Şahali yerel istihdam uyarısı yaptı

Şahali, ülkedeki yabancı iş gücündeki artışa işaret ederek, yerel istihdamda düşüş olduğunu belirtti.

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda, 2020 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı görüşülmeye devam ediyor.

Genel Kurul’da bugün Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bütçesi ele alınıyor.

Bütçe üzerine söz alan CTP milletvekili Erkut Şahali, ülkedeki yabancı iş gücündeki artışa işaret ederek, yerel istihdamda düşüş olduğunu belirtti.

Şahali, yerel istihdamın artırılması için Çalışma Bakanlığı’na önemli görevler düştüğünü söyledi.

Erkut Şahali, ülke insanının donanım kaydının ortaya çıkmasında, 18-60 yaş arasındaki kişilerin hangi alanlarda istihdam edilebileceğinin belirlenmesinde, Çalışma Dairesi’nin faal olabilmesi gerektiğini söyledi.

İş alanlarının artık değiştiğini, gençlerin birçok farklı alanda eğitim aldığını ifade eden Şahali, elektronik ortamda, kendi evlerinden çalışabilecek kişilerin istihdamının önünü açacak bir düzenleme yapılması gerektiğini belirtti.

Şahali, Eğitim ve Çalışma Bakanlıklarının iş birliklerinin istihdam için önemli olduğunu vurguladı.

“GERÇEK BİR SAYIM VE VERİ TABANININ GÜNCEL TUTULMASI ÖNEMLİ”

İşsizlik oranlarının ciddiyetle ele alınması gerektiğini belirten Şahali, “Gerçek bir sayım ve oluşacak veri tabanının güncel tutulması önemli. Bunları yapmadığımız takdirde her alanda yabancı iş gücü tercihi sürecek” dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın her biriminin geliştirilmesinin ertelenemez bir gerçek olduğunu söyleyen Şahali, iş kazalarını, insan onuruna aykırı çalışma ortamlarını denetleyecek sayıda personel olmadığını kaydetti.

Şahali, “Önümüzdeki yıl da çalışma yaşamında disiplin sağlayamayacağız, personel eksikliğini, kaynak eksikliğini konuşacağız. Toplumun dönüşmesi, devletin kurumlarının saygınlığının artması için acil bir insan kaynağı tartışması yapılmalı. Esas yapılması gereken budur” dedi.

Diğer Haberler

Başa dön tuşu