Sağlık Bakanlığı: “Tüm yetkili laboratuvarlarda ‘ELISA’ testi yapılabilecek”

Sağlık Bakanlığı, ELISA testlere ilişkin doktor talebi olması kaydıyla, tüm yetkili laboratuvarlarda bu testlerin yapılması için izin verildiğini açıkladı.

Covid-19 virüsünü taşıyan ancak herhangi bir belirti göstermeyen koroanvirüs vakalarının tespiti için kullanılan ‘ELISA’ isimli testlerle ilgili açıklama yapan Sağlık Bakanlığı, söz konusu testlere ilişkin doktor talebi olması kaydıyla, tüm yetkili laboratuvarlarda bu testlerin yapılması için izin verildiğini açıkladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, ‘ELISA’ test kitlerini ithal edecek medikal şirket ve ecza depolarının, her testten 100 adet Sağlık Bakanlığı’na deneme amaçlı olarak ‘ücretsiz’ verilmesinin uygun görüldüğü ifade edildi.

‘ELISA’ TESTLERİ NE İŞE YARAR?

Koronavirüs salgınında en riskli durum, kişilerin virüse sahip olup belirti göstermemesi olarak görülüyor. Ne yazık ki virüsü taşıyanların bir kısmı, herhangi bir belirti göstermeden taşıyıcı konumuna geçebiliyor. Böyle bir durumda risk grubundaki hastalar, bu sessiz taşıyıcılardan virüsü kaparak Covid-19 hastası oluyorlar. İşte söz konusu “sessiz hastaların” tespiti için de ELISAtesti adı verilen bir yöntem kullanılıyor.

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı