Rusça konuşan turistlere Kıbrıs’ı tanıtıyor

Türkmen turist rehberi Öztürk, ülkede ilk olmanın gururunu yaşıyor.

18 Ağustos 2019 - 08:34

KKTC vatandaşı olan Saodat Tairova Öztürk, Turizm Bakanlığı’nın düzenlediği rehber kurslarına katılarak ülkenin ilk Türkmen turist rehberi oldu.

2006 yılında çalışmak amacıyla KKTC’ye gelen Saodat Tairova Öztürk, 2008 yılında evlenerek ikiz çocuk sahibi oldu.

Mağusa’nın Maraş bölgesinde yaşayan Öztürk, bu yıl KKTC Turizm Bakanlığı’nın açtığı kursa katılarak Rusça ve Türkmen dillerinde hizmet veren KKTC’nin ilk Türkmen turist rehberi.

Öztürk kimsenin Türkmen olduğuna inanmadığını belirterek, Türkmen deyince insanların akıllarına bakıcı ya da temizlikçi geldiğini söyledi.

Ülkesinde üniversite bitirdiğini ve ekonomi okuduğunu ifade eden Öztürk, kreşten itibaren Rusça eğitim aldığını, Sovyetler Birliği dağıldıktan sonra Türkmen dilinde okuma yazma öğrendiklerini ifade etti.

Türkmen dilinde Türkmen bir rehber olduğuna insanların çok şaşırdığını dile getiren Öztürk, 5 ay kurs gördüğünü ve 5 ayrı sınava girerek rehber olduğunu anlattı.

43 kursiyer arasından 21 kişinin rehberliğe hak kazandığını söyleyen Öztürk, bu 21 kişi arasında olmaktan gurur duyduğunu söyledi.

“TAŞ DEDİĞİMİZ, TAŞ DEĞİLMİŞ”

Kıbrıs’ı çok sevdiğini söyleyen Saodat Tairova Öztürk, bu kursa katılmadan önce taşa, taş diye baktığını şimdi ise taşa, Lüzinyanlara veya Kıbrıs’ın geçmişine ait bir tarihi eser olarak baktığını ifade etti.

Öztürk, Güney Kıbrıs’tan gelen Rus turistlere rehberlik yapıyor. Bazen de burada çalışan Türkmenlerin ailelerini gezdirdiğini anlatan Öztürk, “İyi ki bu kursa katılmışım” dedi.

KABAĞA KEDİ DİYORLAR

Türkçe diliyle Türkmen dili arasında farklılıklar olduğunu dile getiren Öztürk, ülkeye ilk geldiğinde zorlandığını ancak daha sonra Türkçe okuma ve yazmayı da öğrendiğini anlattı.

Saodat Tairova Öztürk bazı kelimeler arasında çok fark olduğunu söyleyerek kabak sebzesine Türkmenlerin kedi dediğini örnek olarak gösterdi.

ÜLKESİNE GİDEMİYOR

Ülkesine özlem duyduğunu ancak, 13 yıldır ülkesine gidemediğini belirten Öztürk, Türkmenistan’ın çifte vatandaşlık kabul etmediği için kendisini Türkmen vatandaşlığından çıkardığını söyledi.

Öztürk, ülkesinde başka vatandaşlığa geçmenin neredeyse hainlik olarak görüldüğünü bu yüzden de vatandaşlıktan çıkarıldığını belirtti.

Öztürk, turist olarak gidebileceği ülkesine vize almak için elçiliğe başvurduğunu ancak hala başvurusunun sonucunu beklediğini ifade etti.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı