarca futbolda gayrı federe olarak sporumuza renk katan bu kulüp, şimdi güreş sporuyla adını duyuruyor.

24 Ekim 2019 - 11:00

Şahlan Spor Kulübü, merhum Cemal Paşa’nın yıllar önce kurduğu ve büyük emek verdiği bir kulüp. Şahlan Spor isminin yaşatılması, Cemal Paşa’nın da unutulmaması demektir. Onun torunu Cemal Kır, kulübün başkanı. Yıllarca futbolda gayrı federe olarak sporumuza renk katan bu kulüp, şimdi güreş sporuyla adını duyuruyor.

Güreş Yıldızlar Ligi’nde Büyükkonuk ve Yakın Doğu Üniversitesi şampiyonluk için yarışıyor. Mütevazı kadrosu olan Şahlan Spor da üçüncü sırada. Belki de şampiyonu onların alacağı sonuç belirleyecek. Yani kilit takım durumda. Geçtiğimiz cumartesi günü yapılan 19.Uluslararası Dr.Fazıl Küçük Spor Oyunları Yıldızlar Güreş Turnuvası’nda KKTC ekibinde Şahlan Spor güreşçileri de ellerinden gelen mücadeleyi gösterdi. Güreşseverler Derneği olarak bu kulübe destek vermek şart olmuştu. Dernek öncelikle bu kulübün lisanslı 22 güreşçisine eşofman armağanında bulundu. Geçtiğimiz gün Güreşseverler Derneği Başkanı Remzi Cengiz’le beraber, Şahlan Spor güreşçilerinin çalıştığı yeri ziyaret ettik. Genç güreşçilerin bir eşofmana bile sevinmelerinden içim yandı. Bu gençler çok daha fazlasına layık. Güreşçiler, Girne’deki Anafartalar Lisesi’nin spor salonunun bir köşesinde antrenman yapıyor. Ama önce minderleri istifledikleri odadan çıkartıp salona seriyor. Çalışma bittikten sonra minderleri yeniden yerlerine yerleştiriyor. Güreşçilerin çalışmalarında başı çeken ise Yavuz Çiftçi, Şahlan Spor Kulübü’nün güreş takımıyla birlikte okullu güreşçileri de çalıştırıyor. Böylesine fedakarca çalışan birisinin henüz bir antrenörlük diploması yok. KKTC Güreş Federasyonu’nu sürekli uyarıyorum. Büyükkonuk’un da aynı sorunu var. En alt derecede olsun bir güreş antrenörlük kursu açılmalı. Federasyonun nihayet ocak ayında bir kurs açılmasına karar verdiğini öğrendim.

DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ’NDE ALT YAPIYA ÖNEM

Şahlan Spor güreşçilerinden sonra, Anafartalar Lisesi’nin yanındaki çim antrenman sahasında Doğan Türk Birliği’nin genç futbolcularının çalışmalarını izledik. Sarı lacivertliler alt yapıya büyük önem veriyor. 12 yaştan itibaren futbolcu yetiştiriyor. Küçük ve genç futbolcuları, eski futbolcular Murat Dağer ve Jacques Mbuyamba Mukei çalıştırıyor. Jacques ülkemizde gol kralı olan ikinci yabancı futbolcu olarak spor tarihimize geçti. Dahası antrenörlük diploması aldı. Yıllardır ülkemizde çalışıyor ve futbolumuza katkıda bulunuyor. Yani artık bizden birdir o.

FUTBOLCULARIN KURBANI ANTRENÖRLER

Futbolda takımlar kötü sonuç alırsa cezasını antrenörler çekiyor, ya istifa ediyor, ya da gönderiliyor. Geçen hafta Çetinkaya ve Gençlik Gücü’nden antrenör değişikliği yaşandı. Özellikle 6 haftada puansız kalan Çetinkaya’da antrenörlük yapmak zaten zül olurdu. Gençlik Gücü’nde ise antrenör Niyazi Göksun, futbolcuların kurbanı oldu. 6 haftada kırmızı kartlar, penaltıya neden olmalar, kendi kalesine gol atmalar, rakibi kaçırtıp adeta gole davetiye çıkartmalara sakatlıklar da eklenince puan kazanmak hayale kalıyordu. Niyazi Göksun büyük özveriyle Gençlik Gücü’ne futbolcu ve antrenör olarak yıllarca hizmet verdi. Son haftalarda alınan kötü sonuçlar artık onu da bıktırdı. Öyle ki Lefke karşısında adeta futbolculara küsmüş bir duruma geldi. Maç sonunda da istifasını verdi. Gençlik Gücü’nde bence antrenör sorunu değil, disiplin sorunu var. Oynamak istemeyen, disiplini bozan futbolcular gözden çıkarılmalı. Küme düşüleceksek düşülecek. Bu takım zaten ilk defa düşmedi. Devre arasında takımı için çalışabilecek futbolcu bulunup kadro zenginleştirilirse bence Gençlik Gücü, Süper Lig’den düşmez.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı