Refakatçiler eylemde

Önceki hükümetin başlattığı ancak yasal eksiklikler nedeniyle yeni hükümet tarafından durdurulan refakatçi hizmeti projesinin mağdurları, bugün Sağlık Bakanlığı önünde eylem düzenledi.

8 Temmuz 2019 - 11:14

Bir önceki hükümet döneminde hastanelerde başlatılan refakatçi hizmeti projesi kapsamında yetiştirilen 100’e yakın hasta refakatçisi, yeni hükümetin yasal eksiklikler gerekçesiyle projeyi durdurması üzerine boşta kaldı.

Mağdur olan hasta refakatçileri bugün haklarını aramak için Sağlık Bakanlığı önünde protesto eylemi düzenledi.

Eylem sırasında “Sadaka, fitre değil hakkımızı istiyoruz”, “Projeye devam özelleşmeye hayır”, “Sesimizi duyan var mı?”, “Zenginin gönlü olana kadar fakir açlıktan ölür” yazılı pankartlar taşıyan mağdur refakatçiler, bir basın açıklaması yaparak, projenin devam ettirilmesini istedi.

Dörtlü koalisyon hükümeti döneminde başlatılan ancak istihdam ve ödemeler bacağının oturtulamaması nedeniyle sıkıntılar yaşanan proje, yeni hükümet döneminde yasal eksiklikler olması nedeniyle durdurulmuştu.

Sağlık Bakanı Ali Pilli, projenin, refakatçi ücretinin yarısını hastanın yarısını ise devletin ödeyeceği şekilde projelendirildiğini ancak yasal düzenleme yapılmadığını için 115 bin TL gibi yüksek bir borç biriktiğini çünkü ödemelerin düzenli yapılmadığını bildirmişti.

Etiketler

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı