Sağlıklı ve güzel bronzlaşma

Güneşle arası iyi olmayanlar bile, beyaz bacaklarını bronzlaştırmak ister.

Yaz ayları geldiğinde, birçok kadının aklına ilk gelen şey bronzlaşmak. Güneşle arası iyi olmayanlar bile, beyaz bacaklarını bronzlaştırmak ister. Beyaz bacaklar; varisleri, selülitleri, tüyleri belli eder. Güneşe maruz kalmayı çok tavsiye etmesem de; kabul etmem gereken bir gerçek varsa, bronz bacakların seksi gözüktüğüdür. O yüzden ince kilotlu çoraplar, biz kadınlar tarafından çok sevilir, bacakların renk tonunu eşitlediği ve kusurları kapattığı için.

Bazı uzmanlar, sağlıklı bronzlaşma diye bir şey olmadığını savunmakta. Hepinizin bildiği gibi güneşin zararlı ışınları bazı hastalıklara, erken yaşlanmaya, deride lekelere yol açabiliyor. Burada önemli olan, tedbirli bronzlaşmak abartıya kaçmadan dengeyi sağlamak.   Eğer D vitamini eksikliğiniz yoksa ve amacınız sadece bronzlaşmaksa, sabah saat: 08:00 /11:00 arası akşamüstü ise 16:00/19:00 saatleri uygun zamanlardır.

Vücudunuzdaki D vitamini açığını kapatmak içinse; 14.00-18.00 saatleri arası güneşlenme tavsiye ediliyor. Bu saatlerde tamir edici enzimler çok güçlü olduğu için, DNA onarımı mükemmel işler yapıyor. Ancak, o saatlerde güneşlenecekseniz de, 10 ar dakikalık aralarla bunu yapmalısınız, hatta toplam 20 dakika bile güneşlenmeniz, cildin bol D vitamini üretmesi için yeterli.

Sağlıklı ve güzel bronzlaşmak için önemli olan diğer bir konu ise; kullandığınız güneş kremi. Kendi cildinize uygun(sarışın veya kumral) , bronzlaştırmak istediğiniz veya UVA /UVB ışınlarından korumak istediğiniz bölgeye göre satın alacağınız ürünü iyi seçmelisiniz. Tek bir ürün almanız bazen yeterli olmayabilir. Yüzünüz için 50 SPF kullanmanız gerekirken, sırtınız ve omuzlarınız için 15 SPF ve güzel bronz bacalar içinse havuç yağı, badem yağı, kakao yağı gibi farklı bir bronzlaştırıcı yağ almanız gerekebilir. Güneşin altına koyduğunuz kendi cildiniz, aldığınız ürünlerin kalitelerine dikkat edin. Benim tavsiyem;  piyasada ilk adlarını, güneş yağları ve güneş korumalarıyla duyurmuş markaları tercih etmeniz.

Kalıcı bir bronzluk istiyorsanız, güneşlenmeye başlamadan 2 gün önce vücudunuza peeling yapmalısınız. Vücut için en iyi peeling, bizim bildiğimiz Türk Hamamın da yapılan kesedir.  Ancak, kabusumuz olan  ve artık iyice abartılan bu salgın yüzünden, Spa merkezleri hala açık değil,  peeling i evde kendinize yapmayı deneyebilirsiniz. Keseye başlamadan önceden, buharla deriyi  iyi  kabartmayı unutmayın yoksa  ölü deriyi tam olarak vücudunuzdan atamazsınız. Yeni, canlı deriyle bronzlaştığınız da, deri soyulması gibi çirkin görüntü yaratan bir sorunla karşılaşmazsınız.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı