Risk var, ödenek yok!

Doğal afet, trafik kazaları, arama-kurtarma çalışmaları, yangın, sel ve deprem gibi afet ve acil durumlarda hayat kurtarmak amacıyla kendi canını hiçe sayarak görev yapan Sivil Savunma Teşkilatı personeli halen risk ödeneği hakkına sahip olmayan tek kurum personeli.

Kamu Görevlileri Yasası’nın 35’inci maddesi olan ‘Tehlike, İş Güçlülüğü ve Görev Risk Ödeneği Hakkı’na göre; Tehlike, iş güçlüğü ve görev riski bulunan hizmetlerde ve hizmet yerlerinde çalışan kamu görevlilerine, Bakanlar Kurulunca çıkarılacak bir tüzük çerçevesinde tehlike, iş güçlüğü ve görev riski ödeneği verilir.

Ülkemizde, İtfaiye Müdürlüğü, Cezaevi Müdürlüğü, Sivil Havacılık Dairesi, Vergi Dairesi, Tarım Dairesi, Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu ve Telekomünikasyon Dairesi’nde çalışan personel ‘Risk ödeneği’ hakkına sahipken, doğal afet, trafik kazaları, arama-kurtarma çalışmaları, yangın, sel ve deprem gibi afet ve acil durumlarda hayat kurtarmak amacıyla kendi canını hiçe sayarak görev yapan Sivil Savunma Teşkilatı personeli, risk ödeneği, on-call, ek mesai veya ek tahsisat haklarından hiçbirine sahip değil.

Öte yandan, 192 kişilik kadrosu bulunan Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı’nda 120 personel görev yapıyor. Lefke ilçesinde bölge müdürlüğü binası hazır olmasına rağmen, personel eksikliği nedeniyle Lefke Bölge Müdürlüğü halen hayata geçirilemedi.


2001 yılında teşkilat bünyesinde kurulan Arama Kurtarma Müdürlüğü’yle birlikte personelin görev ve yetki ve sorumlulukları artmasına rağmen, Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı’na normal bir devlet dairesi gibi muamele yapılarak gerekli istihdamlar sağlanmıyor. Sivil savunma ekiplerinin kullandıkları araç, gereç, ekipman ve donanımların da eski ve yıpranmış olmasına rağmen bu konuda da gerekli adımlar atılmıyor.

47 YILDA HİÇBİR ADIM ATILMADI

İnsan hayatının ve toplumsal sağlığın risk altında olduğu, afet ve acil durumlarda; etkili, yeterli, eğitimli ve bilinçli hizmet sunan, hayat kurtarma görevinde, teknolojiyi ve dünyayı yakından takip eden, her olasılığa hazır, her koşulda aktif, hızlı ve sistemli bir çalışma mekanizmasına sahip, öncü ve örnek bir kurum olan Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı’nda görev yapan personel, birçok meslek grubuna göre ciddi risk taşıyan görevlerde yer almasına rağmen teşkilatta görevli personele risk ödeneği verilmemesi ciddi tepkilere neden oluyor. 1964 yılında Türk Cemaat Meclisi’ne bağlı olarak kurulan Sivil Savunma Komitesi’nin temellerini oluşturduğu teşkilat, bugünkü yapısına 1972 yılında kavuşmasına rağmen, Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı tarafından talep edildiği halde, geride kalan 47 yılda teşkilat personelinin özlük hakları için gerekli adımlar atılmadı.

MECLİS’TE GÜNDEME GELMİŞTİ

Geçtiğimiz yıl, Cumhuriyet Meclisi’nde, Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı Bütçesi görüşmelerinde, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz tarafından gündeme getirilen, Sivil savunma Teşkilat Başkanlığı personeline risk ödeneği hakkı verilmesi konusu bu yıl da unutuldu.
Sivil Savunma personelinin mutsuz ve umutsuz olduğunu söyleyen Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, teşkilat personelinin özlük hakları konusunda yaşadıkları sorunların çözülmesi gerektiğini savunarak, doğal afet olduğunda hesap sorulan, deprem ve sel gibi olaylarda kurtarma çalışması yürüten personele risk ödeneği verilmesi gerektiğini söylemişti.
Yine bütçe görüşmeleri sırasında konuyu gündeme getiren UBP Güzelyurt Milletvekili Menteş Gündüz de, Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığı personelinin çok önemli bir görev yerine getirdiğini vurgulayarak, kendi canını tehlikeye atan Sivil Savunma Teşkilatı personeline risk ödeneği verilmesi gerektiğini dile getirmişti.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı