Potanın küçük dev adamı

Genç yaşında önce Yakın Doğu Üniversitesi'nde ardından da Koop Spor’da şampiyonluklar yaşayan Doğukan Demirman, Lefke Avrupa Üniversitesi ile de aynı başarıyı yakalamak istiyor.

17 Ağustos 2019 - 08:13

Ahmet Gürel Alp –

Henüz 16 yaşındayken Milli Takım ile Türkiye 3. Ligi’nde maçlara çıkmaya başlayan ve genç yaşta tecrübeli bir oyuncu olan Doğukan Demirman ile basketbolu konuştuk.

Genç yaşında önce Yakın Doğu Üniversitesi’nde ardından da Koop Spor’da şampiyonluklar yaşayan Doğukan Lefke Avrupa Üniversitesi ile de aynı başarıyı yakalamak istiyor.

ALP: Hem futbol hem de basketbolda üst düzey takımlarda oynuyorsun. Zorlandığın oluyor mu? Nasıl başa çıkıyorsun?

DEMİRMAN: İki spor dalını en üst seviyede oynamak tabiki zor.  Zaman zaman zorlandığım kendimi yorgun hissettiğim  oluyor tabiki. Ama bence ikisini de aynı şekilde ve üst düzey seviyede yapmak için en önemli etkenin konsantrasyon ve vücüda iyi bakım olduğuna inanıyorum. Bunu  elimden geldiğince kendi adıma iyi yaptığımı düşünüyorum.

ALP: İlk kez 16 yaşında Çankırı’da A milli takım ile sahaya çıktın. Ertesi sene de Gökmen hoca ile YDÜ’de A takımda oynadın. Genç yaşta üst düzeyde şans bulmak basketboluna nasıl etki yaptı? O dönemde neler hissetmiştin ?

DEMİRMAN:  Evet çok erken yaşta A milli takımda yer bulmak benim için o dönem çok heyecan ve gurur verici birşeydi. Bence bu şekilde yurtdışında maçlara çıkmak benim gerek sportif gelişimim gerekse tecrübelenmem bakımından çok şey kattığını söyleyebilirim. Aynı şekilde kulüp bazında da Yakın Doğu Üniversitesi’nde A takım seviyesinde çok tecrübeli isimlerin olduğu ligde şampiyon olduk ve benim o takıma  katkımın olması da unutulmaz sezonlarımdan biri olmuştur.

ALP: YDÜ’de daha çok savunma yapan genç bir oyuncu rolündeydin, Koop’a gittikten sonra daha çok sorumluluk alan ama dikkatlerin tamamen sende olmayan bir rol üstlendin. LAÜ’de ise çok daha baskı altında tamamen senin üzerine kurulu bir takım var. Hangi rolü kendine uygun buluyorsun ?

DEMİRMAN: YDÜ’de oynadığım dönemde çaylak oyuncu dönemi diye adlandırılan dönemimdi ve henüz ligde yeni yeni uzun süreler alan genç oyuncu rölündeydim. Koop Spor’a transferim sonrası lige daha da ısınmış henüz daha genç olan ama daha fazla sorumluluk almam gerektiğinin farkında olan bir Doğukan olarak oraya transfer oldum. Koop Spor’da unutulmaz sezonlar, şampiyonluklar, finaller yaşadım. LAÜ’ye transfer olurken ise tam anlamıyla ligde artık tecrübelenmiş ve yıldız oyuncu rölünde olarak transfer oldum. İki sezondur LAÜ formasını terletiyorum ve iki yılda hiç final oynamamış bir takımla final oynuyorum. Şu anki rölümden mutluyum.

ALP: Koop’ta çok daha gergin ve iddialı finaller oynadın, şampiyonluk yaşadın. Finalde kaybettiğin de oldu. O yıllarda duygular çok yoğundu hatta ağladığını bile hatırlıyorum. Ancak LAÜ’ye geldikten sonra yine takımı finale taşımayı başardınız ama o yüksek tansiyon ve rekabet ortamı yoktu. Sence bunun sebebi nedir?

DEMİRMAN: Son iki sezondur üç yıl önceki Koop-YDÜ final serilerindeki atmosferi benim gibi bence tüm basketbol severler ve oyuncular özlüyordur. Bu ilginin bence en büyük nedeninin ligimize gelen yabancı kısıtlamaları ve ülkemize daha önce gelen kariyerli yabancıların ülke basketbolunu ilgi odağı haline getirmesinden dolayı olduğunu düşünüyorum. Motivasyonun ve kazanma hırsının en büyük tetikleyicisi seyir zevki bekleyen taraftardır.

ALP: 2 yıl üst üste iki play off finali oynadınız. En az YDÜ kadar güçlü Koop’u yarı finalde eleyip iki sezonda da finalde kötü kaybettiniz. Bunun sebebi sence nedir?

DEMİRMAN: Son iki sezondur unutulmaz Koop yarı final serilerini atlatıp finale kaldık. Öncelikle tabiki Koop’un güçlü bir ekip olmasından dolayı final serilerinin bir hayli tansiyonu yüksek ve yorucu olduğunu söyleyebilirim. İki sezondur finalde rakibimiz olan YDÜ ise final serisine Koop’a nazaran bütcesi daha düşük GAÜ’ye karşı yarı finalden rahat çıkarak final serisine geliyor. Tabiki geniş kadrolu YDÜ gibi ekibin avantajına olan bir durum. Bu bence bizim finalde iki sezondur kötü kaybetmemizin nedenlerinin başında geliyor.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı