Rusya: “Kuzey Kıbrıs Rus Ortodoks Kilisesi’ meşru değil”

Girne'de faaliyete geçen Rus Ortodoks Kilisesi, Güney'de ve Rusya'da krize yol açtı.

20 Ağustos 2019 - 16:41

Rusya’nın Kıbrıs Rum Yönetimi Büyükelçiliği Sözcüsü Alla Hanayeva, “Kuzey Kıbrıs Rus Ortodoks Kilisesi”nin Rus Ortodoks Kilisesi ile hiçbir alakası bulunmadığını ve meşru olmadığını savundu.

Güney Kıbrıs’ta yayınlanan Fileleftheros gazetesinin Girne’de “Kuzey Kıbrıs Rus Ortodoks Kilisesi’nin faaliyete geçirildiği ve kilisenin rahibi olarak Aleksey İvanov isimli bir kişinin görev yaptığı yönündeki haberiyle ilgili Sputnik’e değerlendirmede bulundu.

Hanayeva “Bu gayrimeşru bir kilise değil. Konuyu dikkatle takip ediyoruz. Moskova Patrikhanesi Kıbrıs temsilciliği ile sürekli temas halindeyiz” dedi.

Alla Hanayeva, İvanov’un Rus Ortodoks Kilisesi ile hiçbir alakası olmadığını ve hiçbir zaman rahip olarak göreve getirilmediğini ifade etti.

Hanayeva “Kıbrıs Kilisesi durumun farkında. Moskova Patrikhanesi, bunun yasa dışı yürütülen bir görev olduğuna dair her türlü bilgiyi iletti. Rusya Ortodoks Kilisesi’nin bu sözde kilise ile hiçbir ilişkisi yok” ifadelerini kullandı.

Fileleftheros’un haberine göre, İvanov’a rahiplik rütbesi 2014 yılında, Odessa Metropoliti, “Yurt dışındaki Rus Ortodoks Kilisesi Başkanı” Agathangelou Paşkov tarafından verilmişti. İvanov ise birkaç yıldır KKTC’de yaşıyor.

Kilisenin yeni açılan sitesinde ise, bölgede yaşayan ya da yaşamak isteyen kişilere ziyaret çağrısı yapılıyor. Haberde kilisenin kurulmasının birçok ciddi sorunu beraberinde getirdiği belirtiliyor.

Haberde, Agathangelou Paşkov’un da “Yurt dışındaki Rus Ortodoks Kilisesi Başkanlığı”ndan 2009 yılında alındığına da yer verildi.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı