Rusya’dan Trump’a ret

Rusya, ABD Başkanı Trump'ın, Venezuela'ya gönderdiği askerlerini çekme çağrısına "gerektiği sürece kalacaklar" diye yanıt verdi.

Rusya, ABD Başkanı Donald Trump’ın, Venezuela’ya gönderdiği askerlerini çekme çağrısına “gerektiği sürece kalacaklar” diye yanıt verdi.

Trump, Cumartesi günü Venezuela’ya gönderdiği askerlerini çekmesi için Rusya’ya çağrıda bulunmuş ve bunu sağlamak için “tüm seçeneklerin masada olduğunu” söylemişti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova, geçen Cumartesi günü Caracas’a inen ve yaklaşık 100 kişiden oluşan Rus uzman ekibinin varlığının iki ülke arasındaki normal ilişkilere uygun olduğunu ve kimseye tehdit teşkil etmediğini söyledi.

Zakharova, “Rus uzman ekibi, askeri-teknik işbirliği alanındaki hükümetler arası ikili anlaşmanın gereği olarak Venezuela’ya gitti”, “kimse bu karşılıklı anlaşmayı iptal etmedi” dedi.

Rusya şimdiye dek bu haberler hakkında yorum yapmamıştı.

Rusya bölgedeki güç dengesini değiştirmiyor, Washington’daki yetkililerin tersine, kimseyi tehdit etmiyor” diyen Zakharova “gerektiği sürece” orada kalacaklar ifadesini kullandı.

Venezuela’nın Moskova’daki askeri ataşesi Jose Rafael Torrealba Perez ise Rus ekibin operasyonlarda yer almayacağını söyledi.

Perez, “Venezuela’daki Rus askerlerin varlığı askeri-teknik alandaki işbirliği tartışmalarıyla ilgili” dedi.

100 Rus askeri Venezuela’da

Geçen Cumartesi günü, Rus Hava Kuvvetleri’ne ait, 100 Rus askeri taşıyan iki uçak Venezuela’nın başkenti Caracas’a inmişti.

ABD hükümeti, Rus askerlerinin arasında özel kuvvetler mensupları ve siber güvenlik uzmanlarının bulunduğuna inanıyor.

Trump ve Başkan Yardımcısı Mike Pence, geçen Ocak ayında Washington’da kendisini devlet başkanı ilan eden ve Venezuela lideri Nicolas Maduro’nun yeniden iktidara gelmesinin meşru olmadığını savunan Guaido’ya deste vermek için, eşi Rosales ile buluştu.

Pence “ABD, Rus askeri uçaklarının gelişini hoş olmayan bir provokasyon olarak görüyor. Rusya’ya Maduro rejimine verilen tüm desteği kesmeleri, Juan Guadio ile bu yarıküre ve dünyada özgürlük isteyen uluslarla birlik olmaları çağrısı yapıyoruz” dedi.

(BBC)

Diğer Haberler

Başa dön tuşu